Grzegorz Jasiński

 • Grzegorz Jasiński

  Państwo PeOlskie

  Czwartek, 15 stycznia (15:58)

  Nie, to niestety nie jest literówka... Po 25 latach demokratycznych przemian nasz kraj można niestety nazwać państwem PeOlskim, przez znaczną część klasy politycznej, przy aplauzie większości mediów, ukształtowanym w zadziwiającą strukturę, służącą tylko sobie. Co ciekawe, przykłada do tego rękę wciąż spora grupa wyborców, gotowych głosować na układ PO - PSL w imię swych dobrze pojętych interesów, a jeszcze częściej... przeciwko nim.

 • Grzegorz Jasiński

  ​Czas na nowe myślenie o islamie...i o nas samych

  Środa, 7 stycznia (20:15)

  To, co zdarzyło się w paryskiej redakcji magazynu "Charlie Hebdo", przejdzie do historii mediów i debat poświęconych wolności słowa. Mam jednak wrażenie, że pełne oburzenia głosy o barbarzyństwie tego ataku i zamachu na wolność mediów, jakkolwiek słuszne i uzasadnione, to już dziś za mało. Europa, a głównie jej elity, które przecież w dużym stopniu odpowiadają za naszą wspólną przyszłość, muszą zdobyć się na coś więcej. Na początek na odrobinę refleksji nad sobą.

 • Reklama

 • Grzegorz Jasiński

  ​Trzepania dywanu

  Środa, 31 grudnia (18:00)

  Jeśli ktoś chciałby przyjrzeć się naprawdę najważniejszym wydarzeniom mijającego roku w Polsce, musiałby się schylić i zajrzeć głęboko pod dywan, gdzie je wcześniej zamieciono. Znalazłby tam całe mnóstwo wydarzeń także z poprzednich lat, zamiecionych jeszcze wcześniej. Niektórzy mogą odnieść wrażenie, że ów dywan musi się w końcu zacząć wybrzuszać a zamiatający kiedyś się na nim potkną i wywalą, ale to nie jest takie pewne. Bardziej prawdopodobne, że wywrócimy się my sami, także ci, którzy o...

 • Grzegorz Jasiński

  Świętego spokoju...

  Środa, 24 grudnia (14:42)

  Jest w świętach Bożego Narodzenia coś magicznego, co sprawia, że w czasach lepszych i gorszych, łatwiejszych i trudniejszych, nie przechodzą niezauważone, zmieniają nas choćby na chwilę.

 • Grzegorz Jasiński

  Nastrój jak w PRL

  Środa, 17 grudnia (22:33)

  Prędzej, czy później to musiało się zdarzyć, działania opozycji zostały wreszcie w III RP przyrównane do... komunistycznej propagandy. I tak oto ci, którzy wiele uczynili, by PRL wybielić, teraz znienawidzonej grupie polityków i obywateli przypisują niecne uczynki na miarę tych, jakich niektóre autorytety dziennikarstwa, bezpiecznie i trwale zagnieżdżone w obecnych wolnych mediach dopuszczały się kiedyś na żądanie... ludzi honoru. Śmiać się, czy płakać?

 • Grzegorz Jasiński

  Na kłopoty... gaz rozweselający

  Środa, 10 grudnia (19:41)

  Patrzę i oczom nie wierzę. Naukowcy z Uniwersytetu Waszyngtona w St. Louis opublikowali wyniki badań, wskazujących na to, że do leczenia depresji można użyć gazu rozweselającego. Jak to, czyżby nikt na to wcześniej nie wpadł, nie sprawdził? Wygląda na to, że nie. Jakim cudem? Nie mam pojęcia. Podtlenek azotu, zwany ze względu na swe własności gazem rozweselającym, od 150 lat łagodził ból porodów, czy zabiegów dentystycznych, teraz może znaleźć nowe zastosowanie. A może nawet... będzie musiał.

 • Grzegorz Jasiński

  Dużo zdrowia, Adasiu

  Czwartek, 4 grudnia (19:59)

  Nie jestem wielkim admiratorem stanu współczesnych mediów w ogóle, a stanu polskich mediów w szczególności. Są jednak chwile, kiedy mam wrażenie, że czasem zajmujemy się czymś naprawdę pożytecznym. Nawet jeśli towarzyszą temu pewne kontrowersje. Dlatego uważam, że zainteresowanie losem uratowanego z głębokiej hipotermii 2-letniego Adasia, nieco uciążliwe dla lekarzy i innych pacjentów Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie Prokocimiu jest uzasadnione i ze wszech miar słuszne.

 • Grzegorz Jasiński

  Idźcież i głosujcież

  Środa, 26 listopada (15:27)

  Wybory to prawdziwy test demokracji. Nie sposób mówić o demokratycznym państwie, jeśli przebieg wyborów budzi uzasadnione wątpliwości, a wiele oddanych głosów w ogóle się nie liczy. Pod tymi trywialnymi w gruncie rzeczy stwierdzeniami, gdyby dotyczyły Ukrainy czy dowolnego innego kraju, podpisałaby się zapewne przytłaczająca większość polityków, dziennikarzy i wyborców w Polsce. Czemuż więc co innego głoszą teraz, kiedy te wątpliwości dotknęły naszego kraju?

 • Grzegorz Jasiński

  Cały naród liczy swoje głosy

  Czwartek, 20 listopada (09:17)

  Nie wiem, kto w CBOS-ie podjął decyzję o przedwczorajszej publikacji najnowszych wyników sondażu poparcia partii politycznych, ale z pewnością jest skrajnym idiotą. Albo geniuszem. Tertium non datur. Jest idiotą, jeśli mu się wydawało, że w ten sposób przekona wyborców, że największym poparciem nie cieszy się ta partia, na którą według wyników niedzielnego sondażu sprzed lokali wyborczych właśnie głosowali. Jest geniuszem, jeśli przewidział, że sondażowe wyniki z niedzielnego wieczoru się nie...

 • Grzegorz Jasiński

  Philae wylądował, czyli noc komety

  Środa, 12 listopada (22:27)

  Świat XXI wieku niezmiernie nas rozpuścił, sprawił, że właściwie nic nas już nie dziwi. Przekonał nas, że wszystko jest możliwe, rozmowa przez telefon bez drutu, oglądanie filmów z chmury, upodobanie do pokazywania innym, co jedliśmy na śniadanie, polityka bez sensu i honoru, a także, owszem... inwazja zielonych ludzików. Czy na tym tle odległa misja próbnika o rozmiarach pralki, który właśnie wylądował na jądrze komety, może nas jeszcze podniecić?

 • Grzegorz Jasiński

  Obama zredukowany

  Czwartek, 6 listopada (20:34)

  Dawno już żaden wynik wyborów w obcym kraju nie poprawił mi humoru bardziej, niż wtorkowe lanie, które Amerykanie spuścili demokratom w głosowaniu do Kongresu. I nie chodzi mi przy tym tylko o to, że generalnie politykę republikanów uważam za lepszą dla Polski, a prezydenta Baracka Obamę od początku uważam za nieporozumienie. Myślę o tym, że wynik tego głosowania przywraca nadzieję na to, że demokracja wciąż może funkcjonować. A trzeba uczciwie przyznać, że w czasach postpolityki nie jest to...

 • Grzegorz Jasiński

  Dzieci nie cieszą, nie cieszą, gdy są...

  Środa, 29 października (15:41)

  Czy dzieci sprawiają, że czujemy się szczęśliwsi? Cóż za pytanie? Przecież to oczywiste. Otóż… niekoniecznie. Wygląda na to, że o ile brak własnych dzieci często bywa przyczyną nieszczęścia, sam fakt, że je mamy na dłuższą metę naszego szczęścia nie zmienia. Przekonują o tym wyniki badań naukowych, przeprowadzonych w Niemczech i Wielkiej Brytanii. A ja mam wrażenie, że pokazują one nie tylko stan emocji pojedynczych rodzin, ale i całego nowoczesnego społeczeństwa. Po naszym widać to całkiem...

 • Grzegorz Jasiński

  Swawolny Radzio

  Wtorek, 21 października (13:22)

  W tej sprawie jest wiele pytań i zapewne niejedna odpowiedź. Chcę się tu jednak skoncentrować na jednym aspekcie sprawy. Na ego. Chodzi mi nie tylko o legendarne ego samego Radosława Sikorskiego, ale i o nie mniejsze ego jego niedawnego pryncypała, Donalda Tuska. Cała historia putinowej propozycji podziału Ukrainy, braku odpowiedzi premiera, wieloletniego milczenia i - rzuconej właśnie teraz w tonie anegdoty informacji na ten temat, właśnie w taki sposób da się wyjaśnić. I nie jest to dla...

 • Grzegorz Jasiński

  Przed III Konferencją Smoleńską

  Środa, 15 października (19:22)

  Należy wspierać w Polsce aktywność obywatelską, jej niski poziom jest "słabą stroną polskiej demokracji" - uważa prezydent Bronisław Komorowski. Zadeklarował właśnie, że jest otwarty na propozycje mające aktywizować polskie społeczeństwo. Jak wiadomo, prezydent nie rzuca słów na wiatr, jak więc rozumiem, dowodem takiej woli aktywizacji obywateli jest udział Kancelarii Prezydenta w tworzeniu listu części rodzin smoleńskich w sprawie pomnika ofiar katastrofy. Listu skierowanego do... prezydenta.

 • Grzegorz Jasiński

  Orgazm bez punktu G?

  Środa, 8 października (16:38)

  Z góry ostrzegam, że dziś zamierzam pisać o... seksuologii. Nie żebym się jakoś szczególnie na tym temacie znał, ale przecież akademicka wiedza nie jest u nas warunkiem koniecznym zajmowania stanowiska w dowolnej sprawie, wiec czuję, że mam prawo. A nawet obowiązek. Wydaje mi się bowiem, że czeka nas wkrótce interesująca, ożywiona, a może i wybuchowa dyskusja o podstawach kobiecej seksualności i o tym na ile, jeśli w ogóle, różni się od męskiej.

 • Grzegorz Jasiński

  Jakie to polskie...

  Środa, 1 października (13:19)

  "Jakie to polskie..." - wzdycha jeden. "Jakie to polskie..." - marudzi drugi. A przed tym "zaklęciem" przedstawiają całą kaskadę przewin, wad, przywar i powodów do wstydu. Oczywiście, przywar i powodów do wstydu tych zwykłych Polaków, nie ich. Elity żadnych przywar nie mają, są światłe, mądre, europejskie i nowoczesne. Gdyby jeszcze los nie obdarzył ich towarzystwem takiego marnego narodu, mogłyby czuć się naprawdę dobrze. Niestety, rzeczywistość jest okrutna, owe elity skazane są na...