Janusz A. Majcherek

 • Janusz A. Majcherek

  ​Niebezpieczne iluzje

  Środa, 24 maja (06:00)

  Krwawy i przewlekły dramat rozgrywający się w dalekiej Wenezueli powinien być przestrogą zarówno dla lewicowców, rojących o "prawdziwym" socjalizmie, jak i radykalnych prawicowców, dyszących żądzą rozliczania i eksterminowania "lewaków".

 • Janusz A. Majcherek

  ​Lewica, religia, islam

  Wtorek, 16 maja (08:00)

  Zdumiewać może zawziętość, z jaką lewicowi politycy i publicyści, na co dzień pomstujący na klerykalizację życia publicznego, rosnący wpływ religii na życie prywatne obywateli i narastającą presję instytucji wyznaniowych na politykę państwa, jednocześnie wzywają do przyjmowania uchodźców, których przywiązanie do religii, podporządkowanie prawu wyznaniowemu i respekt wobec jego rygorów są znacznie silniejsze.

 • Reklama

 • Janusz A. Majcherek

  Sami sobie

  Wtorek, 9 maja (13:01)

  Kraków ma od lat opinię najbardziej zanieczyszczonego miasta w Polsce, co jednak wynika stąd, że od dawna o problemie zatrutego i zatruwanego powietrza w nim się mówi i sporo dla poprawy jego stanu robi. W innych ośrodkach miejskich dopiero od niedawna dokonuje się pomiarów czystości powietrza, władze lokalne niekiedy nie chcą się na takie badania godzić, a potem próbują podważać ich wyniki, bywa że znacznie gorsze niż w Krakowie.

 • Janusz A. Majcherek

  Albo nacjonalista, albo katolik

  Wtorek, 2 maja (08:00)

  Potępienie nacjonalizmu przez polskich biskupów w oficjalnym dokumencie Episkopatu to wydarzenie równie zaskakujące, co przełomowe.

 • Janusz A. Majcherek

  W izolacji

  Wtorek, 25 kwietnia (06:00)

  ​Wszystko wskazuje, że Brexit zostanie przeprowadzony w sposób stanowczy i doprowadzi do radykalnego zerwania związków między Wielką Brytanią a Unią Europejską. Mandat do tego chce w ogłoszonych właśnie przedterminowych wyborach uzyskać premier Theresa May. Nie będzie ustaleń i rozwiązań połowicznych, częściowych, kompromisowych, niejednoznacznych.

 • Opinie

  Przywódcy

  Wtorek, 18 kwietnia (06:11)

  Przywódca Korei Północnej jest w pełni suwerenny i samodzielny w swoich decyzjach, robi co chce, nikogo się nie pyta, nie słucha i nie boi. Żadne organizacje ani instytucje międzynarodowe nie wtrącają się do sposobu rządzenia przez niego krajem, bo ich do niego nie wpuszcza i nic sobie nie robi z ich opinii, potępień i nawoływań. Ponieważ ma bomby atomowe, więc to raczej inni muszą się z nim liczyć i bać się go.

 • Janusz A. Majcherek

  ​Punkt widzenia

  Wtorek, 11 kwietnia (10:00)

  Przejęcie kontroli nad Muzeum II Wojny Światowej przez ekipę "dobrej zmiany" zostało dokonane po to by - jak to ujął prezes Kaczyński - tamtejsza ekspozycja "wyrażała polski punkt widzenia". Nie jest jasne co by to miało oznaczać, a prezentacja wojny o zasięgu światowym z punktu widzenia jednego kraju czy narodu to w najlepszym razie partykularyzm i zaściankowość, a w gorszym fałsz i zakłamanie.

 • Janusz A. Majcherek

  Miliarderzy i wizjonerzy

  Wtorek, 4 kwietnia (10:16)

  W USA żyje i działa urodzony w RPA miliarder snujący wizje technologiczne i społeczne tak śmiałe, że przez niektórych uważane za szalone (np. projekt kolonizacji Marsa), lecz konsekwentnie realizujący je przy pomocy swoich ogromnych zasobów finansowych. W Polsce działa i szerzy swoje wizje minister odpowiedzialny za gospodarkę, obiecujący wspieranie innowacji technologicznych, start-upów i śmiałych pomysłów.

 • Janusz A. Majcherek

  Sekularyzatorzy

  Wtorek, 28 marca (10:00)

  Czy przygotowana przez PiS-owskich posłów hołdownicza uchwała sejmowa na stulecie objawień fatimskich, zmiana godła państwowego, dodająca orłu krzyż do korony i spełnienie życzenia episkopatu o zakazie handlu w niedziele umocnią pozycje katolicyzmu, religii i wiary w życiu Polaków, jak marzą zapewne inicjatorzy tych poczynań? Przeciwnie, bo wywołają antyklerykalne i antykościelne reakcje, a także wzmocnią sekularyzacyjne trendy, w polskim społeczeństwie występujące od lat.

 • Janusz A. Majcherek

  ​Zakazać, kontrolować, karać

  Wtorek, 21 marca (08:00)

  Część minionego weekendu spędziłem wraz z żoną na wizycie w kompleksie handlowym koncernu znanego w całym świecie ze sprzedaży mebli do samodzielnego montażu oraz artykułów wyposażenia domów i mieszkań, a także restauracji serwujących charakterystyczne klopsiki. Wraz z nami pośród ekspozycji spacerowały, zakupów dokonywały i do obiadu później zasiadły tłumy ludzi, często przybyłe całymi rodzinami, niekiedy z dziećmi, dla których przeznaczony jest zresztą osobny dział i wiele udogodnień....

 • Janusz A. Majcherek

  ​Przekłuty bąbel

  Wtorek, 14 marca (10:07)

  Ostatnimi czasy dużo się mówiło i pisało oraz wciąż mówi i pisze o powstawaniu i funkcjonowaniu tzw. bąbli informacyjnych. Wytwarzane są one przez nawyki i preferencje aktywnych uczestników debaty publicznej, którzy czytają ulubione gazety, słuchają ulubionych stacji radiowych, oglądają ulubione kanały telewizyjne i w ten sposób otrzymują obraz rzeczywistości zgodny ze swoimi przekonaniami, zamykając się na inne kanały przekazu, a więc sposoby postrzegania rzeczywistości.

 • Janusz A. Majcherek

  Kwestie kobiece

  Wtorek, 7 marca (10:15)

  Feministki pomstują, że pod rządami obecnej ekipy prawa kobiet są ograniczane, a w polityce społecznej i kulturalnej upowszechniane czy wręcz narzucane wzory patriarchalne. W niektórych interpretacjach dzieje się tak z powodu zdominowania życia publicznego przez konserwatywnych mężczyzn (w wersji radykalnej: "samców").

 • Janusz A. Majcherek

  ​Kalanie świętości

  Wtorek, 28 lutego (10:00)

  Niegdyś w jednym z amerykańskich kanałów telewizyjnych prowadzący program komentator odczytywał fragmenty księgi uznawanej za objawioną przez pewną popularną wśród hollywoodzkich gwiazd sektę, a po każdych kilku zacytowanych zdaniach podnosił wzrok ku kamerze, czyli telewidzom i patrząc im prosto w oczy powtarzał powoli i ze zdumieniem w głosie: "proszę państwa, oni w to na-pra-wdę wierzą". Jakiś czas temu otrzymałem od misjonarzy pewnej amerykańskiej wspólnoty wyznaniowej księgę objawień...

 • Janusz A. Majcherek

  ​Bez ofiar

  Wtorek, 21 lutego (10:00)

  Jeden z patriarchów rosyjskiej cerkwi prawosławnej szydził niedawno, że za demokrację i wolny rynek nikt umierać nie zechce, a za naród i wiarę owszem, co pokazuje wyższość tych drugich nad tymi pierwszymi. To jeszcze jeden z przykładów pokazujących jak niektórzy polscy hierarchowie religijni i świeccy są w swym sposobie myślenia bliscy rosyjskim. Organizowanie ochotniczych oddziałów zbrojnych, silnych wiarą i gotowością poświęceń dla narodu, to jedno ze sztandarowych przedsięwzięć obecnego...

 • Janusz A. Majcherek

  Reglamentacja

  Wtorek, 14 lutego (10:54)

  ​Najwyższa Izba Kontroli opublikowała raport stwierdzający, że rynek parafarmaceutyków rozwija się żywiołowo i bez należytego nadzoru. Niektóre media podchwyciły temat w alarmistycznym tonie, że nie ma kontroli nad tym, co Polacy w coraz większych ilościach łykają, zażywają i stosują dla poprawy zdrowia i kondycji, a co może im zaszkodzić. Stosowne instytucje państwowe i ich funkcjonariusze wyciągną stąd zapewne wniosek, że potrzebne są nowe rozporządzenia i bardziej rygorystyczne procedury...

 • Janusz A. Majcherek

  3 miliony mieszkań w III RP

  Wtorek, 7 lutego (12:10)

  W trakcie istnienia III Rzeczypospolitej, czyli od 1989 roku, wybudowano w Polsce ponad 3 miliony mieszkań, a więc zrealizowano z nawiązką to, co Jarosław Kaczyński obiecywał niegdyś jako program swojej partii na przyszłość, czyli zadanie dla IV RP. Inaczej mówiąc, III RP urzeczywistniła to, co IV RP dopiero obiecywała.