Grzegorz Jasiński

 • Grzegorz Jasiński

  Co nam zostało z 11 września

  Środa, 7 września (17:27)

  Kiedy dziesięć lat temu samolot United Airlines 175 uderzył w południową wieżę WTC w Nowym Yorku nie mogliśmy już mieć wątpliwości. Świat zmieniał się na naszych oczach i można było się obawiać, że zmienia się na stałe. Dziś widać już, że te przewidywania były trafne. Od tamtego dnia żyjemy w nowym, gorszym świecie i nic nie wskazuje na to, byśmy kiedykolwiek mieli wrócić do optymizmu i naiwności późnych lat 90-tych XX wieku. Może zresztą nie warto do nich wracać.

 • Grzegorz Jasiński

  Czy homo jeszcze sapiens?

  Środa, 31 sierpnia (19:41)

  Od mniej więcej 250 lat, nasz gatunek nazywa się naukowo Homo sapiens, czyli człowiek rozumny. Dziś pojawiają się głosy, że być może ta nazwa już do nas nie pasuje. Australijski pisarz i dziennikarz naukowy Julian Cribb proponuje w liście do "Nature", by tę nazwę zmienić. Jeśli się tak przez chwilę nad tym zastanowić, być może rzeczywiście można przyznać mu rację. Przynajmniej częściowo.

 • Reklama

 • Grzegorz Jasiński

  Nałogu sobie człowiek nie wybiera?

  Środa, 17 sierpnia (17:14)

  Nałóg nie jest wyłącznie skutkiem błędnego zachowania, bądź złego wyboru życiowego, ale dowodem przewlekłej choroby mózgu - orzekli niedawno eksperci Amerykańskiego Stowarzyszenia Medycyny Uzależnień (ASAM). W myśl nowej, sformułowanej przez nich definicji, uleganie uzależnieniom powinno być traktowane nie tyle jako działanie naganne, ale objaw problemów neurologicznych.

 • Grzegorz Jasiński

  Przywilej wyboru

  Środa, 20 lipca (15:16)

  Życie nieustannie zmusza nas do podejmowania decyzji. Niektóre z nich są błahe, niektórych w ogóle nie zauważamy, inne mają znaczenie kluczowe. Część z nas tak bardzo lubi podejmować decyzje, że chciałaby o wszystkim decydować za innych, niektórzy odwrotnie, każdą, nawet niewinną decyzję, odsuwają w nieskończoność. Jak to więc z naszą "decyzyjnością" jest?

 • Grzegorz Jasiński

  Związków ciąg dalszy

  Środa, 13 lipca (15:39)

  Zgodnie z zapowiedzią, wracam dziś do rozpoczętego przed tygodniem tematu związków. I od razu, na wstępie podkreślam, że nie twierdzę, że osoby żyjące w nieformalnych związkach nie tworzą rodzin. Nie twierdzę też, że nie wychowują dobrze swoich dzieci. Twierdzę tylko, że tradycyjne małżeństwo daje największe szanse na stworzenie silnej rodziny, dlatego należy je wspierać, w dobrze rozumianym społecznym interesie.

 • Grzegorz Jasiński

  Partnerstwo związków

  Środa, 6 lipca (14:00)

  Rosnąca temperatura polskiej dyskusji na temat tak zwanych związków partnerskich jest zapewne nieuniknionym elementem tworzenia nowoczesnego społeczeństwa. Takie dyskusje trwają od dawna w różnych miejscach świata i będąc obywatelami Unii Europejskiej prędzej czy później będziemy się musieli do tej sprawy odnieść.

 • Grzegorz Jasiński

  Program obiektywizacji mediów

  Środa, 29 czerwca (14:43)

  Istnienie wolnych mediów jest podstawowym warunkiem demokracji. Co do tego wszyscy się zgadzają. Problem zaczyna się wtedy, gdy zaczynamy zastanawiać się nad wpływem na demokrację już nie tylko faktu samego istnienia wolnych mediów, ale i ich konkretnej działalności.

 • Grzegorz Jasiński

  Głusi "wpatrzeni"

  Środa, 22 czerwca (15:29)

  Tak zajęty, że nie słyszy, co się do niego mówi - to stwierdzenie można przestać już traktować jako przenośnię. Naukowcy z University College London potwierdzili właśnie, że silne skupienie na wykonywanym zadaniu rzeczywiście sprawia, że stajemy się głusi na otaczające nas, doskonale słyszalne w normalnych warunkach dźwięki. Mam wrażenie, że w intensywnie politycznej atmosferze współczesnej Polski ten efekt można u nas wyjątkowo łatwo zaobserwować.

 • Grzegorz Jasiński

  Sondażom śmierć

  Środa, 15 czerwca (15:43)

  Czy tego chcemy, czy nie, żyjemy w świecie opanowanym przez sondaże. Nie ma dziedziny życia, w której nie można byłoby czegoś poddać badaniom sondażowym i na podstawie ich wyników zdecydować, co robić. Można czasem odnieść wrażenie, że mało kto zajmuje się jeszcze tym, co wypada lub należy, wszyscy szukają wskazówek w "reprezentatywnej grupie około 1000 osób".

 • Grzegorz Jasiński

  Dlaczego lepiej słuchać prawdziwych ekspertów

  Środa, 8 czerwca (17:05)

  Współczesny człowiek nie może znać się na wszystkim. Potrzebuje ekspertów, którzy wytłumaczą mu, jak jest naprawdę i pomogą wyrobić sobie opinię na temat obserwowanej rzeczywistości. Oczywiście mechanizm ten będzie skutecznie działał, jeśli eksperci w swoich ocenach będą się kierować prawdą, a nie własnym zyskiem. Wygląda na to, że jest sposób, by to zapewnić, wystarczy byśmy słuchali prawdziwych, a nie malowanych ekspertów.

 • Grzegorz Jasiński

  Tolerancja niezagrożonych

  Środa, 1 czerwca (15:33)

  20 lat wolnej Rzeczpospolitej to między innymi czas dyskusji o tolerancji, czas ścierania się poglądów tych, którzy chcą decydować, wobec kogo Polacy powinni być tolerancyjni i tych, którzy przekonują, że postulowana nowoczesna tolerancja nazbyt przypomina im pełną akceptację, do której bynajmniej nie czują się zobowiązani. Wygląda na to, że powoli tę dyskusję będzie można już kończyć.

 • Grzegorz Jasiński

  Pożytki z łamania zasad

  Środa, 25 maja (16:16)

  "Władza korumpuje, a absolutna władza korumpuje absolutnie" - zauważył już w 1887 roku Lord Acton. Niestety, jego obserwacja z czasem wcale nie okazuje się mniej aktualna. Ani szybko postępujący od końca XIX wieku rozwój mediów, ani rosnące wykształcenie społeczeństw, ani wreszcie coraz powszechniejszy udział obywateli w procesach demokratycznych nie zatrzymał tego mechanizmu. Co gorsza, nie wydaje się, by ten stan kiedykolwiek miał się zmienić. Badania psychologów z Amsterdamu pokazują, że...

 • Grzegorz Jasiński

  Pułapka zbiorowej mądrości

  Środa, 18 maja (22:09)

  Co dwie głowy, to nie jedna. A jeśli głów jest jeszcze więcej, tym lepiej. Słuszność przekonania o zbiorowej mądrości została już wielokrotnie naukowo udowodniona. Średnia opinii wielu osób zwykle okazuje się bliska prawdy nawet, gdy pojedyncze wskazania znacznie od niej odbiegają. Okazuje się jednak, że dla zachowania owej mądrości, członkowie grupy nie powinni mieć pojęcia o opiniach innych. Jeśli o nich wiedzą, wtedy zbiorowość głupieje.

 • Grzegorz Jasiński

  Dziewczynki na okładki

  Środa, 11 maja (16:09)

  Nie, nie chodzi tu o okładki kolorowych magazynów, chodzi o okładki książek dla dzieci, na których reprezentacja dziewczynek jest zdecydowanie niesatysfakcjonująca.

 • Grzegorz Jasiński

  Nieznośna nierychliwość sprawiedliwości

  Środa, 4 maja (13:38)

  Obserwowana w Stanach Zjednoczonych radość, granicząca z euforią, po tym, jak gruchnęła wieść o śmierci Osamy bin Ladena absolutnie mnie nie dziwi. Wręcz przeciwnie, gdyby Amerykanie zareagowali na tę informację powściągliwie, byłoby to nienaturalne i... niebezpieczne.

 • Tylko u nas

  Rusz prążkowiem... lemingu

  Środa, 27 kwietnia (15:15)

  Chętnie słuchamy rad, czy wolimy uczyć się na własnych błędach? Opieramy nasze sądy na opiniach autorytetów, czy podążamy własnymi ścieżkami? Odpowiedzi na pytanie, jak żyć, szukamy u innych, czy sami decydujemy, co dla nas dobre? Naukowcy z Brown University w Rhode Island twierdzą, że odpowiedź na te pytania tkwi w naszych genach. Ich zdaniem, to one decydują, że niektórzy z nas ufają opinii innych nawet wbrew oczywistym faktom.