Roman Graczyk

 • Roman Graczyk

  Graczyk: JOW-y- fetysz i realna instytucja

  Czwartek, 21 maja (14:17)

  ​Dzięki temu, że Paweł Kukiz zyskał tak dobry (ponad 20 proc.) wynik w pierwszej turze, sprawa jednomandatowych okręgów wyborczych zawitała na pierwsze strony gazet (i na strony główne portali - co może ważniejsze). Podobnie jak Rafał Ziemkiewicz cieszę się z tego, że wydobyto tę sprawę z lamusa. Ale trochę inaczej widzę wady i zalety tego systemu wyborczego.

 • Roman Graczyk

  ​O wyborach pro domo sua i nie tylko

  Czwartek, 14 maja (12:20)

  Muszę się tu uderzyć w piersi. Spowiedź, nawet spowiedź powszechna (jeśli tylko szczera) nie jest zajęciem przyjemnym, ale jest zajęciem oczyszczającym. Wyszłoby naszej debacie publicznej na zdrowie, gdyby różni fałszywi prorocy potrafili odszczekać, gdy się pomylą. A ponieważ tym razem przychodzi ta próba na mnie - odszczekuję.

 • Reklama

 • Roman Graczyk

  Kampania prezydencka: Czego nam nie mówią kandydaci

  Czwartek, 7 maja (13:21)

  W wyborach prezydenckich w Polsce tkwi pewien paradoks. Ludzie bardziej się nimi interesują, niż wyborami parlamentarnymi, chociaż to w tych drugich decyduje się, kto będzie rządził. W naszym systemie politycznym prezydent nie rządzi. Naturalnie żaden kandydat tego wprost nie powie, bo inaczej nie miałyby żadnego sensu góry obietnic – przynajmniej składane w takiej formie, jak to widzimy.

 • Roman Graczyk

  Nijaka kampania, jeden ciekawy rezultat

  Czwartek, 30 kwietnia (13:43)

  Ta kampania wyborcza nie wzbudza powszechnych emocji. Trochę wpisuje się to w trend, moim zdaniem wstydliwy, małego zainteresowania polityką w Polsce, odkąd udział w wyborach przestał być formą przymusu. Jak za komuny uważano, że "trzeba iść" (chociaż nie było to do końca prawdą), to ludzi szli, a jak ten przymus (trochę wyimaginowany u schyłku PRL-u) ustał, to udział w wyborach przestał być powszechny.

 • Roman Graczyk

  Zmiana konstytucji - w jakim celu i w jaki sposób?

  Czwartek, 23 kwietnia (10:57)

  „Rzeczpospolita” apeluje w poniedziałkowym wydaniu o wielką narodową debatę o zmianie konstytucji. Redakcja uzasadnia ten apel stanem państwa: po 25 latach demokracji Polska grzęźnie w pułapce „średniego rozwoju”, nie potrafi rozliczać swoich polityków z afer, wyjść z niszczącego więzi społeczne konfliktu politycznego, zapanować nad kryzysem demograficznym czy nad masową emigracją młodych Polaków.

 • Roman Graczyk

  Cenzura - urząd, system i stan umysłu

  Czwartek, 16 kwietnia (15:12)

  11 kwietnia 1990 r. weszła w życie ustawa o likwidacja Głównego Urzędu Kontroli Publikacji i Widowisk – zwanego potocznie cenzurą. Istnienie instytucjonalnej cenzury lub jej brak to jedna z ważnych różnic pomiędzy PRL-em, a Polską współczesną. W państwie demokratycznym taka instytucja nie ma naturalnie racji bytu, więc brak podobnego urzędu w III RP jest jednym z dowodów na naszą przynależność do świata liberalnej demokracji.

 • Roman Graczyk

  Grecja zostaje w rodzinie. Na razie

  Czwartek, 9 kwietnia (16:30)

  Zakończona dziś moskiewska wizyta premiera Grecji Aleksisa Tsiprasa nie przyniosła tego, czego się obawiano w Brukseli, a mianowicie spektakularnego zerwania europejskiego frontu przeciwko Moskwie. Dodajmy od razu, że tego samego obawiano się w Warszawie, bo w tej sprawie UE prowadzi - generalnie - politykę, której my się domagamy. Owszem, chcielibyśmy więcej i szybciej, ale generalnie to nasza, polska optyka w sprawie Rosji bierze w Brukseli górę, nie linia Czech, Węgier, czy Grecji...

 • Opinie

  Świat bliżej nas

  Czwartek, 2 kwietnia (13:07)

  Pierwsza wiadomość. Nowo wybrany prezydent Nigerii jest dawnym przywódcą junty wojskowej rządzącej tym krajem. Muhammadu Buhari stał w latach 80. XX wieku na czele rządu wojskowych puczystów, jak pięciu innych szefów junt od odzyskania niepodległości przez ten kraj w roku 1960. Ale teraz stanął do demokratycznych wyborów, wygrał je i zaapelował o pojednanie narodowe.

 • Opinie

  Środa ma rację, ale ...

  Czwartek, 26 marca (14:29)

  Jak dobrze wiedzą Czytelnicy tej rubryki, bardzo rzadko zgadzam się z Magdaleną Środą. Ponieważ zdarza się to tak rzadko, chcę wyjaśnić powody tej – może nieoczekiwanej – zgody. A także zaznaczyć różnice.

 • Roman Graczyk

  Netanyahou: zwycięstwo pełne pytań

  Czwartek, 19 marca (07:29)

  Zwycięstwo partii Benyamina Netanyahou we wtorkowych wyborach parlamentarnych w Izraelu kazało zareagować z rezerwą głównym aktorom polityki międzynarodowej, zaangażowanym na Bliskim Wschodzie.

 • Roman Graczyk

  Harcerz w partyjnym krawacie

  Czwartek, 12 marca (12:06)

  Dowiedziałem się niedawno, że szef sztabu wyborczego Magdaleny Ogórek, p. Leszek Aleksandrzak, był w przeszłości harcerzem, ba, nawet komendantem chorągwi ZHP w Kaliszu. Nastroiło mnie to do niego pozytywnie, bo sam w młodości byłem harcerzem - niedługo, nie doszedłem do wysokich szczebli hierarchii, ale na tyle długo i w na tyle dobrym środowisku harcerskim, żeby uważać te kilka lat życia za doświadczenie formujące, może nawet decydujące. Jestem z tego dumny i wiem, dlaczego - ale to inny...

 • Roman Graczyk

  Piechociński do dymisji!

  Czwartek, 5 marca (14:01)

  Gdy się komentuje politykę, dobrze jest zachować mocne słowa na wyjątkowe okazje. Taka okazja właśnie przyszła wraz z wczorajszą wypowiedzią wicepremiera Piechocińskiego o Ukrainie. Jeśli ktoś miał jeszcze jakieś wątpliwości, powinien się ich pozbyć widząc reakcje rosyjskiej propagandy: Piechociński to w nich zdrowa część polskiego rządu - generalnie rządu prowadzącego zgubną politykę, wrogą wobec miłującego pokój Władimira Putina.

 • Roman Graczyk

  In vitro dla konkubentów. Abdykacja państwa

  Czwartek, 26 lutego (13:53)

  Pani premier przeforsowała w Komitecie Stałym Rady Ministrów projekt ustawy o in vitro. Ściśle biorąc, pewien kształt tego projektu, taki, który można określić jako bardziej liberalny/lewicowy/"postępowy".

 • Roman Graczyk

  Szariat w Europie?

  Czwartek, 19 lutego (12:58)

  Kiedy kilkanaście lat temu czytało się ideologiczne wynurzenia islamistów, można było wzruszyć ramionami. Owszem, ich wizja nowego światowego porządku, poddanego rządom Koranu, była całościowa, spójna, ożywiana silną wiarą - zatem spełniała kryteria konieczne do uznania jej za ideologię. Stawała się groźna w tym sensie, że była pewnym intelektualnym narzędziem, które na podatnym gruncie może poczynić Zachodowi poważne szkody. Ale tego gruntu jeszcze wtedy nie było. Dziś już jest.

 • Roman Graczyk

  Kruchy rozejm na Ukrainie

  Czwartek, 12 lutego (15:55)

  Po 17 godzinach negocjacji podpisano w Mińsku porozumienie: zawieszenie broni, ewakuacja ciężkiej broni ze strefy buforowej, wymiana jeńców, decentralizacja - do tego punktu włącznie wiemy, co podpisano. Dalej trudno jest się zorientować co do treści mińskich uzgodnień. Już od pierwszych minut po podpisaniu umowy występują rozbieżności interpretacyjne pomiędzy stronami.

 • Roman Graczyk

  Dziwna kampania i trochę prawdy

  Czwartek, 5 lutego (12:23)

  Bronisław Komorowski ogłosił coś, co wszyscy od dawna wiedzieli: że będzie kandydował w najbliższych wyborach prezydenckich. Od pewnego czasu wiadomo też, że ta kampania zapowiada się jako osobliwa.