Grzegorz Jasiński

 • Grzegorz Jasiński

  ​Żyrandol w rękach janusza

  Środa, 15 kwietnia (21:24)

  Osoby silnie zaangażowane po jednej ze stron politycznego sporu, po stronie jednej z rywalizujących partii, mają gdzieś argumenty merytoryczne, zachowują się jak zagorzali kibice sportowi, dla których nie ważne jest, kto jest lepszy, byle wygrała ukochana drużyna.

 • Opinie

  Smoleński klincz

  Czwartek, 9 kwietnia (13:45)

  Ujawnione przez RMF FM nowe stenogramy zapisu rozmów z czarnej skrzynki tupolewa każdy może rozumieć i interpretować po swojemu. Podobnie, jak i sam fakt ich opublikowania. Są tacy, którzy będą w nich widzieli kolejne potwierdzenie teorii "naciskowej". I tylko to. Są tacy, którzy uznają to za "ordynarną wrzutkę". Są wreszcie tacy, którzy pojawienie się ich w prokuraturze blisko 5 lat po katastrofie uznają za ostateczny dowód bylejakości prowadzonego przez tę prokuraturę śledztwa. Nie będę...

 • Reklama

 • Grzegorz Jasiński

  Nie widzę problemu. Nie oceniam. Nie wierzę

  Środa, 1 kwietnia (17:10)

  Nie jestem wielbicielem sondaży, nie uważam, że należy uzależniać od nich podejmowanie jakichkolwiek decyzji, nie jestem też szczególnie przekonany o wartości sondaży prezentowanych przez niektóre pracownie badań społecznych, przyznam jednak, że ogłoszone parę dni temu wyniki badania CBOS o poglądach katolików w życiu społecznym wprawiły mnie w lekkie osłupienie. Nie przypuszczałem, że polska opinia publiczna może prezentować się tak racjonalnie.

 • Grzegorz Jasiński

  Napro i vitro

  Czwartek, 26 marca (06:14)

  Są sprawy, o których powinno się mówić kulturalnie. W których powinno się wykazywać umiar i powściągliwość, a padające słowa powinny być dokładnie ważone. Do takich spraw bez wątpienia należy problem niepłodności - choroby, która dla milionów Polaków stanowi prawdziwy dramat.

 • Opinie

  Gdzie zgoda, gdzie bezpieczeństwo?

  Środa, 18 marca (14:26)

  Do odwracania kota ogonem w niemal każdej sprawie zdążyliśmy się już niestety przyzwyczaić. Ten nowotwór debaty publicznej przeniknął wiele sfer naszego życia, nigdzie jednak nie jest bardziej widoczny niż w polityce i w mediach. Nigdzie też nie jest tak niebezpieczny, szczególnie w sytuacji, gdy za naszymi granicami toczy się wojna. Debata o Rosji jest tego procederu najlepszym przykładem.

 • Grzegorz Jasiński

  Rodzina klimatowi nieprzychylna, klimat nieprzychylny rodzinie

  Środa, 11 marca (21:12)

  Rodzina, ta tradycyjna z mamą, tatą i dziećmi, nie ma w ostatnich latach w Polsce lekko, łatwo i przyjemnie. Nie tylko zmaga się z kryzysem, ale musi jeszcze innym, a czasem i sobie uzasadniać, że jest potrzebna i należy się jej specjalne traktowanie. Tak oto podstawowa komórka społeczna stała się nie tak znowu podstawową, a społeczeństwo daje sobie wmawiać, że wszystkie modele życia są równouprawnione i rodzina nie powinna się nad nie wywyższać. Dodam, że daje sobie to wmawiać na własną zgubę.

 • Grzegorz Jasiński

  Szczepienia zapomniane jak demokracja

  Środa, 4 marca (16:25)

  Nikt nie znalazł jeszcze lepszego niż szczepienia sposobu na walkę z pewnymi chorobami. Podobnie jak nikt nie zaproponował lepszego niż demokracja sposobu na walkę z patologiami życia publicznego. Niestety, i jeden, i drugi sposób staje się u nas coraz mniej popularny. Rodzice w obawie przed nieznanymi skutkami ubocznymi szczepień ryzykują, że dzieci zapadną na ciężką chorobę. A wyborcy, obawiając się zmiany władzy, wybierają tę dotychczasową, w coraz bardziej zdegenerowanej postaci...

 • Grzegorz Jasiński

  Think tankuję, więc jestem

  Środa, 11 lutego (14:35)

  Informacja o tym, że były minister od kupy kamieni trafia właśnie do think tanku miłościwie nam panującej partii nie powinna nas dziwić. Cały kraj miał okazję usłyszeć, co minister myśli, jak tankuje i najwyraźniej Platforma Obywatelska widzi w tym szanse na sukces. Obserwacja zachowania wyborców tej partii, przez całe lata obniżających standardy, którym PO powinna sprostać, by zasłużyć na ich głos, wskazuje, że partia może mieć rację.

 • Grzegorz Jasiński

  Jasiński: Gender w łonie matki

  Czwartek, 5 lutego (17:38)

  Zwolennicy teorii o istnieniu płci społeczno-kulturowej jako wyniku opresyjnego działania tradycji i stereotypu muszą wziąć głęboki oddech. Najnowsze wyniki badań University of Exeter i King's College London wskazują, że zmiany w mózgu dziecka, prowadzące potem do zależnego od płci biologicznej zachowania i odmiennej wrażliwości na niektóre choroby przebiegają już we wczesnych etapach życia płodowego. Ooops. Wygląda na to, że proces "nawracania" na bezpłciowość trzeba zacząć jeszcze...

 • Grzegorz Jasiński

  Życie nauczycielem historii

  Piątek, 30 stycznia (15:59)

  ​Historia nauczycielką życia - napisał kiedyś Cyceron. I z pewnością miał rację. Tyle że, jak to z niektórymi nauczycielkami bywa, nikt jej nie lubi, jej uwagi puszcza się mimo uszu i co rusz ktoś próbuje jej zmienić program nauczania. A jednak żyjemy w czasach, które sprawiają, że historia nie daje o sobie zapomnieć. Można nawet odnieść wrażenie, że obserwując to, co się teraz dzieje, można lepiej zrozumieć to, co zdarzyło się kiedyś...

 • Grzegorz Jasiński

  Sweter od babci Marrrylki

  Środa, 21 stycznia (18:44)

  Staram się nie komentować treści reklam, bo po pierwsze, pracując w mediach komercyjnych, narażam się na zarzut, że przecież to właśnie z reklam się utrzymuję, a po drugie dlatego, że tworzą one świat całkowicie oderwany od rzeczywistości, a z mitami właściwie nie ma sensu polemizować. Potraktujmy więc ten tekst jako wyjątek od reguły i uznajmy, że jest uzasadniony specjalnymi okolicznościami przypadających właśnie Dnia Babci i Dnia Dziadka.

 • Grzegorz Jasiński

  Państwo PeOlskie

  Czwartek, 15 stycznia (15:58)

  Nie, to niestety nie jest literówka... Po 25 latach demokratycznych przemian nasz kraj można niestety nazwać państwem PeOlskim, przez znaczną część klasy politycznej, przy aplauzie większości mediów, ukształtowanym w zadziwiającą strukturę, służącą tylko sobie. Co ciekawe, przykłada do tego rękę wciąż spora grupa wyborców, gotowych głosować na układ PO - PSL w imię swych dobrze pojętych interesów, a jeszcze częściej... przeciwko nim.

 • Grzegorz Jasiński

  ​Czas na nowe myślenie o islamie...i o nas samych

  Środa, 7 stycznia (20:15)

  To, co zdarzyło się w paryskiej redakcji magazynu "Charlie Hebdo", przejdzie do historii mediów i debat poświęconych wolności słowa. Mam jednak wrażenie, że pełne oburzenia głosy o barbarzyństwie tego ataku i zamachu na wolność mediów, jakkolwiek słuszne i uzasadnione, to już dziś za mało. Europa, a głównie jej elity, które przecież w dużym stopniu odpowiadają za naszą wspólną przyszłość, muszą zdobyć się na coś więcej. Na początek na odrobinę refleksji nad sobą.

 • Grzegorz Jasiński

  ​Trzepania dywanu

  Środa, 31 grudnia (18:00)

  Jeśli ktoś chciałby przyjrzeć się naprawdę najważniejszym wydarzeniom mijającego roku w Polsce, musiałby się schylić i zajrzeć głęboko pod dywan, gdzie je wcześniej zamieciono. Znalazłby tam całe mnóstwo wydarzeń także z poprzednich lat, zamiecionych jeszcze wcześniej. Niektórzy mogą odnieść wrażenie, że ów dywan musi się w końcu zacząć wybrzuszać a zamiatający kiedyś się na nim potkną i wywalą, ale to nie jest takie pewne. Bardziej prawdopodobne, że wywrócimy się my sami, także ci, którzy o...

 • Grzegorz Jasiński

  Świętego spokoju...

  Środa, 24 grudnia (14:42)

  Jest w świętach Bożego Narodzenia coś magicznego, co sprawia, że w czasach lepszych i gorszych, łatwiejszych i trudniejszych, nie przechodzą niezauważone, zmieniają nas choćby na chwilę.

 • Grzegorz Jasiński

  Nastrój jak w PRL

  Środa, 17 grudnia (22:33)

  Prędzej, czy później to musiało się zdarzyć, działania opozycji zostały wreszcie w III RP przyrównane do... komunistycznej propagandy. I tak oto ci, którzy wiele uczynili, by PRL wybielić, teraz znienawidzonej grupie polityków i obywateli przypisują niecne uczynki na miarę tych, jakich niektóre autorytety dziennikarstwa, bezpiecznie i trwale zagnieżdżone w obecnych wolnych mediach dopuszczały się kiedyś na żądanie... ludzi honoru. Śmiać się, czy płakać?