Grzegorz Jasiński

 • Opinie

  Gdzie zgoda, gdzie bezpieczeństwo?

  Środa, 18 marca (14:26)

  Do odwracania kota ogonem w niemal każdej sprawie zdążyliśmy się już niestety przyzwyczaić. Ten nowotwór debaty publicznej przeniknął wiele sfer naszego życia, nigdzie jednak nie jest bardziej widoczny niż w polityce i w mediach. Nigdzie też nie jest tak niebezpieczny, szczególnie w sytuacji, gdy za naszymi granicami toczy się wojna. Debata o Rosji jest tego procederu najlepszym przykładem.

 • Grzegorz Jasiński

  Rodzina klimatowi nieprzychylna, klimat nieprzychylny rodzinie

  Środa, 11 marca (21:12)

  Rodzina, ta tradycyjna z mamą, tatą i dziećmi, nie ma w ostatnich latach w Polsce lekko, łatwo i przyjemnie. Nie tylko zmaga się z kryzysem, ale musi jeszcze innym, a czasem i sobie uzasadniać, że jest potrzebna i należy się jej specjalne traktowanie. Tak oto podstawowa komórka społeczna stała się nie tak znowu podstawową, a społeczeństwo daje sobie wmawiać, że wszystkie modele życia są równouprawnione i rodzina nie powinna się nad nie wywyższać. Dodam, że daje sobie to wmawiać na własną zgubę.

 • Reklama

 • Grzegorz Jasiński

  Szczepienia zapomniane jak demokracja

  Środa, 4 marca (16:25)

  Nikt nie znalazł jeszcze lepszego niż szczepienia sposobu na walkę z pewnymi chorobami. Podobnie jak nikt nie zaproponował lepszego niż demokracja sposobu na walkę z patologiami życia publicznego. Niestety, i jeden, i drugi sposób staje się u nas coraz mniej popularny. Rodzice w obawie przed nieznanymi skutkami ubocznymi szczepień ryzykują, że dzieci zapadną na ciężką chorobę. A wyborcy, obawiając się zmiany władzy, wybierają tę dotychczasową, w coraz bardziej zdegenerowanej postaci...

 • Grzegorz Jasiński

  Think tankuję, więc jestem

  Środa, 11 lutego (14:35)

  Informacja o tym, że były minister od kupy kamieni trafia właśnie do think tanku miłościwie nam panującej partii nie powinna nas dziwić. Cały kraj miał okazję usłyszeć, co minister myśli, jak tankuje i najwyraźniej Platforma Obywatelska widzi w tym szanse na sukces. Obserwacja zachowania wyborców tej partii, przez całe lata obniżających standardy, którym PO powinna sprostać, by zasłużyć na ich głos, wskazuje, że partia może mieć rację.

 • Grzegorz Jasiński

  Jasiński: Gender w łonie matki

  Czwartek, 5 lutego (17:38)

  Zwolennicy teorii o istnieniu płci społeczno-kulturowej jako wyniku opresyjnego działania tradycji i stereotypu muszą wziąć głęboki oddech. Najnowsze wyniki badań University of Exeter i King's College London wskazują, że zmiany w mózgu dziecka, prowadzące potem do zależnego od płci biologicznej zachowania i odmiennej wrażliwości na niektóre choroby przebiegają już we wczesnych etapach życia płodowego. Ooops. Wygląda na to, że proces "nawracania" na bezpłciowość trzeba zacząć jeszcze...

 • Grzegorz Jasiński

  Życie nauczycielem historii

  Piątek, 30 stycznia (15:59)

  ​Historia nauczycielką życia - napisał kiedyś Cyceron. I z pewnością miał rację. Tyle że, jak to z niektórymi nauczycielkami bywa, nikt jej nie lubi, jej uwagi puszcza się mimo uszu i co rusz ktoś próbuje jej zmienić program nauczania. A jednak żyjemy w czasach, które sprawiają, że historia nie daje o sobie zapomnieć. Można nawet odnieść wrażenie, że obserwując to, co się teraz dzieje, można lepiej zrozumieć to, co zdarzyło się kiedyś...

 • Grzegorz Jasiński

  Sweter od babci Marrrylki

  Środa, 21 stycznia (18:44)

  Staram się nie komentować treści reklam, bo po pierwsze, pracując w mediach komercyjnych, narażam się na zarzut, że przecież to właśnie z reklam się utrzymuję, a po drugie dlatego, że tworzą one świat całkowicie oderwany od rzeczywistości, a z mitami właściwie nie ma sensu polemizować. Potraktujmy więc ten tekst jako wyjątek od reguły i uznajmy, że jest uzasadniony specjalnymi okolicznościami przypadających właśnie Dnia Babci i Dnia Dziadka.

 • Grzegorz Jasiński

  Państwo PeOlskie

  Czwartek, 15 stycznia (15:58)

  Nie, to niestety nie jest literówka... Po 25 latach demokratycznych przemian nasz kraj można niestety nazwać państwem PeOlskim, przez znaczną część klasy politycznej, przy aplauzie większości mediów, ukształtowanym w zadziwiającą strukturę, służącą tylko sobie. Co ciekawe, przykłada do tego rękę wciąż spora grupa wyborców, gotowych głosować na układ PO - PSL w imię swych dobrze pojętych interesów, a jeszcze częściej... przeciwko nim.

 • Grzegorz Jasiński

  ​Czas na nowe myślenie o islamie...i o nas samych

  Środa, 7 stycznia (20:15)

  To, co zdarzyło się w paryskiej redakcji magazynu "Charlie Hebdo", przejdzie do historii mediów i debat poświęconych wolności słowa. Mam jednak wrażenie, że pełne oburzenia głosy o barbarzyństwie tego ataku i zamachu na wolność mediów, jakkolwiek słuszne i uzasadnione, to już dziś za mało. Europa, a głównie jej elity, które przecież w dużym stopniu odpowiadają za naszą wspólną przyszłość, muszą zdobyć się na coś więcej. Na początek na odrobinę refleksji nad sobą.

 • Grzegorz Jasiński

  ​Trzepania dywanu

  Środa, 31 grudnia (18:00)

  Jeśli ktoś chciałby przyjrzeć się naprawdę najważniejszym wydarzeniom mijającego roku w Polsce, musiałby się schylić i zajrzeć głęboko pod dywan, gdzie je wcześniej zamieciono. Znalazłby tam całe mnóstwo wydarzeń także z poprzednich lat, zamiecionych jeszcze wcześniej. Niektórzy mogą odnieść wrażenie, że ów dywan musi się w końcu zacząć wybrzuszać a zamiatający kiedyś się na nim potkną i wywalą, ale to nie jest takie pewne. Bardziej prawdopodobne, że wywrócimy się my sami, także ci, którzy o...

 • Grzegorz Jasiński

  Świętego spokoju...

  Środa, 24 grudnia (14:42)

  Jest w świętach Bożego Narodzenia coś magicznego, co sprawia, że w czasach lepszych i gorszych, łatwiejszych i trudniejszych, nie przechodzą niezauważone, zmieniają nas choćby na chwilę.

 • Grzegorz Jasiński

  Nastrój jak w PRL

  Środa, 17 grudnia (22:33)

  Prędzej, czy później to musiało się zdarzyć, działania opozycji zostały wreszcie w III RP przyrównane do... komunistycznej propagandy. I tak oto ci, którzy wiele uczynili, by PRL wybielić, teraz znienawidzonej grupie polityków i obywateli przypisują niecne uczynki na miarę tych, jakich niektóre autorytety dziennikarstwa, bezpiecznie i trwale zagnieżdżone w obecnych wolnych mediach dopuszczały się kiedyś na żądanie... ludzi honoru. Śmiać się, czy płakać?

 • Grzegorz Jasiński

  Na kłopoty... gaz rozweselający

  Środa, 10 grudnia (19:41)

  Patrzę i oczom nie wierzę. Naukowcy z Uniwersytetu Waszyngtona w St. Louis opublikowali wyniki badań, wskazujących na to, że do leczenia depresji można użyć gazu rozweselającego. Jak to, czyżby nikt na to wcześniej nie wpadł, nie sprawdził? Wygląda na to, że nie. Jakim cudem? Nie mam pojęcia. Podtlenek azotu, zwany ze względu na swe własności gazem rozweselającym, od 150 lat łagodził ból porodów, czy zabiegów dentystycznych, teraz może znaleźć nowe zastosowanie. A może nawet... będzie musiał.

 • Grzegorz Jasiński

  Dużo zdrowia, Adasiu

  Czwartek, 4 grudnia (19:59)

  Nie jestem wielkim admiratorem stanu współczesnych mediów w ogóle, a stanu polskich mediów w szczególności. Są jednak chwile, kiedy mam wrażenie, że czasem zajmujemy się czymś naprawdę pożytecznym. Nawet jeśli towarzyszą temu pewne kontrowersje. Dlatego uważam, że zainteresowanie losem uratowanego z głębokiej hipotermii 2-letniego Adasia, nieco uciążliwe dla lekarzy i innych pacjentów Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie Prokocimiu jest uzasadnione i ze wszech miar słuszne.

 • Grzegorz Jasiński

  Idźcież i głosujcież

  Środa, 26 listopada (15:27)

  Wybory to prawdziwy test demokracji. Nie sposób mówić o demokratycznym państwie, jeśli przebieg wyborów budzi uzasadnione wątpliwości, a wiele oddanych głosów w ogóle się nie liczy. Pod tymi trywialnymi w gruncie rzeczy stwierdzeniami, gdyby dotyczyły Ukrainy czy dowolnego innego kraju, podpisałaby się zapewne przytłaczająca większość polityków, dziennikarzy i wyborców w Polsce. Czemuż więc co innego głoszą teraz, kiedy te wątpliwości dotknęły naszego kraju?

 • Grzegorz Jasiński

  Cały naród liczy swoje głosy

  Czwartek, 20 listopada (09:17)

  Nie wiem, kto w CBOS-ie podjął decyzję o przedwczorajszej publikacji najnowszych wyników sondażu poparcia partii politycznych, ale z pewnością jest skrajnym idiotą. Albo geniuszem. Tertium non datur. Jest idiotą, jeśli mu się wydawało, że w ten sposób przekona wyborców, że największym poparciem nie cieszy się ta partia, na którą według wyników niedzielnego sondażu sprzed lokali wyborczych właśnie głosowali. Jest geniuszem, jeśli przewidział, że sondażowe wyniki z niedzielnego wieczoru się nie...