Grzegorz Jasiński

 • Grzegorz Jasiński

  Przed III Konferencją Smoleńską

  Środa, 15 października (19:22)

  Należy wspierać w Polsce aktywność obywatelską, jej niski poziom jest "słabą stroną polskiej demokracji" - uważa prezydent Bronisław Komorowski. Zadeklarował właśnie, że jest otwarty na propozycje mające aktywizować polskie społeczeństwo. Jak wiadomo, prezydent nie rzuca słów na wiatr, jak więc rozumiem, dowodem takiej woli aktywizacji obywateli jest udział Kancelarii Prezydenta w tworzeniu listu części rodzin smoleńskich w sprawie pomnika ofiar katastrofy. Listu skierowanego do... prezydenta.

 • Grzegorz Jasiński

  Orgazm bez punktu G?

  Środa, 8 października (16:38)

  Z góry ostrzegam, że dziś zamierzam pisać o... seksuologii. Nie żebym się jakoś szczególnie na tym temacie znał, ale przecież akademicka wiedza nie jest u nas warunkiem koniecznym zajmowania stanowiska w dowolnej sprawie, wiec czuję, że mam prawo. A nawet obowiązek. Wydaje mi się bowiem, że czeka nas wkrótce interesująca, ożywiona, a może i wybuchowa dyskusja o podstawach kobiecej seksualności i o tym na ile, jeśli w ogóle, różni się od męskiej.

 • Reklama

 • Grzegorz Jasiński

  Jakie to polskie...

  Środa, 1 października (13:19)

  "Jakie to polskie..." - wzdycha jeden. "Jakie to polskie..." - marudzi drugi. A przed tym "zaklęciem" przedstawiają całą kaskadę przewin, wad, przywar i powodów do wstydu. Oczywiście, przywar i powodów do wstydu tych zwykłych Polaków, nie ich. Elity żadnych przywar nie mają, są światłe, mądre, europejskie i nowoczesne. Gdyby jeszcze los nie obdarzył ich towarzystwem takiego marnego narodu, mogłyby czuć się naprawdę dobrze. Niestety, rzeczywistość jest okrutna, owe elity skazane są na...

 • Grzegorz Jasiński

  Bez punktów za przyrodzenie

  Środa, 24 września (19:14)

  W Ewie Kopacz, jako premierze Rzeczpospolitej tylko płeć mi nie przeszkadza, przeszkadza mi natomiast wszystko inne, głównie jej dotychczasowa kariera i sposób, w jaki sprawowała dotąd wysokie, w tym niemal najwyższe urzędy w państwie. Czy to czyni ze mnie seksistę, czy feministę, a może antyseksistę, ale z silnym pierwiastkiem tradycjonalizmu? Czy jestem w stanie jakoś udowodnić, że konsekwentnie krytyczna ocena pani minister-marszałek-premier jako polityka nie ma nic wspólnego z ciasnym...

 • Grzegorz Jasiński

  W drogę do Santiago

  Środa, 17 września (17:08)

  Na chodniku w Santiago de Compostela, na może kilometr przed katedrą, celem pielgrzymek do grobu apostoła Jakuba, wyryto w kilku językach napis "Europę zbudowano na pielgrzymowaniu do Santiago". Oczywiście nie wszyscy byliby skłonni się z tą opinią zgodzić, pewnie nawet nie większość, uważam jednak, że mniej lub bardziej dosłownie, my Europejczycy, powinniśmy wziąć sobie te słowa do serca. I choćby symbolicznie do Santiago podążyć, dla naszego wspólnego dobra. Zaraz wyjaśnię dlaczego.

 • Grzegorz Jasiński

  O premierze, który się faktom nie kłaniał

  Czwartek, 11 września (20:06)

  Pamiętam z czasu studiów zajęcia z tak zwanych nauk politycznych. Podstawowym zadaniem prowadzących było przekonanie słuchaczy, że nauki polityczne są owszem nauką. Dla studentów wydziału matematyki i fizyki była to z oczywistych względów totalna bzdura, bo - mimo rozlicznych starań i prób - prowadzącym te zajęcia prędzej udałoby się przekonać nas, że Ziemia jest płaska, niż o tym, że nauki polityczne stosują jakiekolwiek, choćby zbliżone do naukowych, metody badań.

 • Opinie

  Kora przedczołowa premiera

  Środa, 3 września (17:32)

  Mówisz jedno, czynisz drugie, wszyscy biją ci brawo. Obiecujesz coś, ani myślisz się z tego wywiązać i... zbierasz same pochwały. To sytuacja wprost wymarzona dla kłamcy, na którą my, przeciętni zjadacze chleba raczej nie możemy liczyć. Dlatego, w obawie, że kłamstwo może zaszkodzić naszej reputacji, wolimy być uczciwi. Oczywiście i nasza uczciwość ma swoje granice i jeśli nagroda jest odpowiednio duża, czasem decydujemy się, by jednak skłamać. Naukowcy z Wirginii odkryli, który rejon mózgu o...

 • Grzegorz Jasiński

  Koniec sezonów ogórkowych?

  Środa, 13 sierpnia (15:55)

  Sezon ogórkowy się w tym roku nie udał. Jakkolwiek by się starać, nie sposób mówić tylko o wielorybach w Wiśle, o tym, kto z kim i dlaczego, o tym, kto i jak się nie ubrał i dlaczego opalanie prawego pośladka ma więcej sensu niż lewego. Nie, nie zniknęły bakterie w basenach, opóźnienia w przylotach z wakacji i korki na drogach, ale nad wszystkim, co nieważne i umiarkowanie, ważne zawisła chmura tego, co najważniejsze. Mam wrażenie, że na długo. I mam wrażenie, że to dobrze, że ją wreszcie...

 • Grzegorz Jasiński

  Dziś wszyscy jesteśmy warszawiakami

  Piątek, 1 sierpnia (06:42)

  ​Chciałbym napisać z przekonaniem, że dziś wszyscy jesteśmy Powstańcami. Ale to nieprawda. Na to miano musielibyśmy sobie jeszcze zasłużyć. I to wcale nie zbrojną walką, której oby nie trzeba było nam podejmować, ale uczciwym życiem i konsekwentnym budowaniem Polski naszych marzeń, Polski marzeń pokolenia Kolumbów, Polski wolnej, sprawiedliwej i silnej. Ten cel jest wciąż przed nami...

 • Grzegorz Jasiński

  ​Nie stać nas na polityków mądrych dopiero po szkodzie...

  Czwartek, 24 lipca (16:06)

  ... a jeszcze bardziej nie stać na tych i po szkodzie głupich. Tragedia na wschodzie Ukrainy pokazała, jakie są konsekwencje nieudolnej i niebezpiecznie krótkowzrocznej polityki. To, co dzieje się po tej katastrofie, daje obywatelom Europy i świata szansę, by to wyraźnie zobaczyć, by sprawdzić, czy wybrani przez nich politycy są w stanie na błędach się uczyć. Bo jeśli nie są, może wypada ich we wspólnym interesie zmienić i docenić tych, których opinie od początku były trafne.

 • Grzegorz Jasiński

  Wojna moheru z leninówką

  Czwartek, 17 lipca (17:27)

  Wojna religijna, czy spór światopoglądowy? Walka o świeckie państwo, czy ofensywa ateizmu? O co właściwie chodzi w debacie, nie-debacie, która z różnym nasileniem towarzyszy nam od początku III RP, a obecnie wchodzi na nowy poziom emocji? O tym, że chodzi o władzę oczywiście wiemy. Teraz widać coraz wyraźniej o to, jaką. Oczywiście absolutną.

 • Opinie

  Problemat profesora Chazana

  Środa, 9 lipca (16:45)

  W pobliżu kościoła w Chalon-sur-Saône na wschodzie Francji, na cmentarzu z V i VI wieku, wśród 94 pochowanych na tym miejscu osób znaleziono szkielet dziecka. Badania tego szkieletu, głównie czaszki wykazały, że to najstarszy potwierdzony przypadek zespołu Downa. Zdaniem naukowców z Uniwersytetu w Bordeaux, sposób pochówku wskazuje, że 1500 lat temu to dziecko, choć upośledzone, było traktowane całkowicie normalnie. Nie sposób nie zauważyć, że obecnie to nie jest regułą.

 • Grzegorz Jasiński

  To nie jest kraj dla przyzwoitych ludzi

  Środa, 2 lipca (17:43)

  Pozwolę sobie dziś na wstępie na małą, naprędce skleconą przypowieść, opartą na opublikowanych właśnie wynikach naukowych badań. To przypowieść o roślinie i gąsienicy. Naukowcy z Uniwersytetu Missouri odkryli właśnie, że roślina podsłuchuje gąsienicę, która podgryza jej liście. Potrafi rozpoznać charakterystyczny dźwięk chrupania, odróżnić go od innych i... odpowiednio zareagować. Zniechęcać gąsienicę z pomocą wydzielanych bardziej intensywnie żrących substancji.

 • Grzegorz Jasiński

  Spóźniony "prezent" na 25-lecie

  Środa, 25 czerwca (12:14)

  Miłościwie panująca nam władza długo myślała, jak ubarwić narodowi ćwierćwiecze wolności. Rozważano nawet bardzo drogi koncert znanej i lubianej grupy, nagrywającej od 50 lat. Z koncertu nic nie wyszło, obywatele z lekkim opóźnieniem dostali jednak porcję rozrywki w postaci nagrań grupy... rządzącej nami od niespełna siedmiu lat! Huczne obchody ćwierćwiecza wolności nabrały właściwego kontekstu.

 • Grzegorz Jasiński

  ​Towarzystwo wzajemnej kompromitacji

  Środa, 18 czerwca (12:11)

  Po pierwszym okresie fascynacji taśmami, nagranymi nieoficjalnie i w ukryciu, możemy się coraz lepiej przyglądać komentarzom do zawartości tych taśm, wygłaszanym już otwarcie i z pełną świadomością nagrywania, przez ekspertów i dziennikarzy. Niestety, podobnie jak premier, znaczna część popierających go na dobre i złe komentatorów dowodzi kompletnego braku kontaktu z rzeczywistością. To może sprawić, że "afera taśmowa" da początek kolejnej aferze - "potaśmowej".

 • Grzegorz Jasiński

  Posłuchajmy premiera. Nie lekceważmy tego!

  Poniedziałek, 16 czerwca (11:31)

  Przykra sprawa - rzucił premier. Przykra - zgodziła się opinia publiczna. Nie lekceważę jej - ciągnął premier. My też nie - potwierdziła opinia publiczna. O niczym nie wiedziałem - kontynuuje premier. Czyżby? - zdziwiła się opinia publiczna. No, może nawet jeśli trochę wiedziałem, to przecież wszystko robimy dla dobra kraju - sondował premier. Tfu - splunęła opinia publiczna.