Roman Graczyk

 • Roman Graczyk

  Zmiana konstytucji - w jakim celu i w jaki sposób?

  Czwartek, 23 kwietnia (10:57)

  „Rzeczpospolita” apeluje w poniedziałkowym wydaniu o wielką narodową debatę o zmianie konstytucji. Redakcja uzasadnia ten apel stanem państwa: po 25 latach demokracji Polska grzęźnie w pułapce „średniego rozwoju”, nie potrafi rozliczać swoich polityków z afer, wyjść z niszczącego więzi społeczne konfliktu politycznego, zapanować nad kryzysem demograficznym czy nad masową emigracją młodych Polaków.

 • Roman Graczyk

  Cenzura - urząd, system i stan umysłu

  Czwartek, 16 kwietnia (15:12)

  11 kwietnia 1990 r. weszła w życie ustawa o likwidacja Głównego Urzędu Kontroli Publikacji i Widowisk – zwanego potocznie cenzurą. Istnienie instytucjonalnej cenzury lub jej brak to jedna z ważnych różnic pomiędzy PRL-em, a Polską współczesną. W państwie demokratycznym taka instytucja nie ma naturalnie racji bytu, więc brak podobnego urzędu w III RP jest jednym z dowodów na naszą przynależność do świata liberalnej demokracji.

 • Reklama

 • Roman Graczyk

  Grecja zostaje w rodzinie. Na razie

  Czwartek, 9 kwietnia (16:30)

  Zakończona dziś moskiewska wizyta premiera Grecji Aleksisa Tsiprasa nie przyniosła tego, czego się obawiano w Brukseli, a mianowicie spektakularnego zerwania europejskiego frontu przeciwko Moskwie. Dodajmy od razu, że tego samego obawiano się w Warszawie, bo w tej sprawie UE prowadzi - generalnie - politykę, której my się domagamy. Owszem, chcielibyśmy więcej i szybciej, ale generalnie to nasza, polska optyka w sprawie Rosji bierze w Brukseli górę, nie linia Czech, Węgier, czy Grecji...

 • Opinie

  Świat bliżej nas

  Czwartek, 2 kwietnia (13:07)

  Pierwsza wiadomość. Nowo wybrany prezydent Nigerii jest dawnym przywódcą junty wojskowej rządzącej tym krajem. Muhammadu Buhari stał w latach 80. XX wieku na czele rządu wojskowych puczystów, jak pięciu innych szefów junt od odzyskania niepodległości przez ten kraj w roku 1960. Ale teraz stanął do demokratycznych wyborów, wygrał je i zaapelował o pojednanie narodowe.

 • Opinie

  Środa ma rację, ale ...

  Czwartek, 26 marca (14:29)

  Jak dobrze wiedzą Czytelnicy tej rubryki, bardzo rzadko zgadzam się z Magdaleną Środą. Ponieważ zdarza się to tak rzadko, chcę wyjaśnić powody tej – może nieoczekiwanej – zgody. A także zaznaczyć różnice.

 • Roman Graczyk

  Netanyahou: zwycięstwo pełne pytań

  Czwartek, 19 marca (07:29)

  Zwycięstwo partii Benyamina Netanyahou we wtorkowych wyborach parlamentarnych w Izraelu kazało zareagować z rezerwą głównym aktorom polityki międzynarodowej, zaangażowanym na Bliskim Wschodzie.

 • Roman Graczyk

  Harcerz w partyjnym krawacie

  Czwartek, 12 marca (12:06)

  Dowiedziałem się niedawno, że szef sztabu wyborczego Magdaleny Ogórek, p. Leszek Aleksandrzak, był w przeszłości harcerzem, ba, nawet komendantem chorągwi ZHP w Kaliszu. Nastroiło mnie to do niego pozytywnie, bo sam w młodości byłem harcerzem - niedługo, nie doszedłem do wysokich szczebli hierarchii, ale na tyle długo i w na tyle dobrym środowisku harcerskim, żeby uważać te kilka lat życia za doświadczenie formujące, może nawet decydujące. Jestem z tego dumny i wiem, dlaczego - ale to inny...

 • Roman Graczyk

  Piechociński do dymisji!

  Czwartek, 5 marca (14:01)

  Gdy się komentuje politykę, dobrze jest zachować mocne słowa na wyjątkowe okazje. Taka okazja właśnie przyszła wraz z wczorajszą wypowiedzią wicepremiera Piechocińskiego o Ukrainie. Jeśli ktoś miał jeszcze jakieś wątpliwości, powinien się ich pozbyć widząc reakcje rosyjskiej propagandy: Piechociński to w nich zdrowa część polskiego rządu - generalnie rządu prowadzącego zgubną politykę, wrogą wobec miłującego pokój Władimira Putina.

 • Roman Graczyk

  In vitro dla konkubentów. Abdykacja państwa

  Czwartek, 26 lutego (13:53)

  Pani premier przeforsowała w Komitecie Stałym Rady Ministrów projekt ustawy o in vitro. Ściśle biorąc, pewien kształt tego projektu, taki, który można określić jako bardziej liberalny/lewicowy/"postępowy".

 • Roman Graczyk

  Szariat w Europie?

  Czwartek, 19 lutego (12:58)

  Kiedy kilkanaście lat temu czytało się ideologiczne wynurzenia islamistów, można było wzruszyć ramionami. Owszem, ich wizja nowego światowego porządku, poddanego rządom Koranu, była całościowa, spójna, ożywiana silną wiarą - zatem spełniała kryteria konieczne do uznania jej za ideologię. Stawała się groźna w tym sensie, że była pewnym intelektualnym narzędziem, które na podatnym gruncie może poczynić Zachodowi poważne szkody. Ale tego gruntu jeszcze wtedy nie było. Dziś już jest.

 • Roman Graczyk

  Kruchy rozejm na Ukrainie

  Czwartek, 12 lutego (15:55)

  Po 17 godzinach negocjacji podpisano w Mińsku porozumienie: zawieszenie broni, ewakuacja ciężkiej broni ze strefy buforowej, wymiana jeńców, decentralizacja - do tego punktu włącznie wiemy, co podpisano. Dalej trudno jest się zorientować co do treści mińskich uzgodnień. Już od pierwszych minut po podpisaniu umowy występują rozbieżności interpretacyjne pomiędzy stronami.

 • Roman Graczyk

  Dziwna kampania i trochę prawdy

  Czwartek, 5 lutego (12:23)

  Bronisław Komorowski ogłosił coś, co wszyscy od dawna wiedzieli: że będzie kandydował w najbliższych wyborach prezydenckich. Od pewnego czasu wiadomo też, że ta kampania zapowiada się jako osobliwa.

 • Roman Graczyk

  Grecja: Populizm i jego granice

  Czwartek, 29 stycznia (16:10)

  Nowy grecki rząd powziął wczoraj serię decyzji dotyczących gospodarki, które są wypełnieniem programu wyborczego SYRIZ-y, dominującej partii w rządzącej koalicji. Rząd zapowiada przywrócenie do pracy tysięcy urzędników zwolnionych w ubiegłych latach w ramach programu oszczędnościowego, podwyższenie płacy minimalnej, zablokowanie prywatyzacji (m.in. portu w Pireusie, w który Chińczycy mieli zainwestować 320 mln euro). Nie wiadomo do końca, jakie będzie stanowisko rządu Aleksisa Tsiprasa w...

 • Roman Graczyk

  Francja się dziwi

  Piątek, 23 stycznia (13:50)

  Zamachy terrorystyczne w regionie paryskim z 7 - 9 stycznia nie były jakimś wybrykiem pozbawionym poważnej bazy społecznej i ideologicznego paliwa, niestety. Dlatego odpowiedź musi być tak całościowa, jak złożone są przyczyny tej choroby. Czy Francja to potrafi?

 • Opinie

  Korwin-Mikke, czyli myśl mądro-głupia

  Czwartek, 15 stycznia (12:54)

  Janusz Korwin-Mikke ma tę właściwość, że słuszny sprzeciw wobec utartych myśli doprowadza do absurdu. A przecież myśli utarte to myśli nieświeże. Tak bardzo słuszne, że aż wyświechtane, schematyczne, utwierdzające istniejący ład włącznie z jego skazami. Sakralizujące go. Tymczasem każdy ład domaga się krytyki, świeżego spojrzenia, reagowania na nowe wyzwania.

 • Roman Graczyk

  Sprzeczności kulturowe naszej (schyłkowej) cywilizacji

  Czwartek, 8 stycznia (06:25)

  Wczorajszy akt barbarzyństwa w paryskiej redakcji "Charlie Hebdo" musi być potępiony całkiem jednoznacznie. Odpowiedź kałasznikowem na satyryczne rysunki nie może mieć prawa obecności w cywilizowanym świecie. W tym sensie trzeba życzyć francuskiej policji udanego pościgu, a francuskiemu wymiarowi sprawiedliwości przeprowadzenia szybkiego i sprawiedliwego procesu morderców i - ewentualnie - ich pomocników. Taka powinna być odpowiedź na mord. Ale to nie byłaby wystarczająca odpowiedź na problem...