Roman Graczyk

 • Roman Graczyk

  Siłowe oświecanie greckiego ludu

  Czwartek, 16 lipca (13:18)

  Parlament grecki przyjął dziś nad ranem ugodę z wierzycielami, która powstrzymuje kraj od bankructwa, ale narzuca mu drakońskie oszczędności. Ugodę bardzo podobną do tej, którą Grecy odrzucili w referendum tydzień wcześniej. Po co więc premier Tsipras wtedy wzywał greckich obywateli do odrzucenia planu, a tej nocy zachęcał greckich parlamentarzystów do przyjęcia planu bardzo podobnego? To pytanie wewnątrzgreckie.

 • Roman Graczyk

  ​Grecja jako przestroga

  Czwartek, 9 lipca (14:18)

  Dzisiaj ciągle nie wiemy czy w niedzielę Grecja będzie jeszcze w strefie euro. Dokładniej mówiąc, nie wiemy czy do niedzieli wierzyciele Grecji (reprezentowani przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy, Europejski Bank Centralny i Komisję Europejską) dogadają się z rządem greckim, czy też nie. Jeśli się dogadają, Grecja pozostanie w strefie euro, jeśli nie, będzie to faktycznie oznaczać jej wyjście ze strefy.

 • Reklama

 • Roman Graczyk

  Graczyk: Zrobimy wam wszystkim dobrze

  Czwartek, 2 lipca (18:16)

  Kiedy patrzę na dziwny piruet premiera Grecji Alexisa Tsiprasa, w postaci rozpisania referendum tuż przed finałem negocjacji z wierzycielami, pierwsze, co przychodzi mi do głowy, to abdykacja. A zaraz potem przychodzi mi do głowy, że grecka zaraza zmierza do Polski.

 • Roman Graczyk

  Upartyjniony Trybunał

  Czwartek, 25 czerwca (10:43)

  Dzisiaj ma się odbyć w Sejmie ostateczne głosowanie nad ustawą o Trybunale Konstytucyjnym. Ostateczne, bo po uchwaleniu projektu (zgłosił go prezydent Komorowski) w Sejmie, swoje poprawki wniósł Senat, te zaś zostały we wtorek zaopiniowane przez połączone sejmowe komisje sprawiedliwości i ustawodawczą. Na podstawie wtorkowych głosowań w tej połączonej komisji wiemy, z dużym prawdopodobieństwem, jaka będzie ta ustawa. Będzie ona kolejnym etapem upartyjniania państwa.

 • Roman Graczyk

  Platforma strzela sobie w stopę

  Czwartek, 18 czerwca (14:14)

  Ten, kto podpowiedział prezydentowi Komorowskiemu woltę w sprawie JOW-ów, być może pogrążył go wyborczo, ale na pewno przyszył mu łatkę populisty. I z tą łatką Pan Prezydent odejdzie z urzędu. Gdyby Bronisław Komorowski ostatecznie wygrał, ocaliłby urząd kosztem cnoty, a tak: nie ma urzędu, nie ma też i cnoty.

 • Roman Graczyk

  Rekonstrukcja ratunkowa

  Czwartek, 11 czerwca (08:36)

  Ruch pani premier wydaje mi się być bardziej gestem desperata, niż pokerową zagrywką szefa, który panuje nad sytuacją.

 • Roman Graczyk

  ​Jazda po Dudzie

  Czwartek, 4 czerwca (18:16)

  Niby emocje opadają już po niespodziewanym zwycięstwie Andrzeja Dudy. Niby, bo w rzeczywistości na tych emocjach sprzed dwóch tygodni ciągle pichci się jakieś polityczne dania - bardziej lub mnie świeże. Przez co chcę, stawiając przysłowiową kropkę nad i, powiedzieć: bardziej lub mniej uczciwe.

 • Roman Graczyk

  Wygrali "native digital"

  Czwartek, 28 maja (10:20)

  Aleksander Kwaśniewski przywołał we wczorajszej "Gazecie Wyborczej" trafne rozróżnienie (ukute przez jakiegoś amerykańskiego autora). Wedle tego konceptu, nowoczesne społeczeństwo dzieli się na "native digital" i "immigrant digital". Generacja "native" to ci, którzy (głównie z racji wieku) czują się w nowych technologiach komunikacyjnych jak ryby w wodzie; generacja "immigrant" to ci, którzy wprawdzie z konieczności posługują się tymi technologiami, ale to nie jest ich naturalny świat.

 • Roman Graczyk

  Graczyk: JOW-y- fetysz i realna instytucja

  Czwartek, 21 maja (14:17)

  ​Dzięki temu, że Paweł Kukiz zyskał tak dobry (ponad 20 proc.) wynik w pierwszej turze, sprawa jednomandatowych okręgów wyborczych zawitała na pierwsze strony gazet (i na strony główne portali - co może ważniejsze). Podobnie jak Rafał Ziemkiewicz cieszę się z tego, że wydobyto tę sprawę z lamusa. Ale trochę inaczej widzę wady i zalety tego systemu wyborczego.

 • Roman Graczyk

  ​O wyborach pro domo sua i nie tylko

  Czwartek, 14 maja (12:20)

  Muszę się tu uderzyć w piersi. Spowiedź, nawet spowiedź powszechna (jeśli tylko szczera) nie jest zajęciem przyjemnym, ale jest zajęciem oczyszczającym. Wyszłoby naszej debacie publicznej na zdrowie, gdyby różni fałszywi prorocy potrafili odszczekać, gdy się pomylą. A ponieważ tym razem przychodzi ta próba na mnie - odszczekuję.

 • Roman Graczyk

  Kampania prezydencka: Czego nam nie mówią kandydaci

  Czwartek, 7 maja (13:21)

  W wyborach prezydenckich w Polsce tkwi pewien paradoks. Ludzie bardziej się nimi interesują, niż wyborami parlamentarnymi, chociaż to w tych drugich decyduje się, kto będzie rządził. W naszym systemie politycznym prezydent nie rządzi. Naturalnie żaden kandydat tego wprost nie powie, bo inaczej nie miałyby żadnego sensu góry obietnic – przynajmniej składane w takiej formie, jak to widzimy.

 • Roman Graczyk

  Nijaka kampania, jeden ciekawy rezultat

  Czwartek, 30 kwietnia (13:43)

  Ta kampania wyborcza nie wzbudza powszechnych emocji. Trochę wpisuje się to w trend, moim zdaniem wstydliwy, małego zainteresowania polityką w Polsce, odkąd udział w wyborach przestał być formą przymusu. Jak za komuny uważano, że "trzeba iść" (chociaż nie było to do końca prawdą), to ludzi szli, a jak ten przymus (trochę wyimaginowany u schyłku PRL-u) ustał, to udział w wyborach przestał być powszechny.

 • Roman Graczyk

  Zmiana konstytucji - w jakim celu i w jaki sposób?

  Czwartek, 23 kwietnia (10:57)

  „Rzeczpospolita” apeluje w poniedziałkowym wydaniu o wielką narodową debatę o zmianie konstytucji. Redakcja uzasadnia ten apel stanem państwa: po 25 latach demokracji Polska grzęźnie w pułapce „średniego rozwoju”, nie potrafi rozliczać swoich polityków z afer, wyjść z niszczącego więzi społeczne konfliktu politycznego, zapanować nad kryzysem demograficznym czy nad masową emigracją młodych Polaków.

 • Roman Graczyk

  Cenzura - urząd, system i stan umysłu

  Czwartek, 16 kwietnia (15:12)

  11 kwietnia 1990 r. weszła w życie ustawa o likwidacja Głównego Urzędu Kontroli Publikacji i Widowisk – zwanego potocznie cenzurą. Istnienie instytucjonalnej cenzury lub jej brak to jedna z ważnych różnic pomiędzy PRL-em, a Polską współczesną. W państwie demokratycznym taka instytucja nie ma naturalnie racji bytu, więc brak podobnego urzędu w III RP jest jednym z dowodów na naszą przynależność do świata liberalnej demokracji.

 • Roman Graczyk

  Grecja zostaje w rodzinie. Na razie

  Czwartek, 9 kwietnia (16:30)

  Zakończona dziś moskiewska wizyta premiera Grecji Aleksisa Tsiprasa nie przyniosła tego, czego się obawiano w Brukseli, a mianowicie spektakularnego zerwania europejskiego frontu przeciwko Moskwie. Dodajmy od razu, że tego samego obawiano się w Warszawie, bo w tej sprawie UE prowadzi - generalnie - politykę, której my się domagamy. Owszem, chcielibyśmy więcej i szybciej, ale generalnie to nasza, polska optyka w sprawie Rosji bierze w Brukseli górę, nie linia Czech, Węgier, czy Grecji...

 • Opinie

  Świat bliżej nas

  Czwartek, 2 kwietnia (13:07)

  Pierwsza wiadomość. Nowo wybrany prezydent Nigerii jest dawnym przywódcą junty wojskowej rządzącej tym krajem. Muhammadu Buhari stał w latach 80. XX wieku na czele rządu wojskowych puczystów, jak pięciu innych szefów junt od odzyskania niepodległości przez ten kraj w roku 1960. Ale teraz stanął do demokratycznych wyborów, wygrał je i zaapelował o pojednanie narodowe.