Grzegorz Jasiński

 • Grzegorz Jasiński

  Jasiński: Konopie uwolnione od mitu

  Środa, 24 czerwca (13:46)

  ​Czasami człowiek ma pecha, jedzie do ciepłych krajów, a tam po raz pierwszy od lat przez cały tydzień pada deszcz. Umawia się na wywiad z marszałkiem sejmu, a dzień wcześniej marszałek ustępuje ze stanowiska. Organizuje dużą napuszoną konferencję o zdrowotnym działaniu marihuany medycznej, a tu akurat prestiżowe czasopismo medyczne publikuje wyniki obszernych przeglądowych badań naukowych, które pokazują, że żadnych dowodów na owe medyczne działanie marihuany nie ma. No, powiedzmy, prawie...

 • Opinie

  Odezwijmy się do siebie po ludzku

  Czwartek, 18 czerwca (18:41)

  O tym, że Polacy chcą zmiany wie już dziś w naszym kraju każdy. Lista spraw, którą chcieliby zmienić jest jednak wciąż przedmiotem debaty. Jedna strona utrzymuje, że przede wszystkim chcieliby zmienić rząd. Druga, że chcieliby zmienić tylko sposób, w jaki rząd informuje o swoich nieustających sukcesach. Są szanse, że wybory parlamentarne pozwolą ustalić, kto ma rację, albo przynajmniej "czyja racja jest większa", ale to nie jest pewne. A nie jest pewne, bo brak nam języka, który potrafiłby...

 • Reklama

 • Grzegorz Jasiński

  Komu ośmiorniczki, komu żaba...

  Środa, 10 czerwca (16:41)

  Dyskusja o najnowszej fali afery podsłuchowej, czy taśmowej, jest w swej istocie mocno upokarzająca. Fakt, że w demokratycznej Polsce XXI wieku możliwe jest trwanie władzy, której przedstawiciele już rok temu tak spektakularnie skompromitowali się na taśmach, obciąża nas wszystkich, obywateli, wyborców i przede wszystkim dziennikarzy. W interesie państwa, traktowanego jako wspólne dobro i gwarant naszej suwerenności, nie powinniśmy byli do tego dopuścić. Tak jak nie powinniśmy dopuścić do...

 • Opinie

  Narożnik z Platformą

  Środa, 3 czerwca (20:09)

  Platforma to, Platforma tamto, Platforma owo. Zbiorowy trud wynajdywania miłościwie nam panującej partii sposobów uniknięcia spektakularnej, jesiennej porażki, może być daremny. Wygląda bowiem na to, że jej los nie jest już ani w rękach pani premier, ani PR-owców, ani dziennikarzy najbardziej nawet rozgrzanych mediów, ale wyborców. A ci jak już wpadną w jakiś trend, to przez pewien czas nie chcą się z niego wyzwolić. I mogą partię żywicielkę wyrzucić na out. Tym bardziej, że coraz lepiej...

 • Opinie

  Jasiński: Kłamaliśmy rano, nocą i wieczorem

  Wtorek, 26 maja (13:02)

  ​Spektakularny strzał w stopę, jakim było obarczenie prezydenta Bronisława Komorowskiego całą odpowiedzialnością za porażkę wyborczą, powinien być - jak myślę - gwoździem do trumny Platformy Obywatelskiej. W ten pośredni sposób partia rządząca przyznała bowiem, że pięć lat temu wcisnęła Polakom kiepskiego kandydata, wykorzystała go, by bezstresowo rządzić przez pięć lat, i jeszcze chciała go wcisnąć po raz wtóry. A przecież musiała wiedzieć, że jest kiepski.

 • Grzegorz Jasiński

  Trzęsą się portki, czyli 10 plag pisowskich

  Piątek, 22 maja (19:29)

  Czytanie niektórych gazet, zaglądanie na niektóre portale jest jak ból zęba. To taki rodzaj ćmienia, który nie pozwala ci o sobie zapomnieć i musisz co jakiś czas sprawdzić językiem, czy coś tam się nie zmieniło. Przez chwile boli bardziej, potem przechodzi, w końcu wraca do ćmienia. Schemat powtarza się za każdym razem, doskonale wiemy, czego się możemy spodziewać, ale mimo to powtarzamy ten rytuał. I jeszcze raz. I jeszcze.

 • Grzegorz Jasiński

  Duda kapitału społecznego

  Wtorek, 19 maja (13:33)

  Debata prezydencka potwierdziła, że jest istotnym, wręcz niezbędnym elementem, kampanii wyborczej. Nic nie porusza wyobraźni bardziej, niż bezpośrednie starcie kandydatów, bez względu na to, czy uprawiają szlachetną szermierkę na pięści, czy okładają się kopniakami, jak w klatce MMA. Problem w tym, czyją tak naprawdę wyobraźnię poruszy najbardziej, czy wyborców, czy jednak tylko polityków, dziennikarzy i ekspertów. Przekonamy się w niedzielę.

 • Grzegorz Jasiński

  ​Dlaczego nie Komorowski

  Wtorek, 12 maja (15:25)

  Nikt nie lubi przegrywać wyborów i nikt przed czasem nie rzuca na wyborczy ring ręcznika, nawet gdy szanse na wygraną gwałtownie maleją. Polityk odpowiedniego formatu musi jednak zdawać sobie sprawę, że przegrana jest możliwa, musi się z nią liczyć i mieć plan na wypadek, kiedy trzeba się będzie usunąć w cień. Bronisław Komorowski nie ma takiego planu, podobnie jak cała Platforma Obywatelska. To ugrupowanie, które uwierzyło, że będzie rządzić wiecznie.

 • Grzegorz Jasiński

  Matura z wyborów

  Środa, 6 maja (16:55)

  Przekonanie o tym, że egzaminy maturalne w tym roku będą bardzo łatwe, towarzyszyło mi już od pewnego czasu. Nie mam tego jednak na piśmie, bo nie afiszowałem się z tą opinią, by nie demobilizować mojego młodszego syna, który je właśnie zdaje. Miałem jednak wrażenie, że na ewentualną wpadkę ze słabymi wynikami edukowanych według nowego programu maturzystów rząd przed jesiennymi wyborami nie może sobie pozwolić. I wydaje się, że faktycznie sobie nie pozwolił.

 • Grzegorz Jasiński

  Po co nam takie państwo? A po to...

  Piątek, 1 maja (17:15)

  Dziadowskie, nieprzyjazne, biedne, niesprawiedliwe, zdaniem niektórych tylko teoretyczne, ale jednak jedyne jakie mamy. Państwo. Nie pytajmy, po co nam ono. Nawet jeśli mamy mnóstwo powodów, by pytać i jesteśmy słusznie bardzo zdenerwowani. Dbajmy o nie i zróbmy, co tylko możliwe, by było lepsze. I za nic w świecie nie dajmy się przekonać, że nie jest nam do niczego potrzebne.

 • Grzegorz Jasiński

  Wykorzystajmy to FBI

  Środa, 22 kwietnia (15:10)

  Skandaliczne słowa szefa FBI zrównujące polską i niemiecką odpowiedzialność za Holocaust doprowadziły w naszym kraju do niezwykłego stanu porozumienia. Przez chwilę osoby z różnych stron nieprzezwyciężalnej na co dzień barykady zaczęły mówić mniej więcej to samo, prezentować podobne oburzenie. Apeluję o to, by tę krótką zapewne chwilę dobrze wykorzystać...

 • Grzegorz Jasiński

  ​Żyrandol w rękach janusza

  Środa, 15 kwietnia (21:24)

  Osoby silnie zaangażowane po jednej ze stron politycznego sporu, po stronie jednej z rywalizujących partii, mają gdzieś argumenty merytoryczne, zachowują się jak zagorzali kibice sportowi, dla których nie ważne jest, kto jest lepszy, byle wygrała ukochana drużyna.

 • Opinie

  Smoleński klincz

  Czwartek, 9 kwietnia (13:45)

  Ujawnione przez RMF FM nowe stenogramy zapisu rozmów z czarnej skrzynki tupolewa każdy może rozumieć i interpretować po swojemu. Podobnie, jak i sam fakt ich opublikowania. Są tacy, którzy będą w nich widzieli kolejne potwierdzenie teorii "naciskowej". I tylko to. Są tacy, którzy uznają to za "ordynarną wrzutkę". Są wreszcie tacy, którzy pojawienie się ich w prokuraturze blisko 5 lat po katastrofie uznają za ostateczny dowód bylejakości prowadzonego przez tę prokuraturę śledztwa. Nie będę...

 • Grzegorz Jasiński

  Nie widzę problemu. Nie oceniam. Nie wierzę

  Środa, 1 kwietnia (17:10)

  Nie jestem wielbicielem sondaży, nie uważam, że należy uzależniać od nich podejmowanie jakichkolwiek decyzji, nie jestem też szczególnie przekonany o wartości sondaży prezentowanych przez niektóre pracownie badań społecznych, przyznam jednak, że ogłoszone parę dni temu wyniki badania CBOS o poglądach katolików w życiu społecznym wprawiły mnie w lekkie osłupienie. Nie przypuszczałem, że polska opinia publiczna może prezentować się tak racjonalnie.

 • Grzegorz Jasiński

  Napro i vitro

  Czwartek, 26 marca (06:14)

  Są sprawy, o których powinno się mówić kulturalnie. W których powinno się wykazywać umiar i powściągliwość, a padające słowa powinny być dokładnie ważone. Do takich spraw bez wątpienia należy problem niepłodności - choroby, która dla milionów Polaków stanowi prawdziwy dramat.

 • Opinie

  Gdzie zgoda, gdzie bezpieczeństwo?

  Środa, 18 marca (14:26)

  Do odwracania kota ogonem w niemal każdej sprawie zdążyliśmy się już niestety przyzwyczaić. Ten nowotwór debaty publicznej przeniknął wiele sfer naszego życia, nigdzie jednak nie jest bardziej widoczny niż w polityce i w mediach. Nigdzie też nie jest tak niebezpieczny, szczególnie w sytuacji, gdy za naszymi granicami toczy się wojna. Debata o Rosji jest tego procederu najlepszym przykładem.