Roman Graczyk

 • Roman Graczyk

  Sześć nonsensów na temat imigracji

  Czwartek, 10 września (12:04)

  Polska dyskusja o imigracji jest – jak rzadko – najeżona myśleniem życzeniowym i nieznajomością problemu. Wynika to głównie stąd, że my tu w Polsce, żyliśmy przez pół wieku (za PRL-u) pod kloszem etnicznej i kulturowej jednorodności, a i potem (po 1989 r.) nie zdawaliśmy sobie sprawy, czym jest Zachód, do którego aspirowaliśmy.

 • Tylko u nas

  ​Pierwsze referendum de Gaulle’a

  Piątek, 4 września (00:00)

  57 lat temu, 4 września 1958 generał Charles de Gaulle wygłosił przemówienie do tysięcy Francuzów zgromadzonych na paryskim Placu Republiki, przedstawił im w głównych zarysach projekt nowej konstytucji i zachęcił do jej przyjęcia w nachodzącym referendum. Odbyło się ono 28 września i zakończyło miażdżącym zwycięstwem "tak" (ponad 80 proc. ważnie oddanych głosów, przy blisko 85-proc. frekwencji), po czym 4 października nową ustawę zasadniczą promulgowano.

 • Reklama

 • Roman Graczyk

  ​Polityka jako bezideowość

  Czwartek, 3 września (13:02)

  Ludwik Dorn i Grzegorz Napieralski jako kandydaci Platformy Obywatelskiej w wyborach parlamentarnych to miara wyjałowienia polskiej polityki z wszelkiej ideowości. Owszem, taka rzecz nie zdarza się pierwszy raz, ale tym razem jest wyjątkowo spektakularna.

 • Roman Graczyk

  Polityka zagraniczna: poważna sprawa

  Czwartek, 27 sierpnia (11:21)

  Pisałem tu przed tygodniem, że Tallin jako pierwsza zagraniczna stolica odwiedzana przez nowego prezydenta to dobry pomysł. Potwierdzam - już po tej wizycie. Polska dała sygnał, że troszczy się o mniejszych i bardziej zagrożonych od siebie. W zamian może oczekiwać odpowiedniej ochrony dla siebie, bo wtedy jej prośby nie brzmią pusto.

 • Roman Graczyk

  ​Dobre i złe początki prezydentury

  Czwartek, 20 sierpnia (06:00)

  Prezydent Duda ogłosił plan swoich pierwszych wizyt zagranicznych oraz - faktycznie - zapowiedział rozszerzenie listy pytań referendalnych. Piszę ten tekst w środę wieczorem, a prezydencka decyzja ma zapaść w czwartek. Zaryzykuję pogląd, że prezydent już zdecydował. Zakładam tak, ponieważ we wtorkowych rozmowach z inicjatorami rozszerzenia referendum prezydent nie powiedział słowa krytyki pod ich adresem, a powinien. Dlatego twierdzę, że decyzja jest przesądzona. Jeśli się pomylę, wejdę pod...

 • Roman Graczyk

  Australia jeszcze się broni

  Czwartek, 13 sierpnia (00:01)

  Tony Abbott, premier Australii, ogłosił właśnie, że jego rząd podda pod głosowanie w referendum sprawę małżeństw homoseksualnych po najbliższych wyborach parlamentarnych, czyli za około 2 lata. Obecnie trwają prace legislacyjne i zapewne zostanie utrzymany dotychczasowy kształt instytucji małżeństwa, ale potem odbędzie się zapowiadane przez premiera referendum. To zmiana linii, bo do tej pory premier stał na stanowisku, że prawo małżeńskie należy do wyłącznej kompetencji parlamentu.

 • Roman Graczyk

  Moje życzenia dla nowego prezydenta

  Czwartek, 6 sierpnia (10:22)

  Dzisiaj inauguracja prezydentury Andrzeja Dudy. Chciałbym złożyć nowemu Prezydentowi RP życzenia, ponieważ jednak szanuję i Pana Prezydenta, i Rzeczpospolitą, nie będą to życzenia grzecznościowe li tylko.

 • Roman Graczyk

  Uchodźcy: Piekło wybrukowane dobrymi chęciami

  Czwartek, 30 lipca (08:37)

  Problem imigracji, który staje właśnie przed nami, ma tę rzadką właściwość, że możemy nie popełnić błędów, które przed nami popełnili inni. Jeszcze możemy ich nie popełnić, póki mleko się nie rozlało, ale już nie mamy zbyt dużo czasu. A nie popełnimy ich tylko wtedy, jeśli spokojnie przeanalizujemy to, co się stało na Zachodzie w ciągu ostatnich 50 lat. A stało się tyle, że dyskurs lewicowo-postępowo-humanitarny sparaliżował krytyczne myślenie i doprowadził tam do katastrofy.

 • Roman Graczyk

  ​Pracowita jak Kopacz, czyli demokracja na manowcach

  Czwartek, 23 lipca (13:35)

  Czytam w gazetach, że - wedle sondaży - pani premier zaczyna odrabiać straty i że jest to efekt pracowitości jej i rządu w ostatnich tygodniach. Jeśli tak jest naprawdę, a nie ma powodu podejrzewać tu fałszerstwa czy badawczej niekompetencji, to znaczy, że można nami (wyborcami) manipulować jak dziećmi.

 • Roman Graczyk

  Siłowe oświecanie greckiego ludu

  Czwartek, 16 lipca (13:18)

  Parlament grecki przyjął dziś nad ranem ugodę z wierzycielami, która powstrzymuje kraj od bankructwa, ale narzuca mu drakońskie oszczędności. Ugodę bardzo podobną do tej, którą Grecy odrzucili w referendum tydzień wcześniej. Po co więc premier Tsipras wtedy wzywał greckich obywateli do odrzucenia planu, a tej nocy zachęcał greckich parlamentarzystów do przyjęcia planu bardzo podobnego? To pytanie wewnątrzgreckie.

 • Roman Graczyk

  ​Grecja jako przestroga

  Czwartek, 9 lipca (14:18)

  Dzisiaj ciągle nie wiemy czy w niedzielę Grecja będzie jeszcze w strefie euro. Dokładniej mówiąc, nie wiemy czy do niedzieli wierzyciele Grecji (reprezentowani przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy, Europejski Bank Centralny i Komisję Europejską) dogadają się z rządem greckim, czy też nie. Jeśli się dogadają, Grecja pozostanie w strefie euro, jeśli nie, będzie to faktycznie oznaczać jej wyjście ze strefy.

 • Roman Graczyk

  Graczyk: Zrobimy wam wszystkim dobrze

  Czwartek, 2 lipca (18:16)

  Kiedy patrzę na dziwny piruet premiera Grecji Alexisa Tsiprasa, w postaci rozpisania referendum tuż przed finałem negocjacji z wierzycielami, pierwsze, co przychodzi mi do głowy, to abdykacja. A zaraz potem przychodzi mi do głowy, że grecka zaraza zmierza do Polski.

 • Roman Graczyk

  Upartyjniony Trybunał

  Czwartek, 25 czerwca (10:43)

  Dzisiaj ma się odbyć w Sejmie ostateczne głosowanie nad ustawą o Trybunale Konstytucyjnym. Ostateczne, bo po uchwaleniu projektu (zgłosił go prezydent Komorowski) w Sejmie, swoje poprawki wniósł Senat, te zaś zostały we wtorek zaopiniowane przez połączone sejmowe komisje sprawiedliwości i ustawodawczą. Na podstawie wtorkowych głosowań w tej połączonej komisji wiemy, z dużym prawdopodobieństwem, jaka będzie ta ustawa. Będzie ona kolejnym etapem upartyjniania państwa.

 • Roman Graczyk

  Platforma strzela sobie w stopę

  Czwartek, 18 czerwca (14:14)

  Ten, kto podpowiedział prezydentowi Komorowskiemu woltę w sprawie JOW-ów, być może pogrążył go wyborczo, ale na pewno przyszył mu łatkę populisty. I z tą łatką Pan Prezydent odejdzie z urzędu. Gdyby Bronisław Komorowski ostatecznie wygrał, ocaliłby urząd kosztem cnoty, a tak: nie ma urzędu, nie ma też i cnoty.

 • Roman Graczyk

  Rekonstrukcja ratunkowa

  Czwartek, 11 czerwca (08:36)

  Ruch pani premier wydaje mi się być bardziej gestem desperata, niż pokerową zagrywką szefa, który panuje nad sytuacją.

 • Roman Graczyk

  ​Jazda po Dudzie

  Czwartek, 4 czerwca (18:16)

  Niby emocje opadają już po niespodziewanym zwycięstwie Andrzeja Dudy. Niby, bo w rzeczywistości na tych emocjach sprzed dwóch tygodni ciągle pichci się jakieś polityczne dania - bardziej lub mnie świeże. Przez co chcę, stawiając przysłowiową kropkę nad i, powiedzieć: bardziej lub mniej uczciwe.