Grzegorz Jasiński

 • Grzegorz Jasiński

  Matura z wyborów

  Środa, 6 maja (16:55)

  Przekonanie o tym, że egzaminy maturalne w tym roku będą bardzo łatwe, towarzyszyło mi już od pewnego czasu. Nie mam tego jednak na piśmie, bo nie afiszowałem się z tą opinią, by nie demobilizować mojego młodszego syna, który je właśnie zdaje. Miałem jednak wrażenie, że na ewentualną wpadkę ze słabymi wynikami edukowanych według nowego programu maturzystów rząd przed jesiennymi wyborami nie może sobie pozwolić. I wydaje się, że faktycznie sobie nie pozwolił.

 • Grzegorz Jasiński

  Po co nam takie państwo? A po to...

  Piątek, 1 maja (17:15)

  Dziadowskie, nieprzyjazne, biedne, niesprawiedliwe, zdaniem niektórych tylko teoretyczne, ale jednak jedyne jakie mamy. Państwo. Nie pytajmy, po co nam ono. Nawet jeśli mamy mnóstwo powodów, by pytać i jesteśmy słusznie bardzo zdenerwowani. Dbajmy o nie i zróbmy, co tylko możliwe, by było lepsze. I za nic w świecie nie dajmy się przekonać, że nie jest nam do niczego potrzebne.

 • Reklama

 • Grzegorz Jasiński

  Wykorzystajmy to FBI

  Środa, 22 kwietnia (15:10)

  Skandaliczne słowa szefa FBI zrównujące polską i niemiecką odpowiedzialność za Holocaust doprowadziły w naszym kraju do niezwykłego stanu porozumienia. Przez chwilę osoby z różnych stron nieprzezwyciężalnej na co dzień barykady zaczęły mówić mniej więcej to samo, prezentować podobne oburzenie. Apeluję o to, by tę krótką zapewne chwilę dobrze wykorzystać...

 • Grzegorz Jasiński

  ​Żyrandol w rękach janusza

  Środa, 15 kwietnia (21:24)

  Osoby silnie zaangażowane po jednej ze stron politycznego sporu, po stronie jednej z rywalizujących partii, mają gdzieś argumenty merytoryczne, zachowują się jak zagorzali kibice sportowi, dla których nie ważne jest, kto jest lepszy, byle wygrała ukochana drużyna.

 • Opinie

  Smoleński klincz

  Czwartek, 9 kwietnia (13:45)

  Ujawnione przez RMF FM nowe stenogramy zapisu rozmów z czarnej skrzynki tupolewa każdy może rozumieć i interpretować po swojemu. Podobnie, jak i sam fakt ich opublikowania. Są tacy, którzy będą w nich widzieli kolejne potwierdzenie teorii "naciskowej". I tylko to. Są tacy, którzy uznają to za "ordynarną wrzutkę". Są wreszcie tacy, którzy pojawienie się ich w prokuraturze blisko 5 lat po katastrofie uznają za ostateczny dowód bylejakości prowadzonego przez tę prokuraturę śledztwa. Nie będę...

 • Grzegorz Jasiński

  Nie widzę problemu. Nie oceniam. Nie wierzę

  Środa, 1 kwietnia (17:10)

  Nie jestem wielbicielem sondaży, nie uważam, że należy uzależniać od nich podejmowanie jakichkolwiek decyzji, nie jestem też szczególnie przekonany o wartości sondaży prezentowanych przez niektóre pracownie badań społecznych, przyznam jednak, że ogłoszone parę dni temu wyniki badania CBOS o poglądach katolików w życiu społecznym wprawiły mnie w lekkie osłupienie. Nie przypuszczałem, że polska opinia publiczna może prezentować się tak racjonalnie.

 • Grzegorz Jasiński

  Napro i vitro

  Czwartek, 26 marca (06:14)

  Są sprawy, o których powinno się mówić kulturalnie. W których powinno się wykazywać umiar i powściągliwość, a padające słowa powinny być dokładnie ważone. Do takich spraw bez wątpienia należy problem niepłodności - choroby, która dla milionów Polaków stanowi prawdziwy dramat.

 • Opinie

  Gdzie zgoda, gdzie bezpieczeństwo?

  Środa, 18 marca (14:26)

  Do odwracania kota ogonem w niemal każdej sprawie zdążyliśmy się już niestety przyzwyczaić. Ten nowotwór debaty publicznej przeniknął wiele sfer naszego życia, nigdzie jednak nie jest bardziej widoczny niż w polityce i w mediach. Nigdzie też nie jest tak niebezpieczny, szczególnie w sytuacji, gdy za naszymi granicami toczy się wojna. Debata o Rosji jest tego procederu najlepszym przykładem.

 • Grzegorz Jasiński

  Rodzina klimatowi nieprzychylna, klimat nieprzychylny rodzinie

  Środa, 11 marca (21:12)

  Rodzina, ta tradycyjna z mamą, tatą i dziećmi, nie ma w ostatnich latach w Polsce lekko, łatwo i przyjemnie. Nie tylko zmaga się z kryzysem, ale musi jeszcze innym, a czasem i sobie uzasadniać, że jest potrzebna i należy się jej specjalne traktowanie. Tak oto podstawowa komórka społeczna stała się nie tak znowu podstawową, a społeczeństwo daje sobie wmawiać, że wszystkie modele życia są równouprawnione i rodzina nie powinna się nad nie wywyższać. Dodam, że daje sobie to wmawiać na własną zgubę.

 • Grzegorz Jasiński

  Szczepienia zapomniane jak demokracja

  Środa, 4 marca (16:25)

  Nikt nie znalazł jeszcze lepszego niż szczepienia sposobu na walkę z pewnymi chorobami. Podobnie jak nikt nie zaproponował lepszego niż demokracja sposobu na walkę z patologiami życia publicznego. Niestety, i jeden, i drugi sposób staje się u nas coraz mniej popularny. Rodzice w obawie przed nieznanymi skutkami ubocznymi szczepień ryzykują, że dzieci zapadną na ciężką chorobę. A wyborcy, obawiając się zmiany władzy, wybierają tę dotychczasową, w coraz bardziej zdegenerowanej postaci...

 • Grzegorz Jasiński

  Think tankuję, więc jestem

  Środa, 11 lutego (14:35)

  Informacja o tym, że były minister od kupy kamieni trafia właśnie do think tanku miłościwie nam panującej partii nie powinna nas dziwić. Cały kraj miał okazję usłyszeć, co minister myśli, jak tankuje i najwyraźniej Platforma Obywatelska widzi w tym szanse na sukces. Obserwacja zachowania wyborców tej partii, przez całe lata obniżających standardy, którym PO powinna sprostać, by zasłużyć na ich głos, wskazuje, że partia może mieć rację.

 • Grzegorz Jasiński

  Jasiński: Gender w łonie matki

  Czwartek, 5 lutego (17:38)

  Zwolennicy teorii o istnieniu płci społeczno-kulturowej jako wyniku opresyjnego działania tradycji i stereotypu muszą wziąć głęboki oddech. Najnowsze wyniki badań University of Exeter i King's College London wskazują, że zmiany w mózgu dziecka, prowadzące potem do zależnego od płci biologicznej zachowania i odmiennej wrażliwości na niektóre choroby przebiegają już we wczesnych etapach życia płodowego. Ooops. Wygląda na to, że proces "nawracania" na bezpłciowość trzeba zacząć jeszcze...

 • Grzegorz Jasiński

  Życie nauczycielem historii

  Piątek, 30 stycznia (15:59)

  ​Historia nauczycielką życia - napisał kiedyś Cyceron. I z pewnością miał rację. Tyle że, jak to z niektórymi nauczycielkami bywa, nikt jej nie lubi, jej uwagi puszcza się mimo uszu i co rusz ktoś próbuje jej zmienić program nauczania. A jednak żyjemy w czasach, które sprawiają, że historia nie daje o sobie zapomnieć. Można nawet odnieść wrażenie, że obserwując to, co się teraz dzieje, można lepiej zrozumieć to, co zdarzyło się kiedyś...

 • Grzegorz Jasiński

  Sweter od babci Marrrylki

  Środa, 21 stycznia (18:44)

  Staram się nie komentować treści reklam, bo po pierwsze, pracując w mediach komercyjnych, narażam się na zarzut, że przecież to właśnie z reklam się utrzymuję, a po drugie dlatego, że tworzą one świat całkowicie oderwany od rzeczywistości, a z mitami właściwie nie ma sensu polemizować. Potraktujmy więc ten tekst jako wyjątek od reguły i uznajmy, że jest uzasadniony specjalnymi okolicznościami przypadających właśnie Dnia Babci i Dnia Dziadka.

 • Grzegorz Jasiński

  Państwo PeOlskie

  Czwartek, 15 stycznia (15:58)

  Nie, to niestety nie jest literówka... Po 25 latach demokratycznych przemian nasz kraj można niestety nazwać państwem PeOlskim, przez znaczną część klasy politycznej, przy aplauzie większości mediów, ukształtowanym w zadziwiającą strukturę, służącą tylko sobie. Co ciekawe, przykłada do tego rękę wciąż spora grupa wyborców, gotowych głosować na układ PO - PSL w imię swych dobrze pojętych interesów, a jeszcze częściej... przeciwko nim.

 • Grzegorz Jasiński

  ​Czas na nowe myślenie o islamie...i o nas samych

  Środa, 7 stycznia (20:15)

  To, co zdarzyło się w paryskiej redakcji magazynu "Charlie Hebdo", przejdzie do historii mediów i debat poświęconych wolności słowa. Mam jednak wrażenie, że pełne oburzenia głosy o barbarzyństwie tego ataku i zamachu na wolność mediów, jakkolwiek słuszne i uzasadnione, to już dziś za mało. Europa, a głównie jej elity, które przecież w dużym stopniu odpowiadają za naszą wspólną przyszłość, muszą zdobyć się na coś więcej. Na początek na odrobinę refleksji nad sobą.