Janusz A. Majcherek

 • Janusz A. Majcherek

  Sekularyzatorzy

  Wtorek, 28 marca (10:00)

  Czy przygotowana przez PiS-owskich posłów hołdownicza uchwała sejmowa na stulecie objawień fatimskich, zmiana godła państwowego, dodająca orłu krzyż do korony i spełnienie życzenia episkopatu o zakazie handlu w niedziele umocnią pozycje katolicyzmu, religii i wiary w życiu Polaków, jak marzą zapewne inicjatorzy tych poczynań? Przeciwnie, bo wywołają antyklerykalne i antykościelne reakcje, a także wzmocnią sekularyzacyjne trendy, w polskim społeczeństwie występujące od lat.

 • Janusz A. Majcherek

  ​Zakazać, kontrolować, karać

  Wtorek, 21 marca (08:00)

  Część minionego weekendu spędziłem wraz z żoną na wizycie w kompleksie handlowym koncernu znanego w całym świecie ze sprzedaży mebli do samodzielnego montażu oraz artykułów wyposażenia domów i mieszkań, a także restauracji serwujących charakterystyczne klopsiki. Wraz z nami pośród ekspozycji spacerowały, zakupów dokonywały i do obiadu później zasiadły tłumy ludzi, często przybyłe całymi rodzinami, niekiedy z dziećmi, dla których przeznaczony jest zresztą osobny dział i wiele udogodnień....

 • Reklama

 • Janusz A. Majcherek

  ​Przekłuty bąbel

  Wtorek, 14 marca (10:07)

  Ostatnimi czasy dużo się mówiło i pisało oraz wciąż mówi i pisze o powstawaniu i funkcjonowaniu tzw. bąbli informacyjnych. Wytwarzane są one przez nawyki i preferencje aktywnych uczestników debaty publicznej, którzy czytają ulubione gazety, słuchają ulubionych stacji radiowych, oglądają ulubione kanały telewizyjne i w ten sposób otrzymują obraz rzeczywistości zgodny ze swoimi przekonaniami, zamykając się na inne kanały przekazu, a więc sposoby postrzegania rzeczywistości.

 • Janusz A. Majcherek

  Kwestie kobiece

  Wtorek, 7 marca (10:15)

  Feministki pomstują, że pod rządami obecnej ekipy prawa kobiet są ograniczane, a w polityce społecznej i kulturalnej upowszechniane czy wręcz narzucane wzory patriarchalne. W niektórych interpretacjach dzieje się tak z powodu zdominowania życia publicznego przez konserwatywnych mężczyzn (w wersji radykalnej: "samców").

 • Janusz A. Majcherek

  ​Kalanie świętości

  Wtorek, 28 lutego (10:00)

  Niegdyś w jednym z amerykańskich kanałów telewizyjnych prowadzący program komentator odczytywał fragmenty księgi uznawanej za objawioną przez pewną popularną wśród hollywoodzkich gwiazd sektę, a po każdych kilku zacytowanych zdaniach podnosił wzrok ku kamerze, czyli telewidzom i patrząc im prosto w oczy powtarzał powoli i ze zdumieniem w głosie: "proszę państwa, oni w to na-pra-wdę wierzą". Jakiś czas temu otrzymałem od misjonarzy pewnej amerykańskiej wspólnoty wyznaniowej księgę objawień...

 • Janusz A. Majcherek

  ​Bez ofiar

  Wtorek, 21 lutego (10:00)

  Jeden z patriarchów rosyjskiej cerkwi prawosławnej szydził niedawno, że za demokrację i wolny rynek nikt umierać nie zechce, a za naród i wiarę owszem, co pokazuje wyższość tych drugich nad tymi pierwszymi. To jeszcze jeden z przykładów pokazujących jak niektórzy polscy hierarchowie religijni i świeccy są w swym sposobie myślenia bliscy rosyjskim. Organizowanie ochotniczych oddziałów zbrojnych, silnych wiarą i gotowością poświęceń dla narodu, to jedno ze sztandarowych przedsięwzięć obecnego...

 • Janusz A. Majcherek

  Reglamentacja

  Wtorek, 14 lutego (10:54)

  ​Najwyższa Izba Kontroli opublikowała raport stwierdzający, że rynek parafarmaceutyków rozwija się żywiołowo i bez należytego nadzoru. Niektóre media podchwyciły temat w alarmistycznym tonie, że nie ma kontroli nad tym, co Polacy w coraz większych ilościach łykają, zażywają i stosują dla poprawy zdrowia i kondycji, a co może im zaszkodzić. Stosowne instytucje państwowe i ich funkcjonariusze wyciągną stąd zapewne wniosek, że potrzebne są nowe rozporządzenia i bardziej rygorystyczne procedury...

 • Janusz A. Majcherek

  3 miliony mieszkań w III RP

  Wtorek, 7 lutego (12:10)

  W trakcie istnienia III Rzeczypospolitej, czyli od 1989 roku, wybudowano w Polsce ponad 3 miliony mieszkań, a więc zrealizowano z nawiązką to, co Jarosław Kaczyński obiecywał niegdyś jako program swojej partii na przyszłość, czyli zadanie dla IV RP. Inaczej mówiąc, III RP urzeczywistniła to, co IV RP dopiero obiecywała.

 • Janusz A. Majcherek

  Pseudo

  Wtorek, 31 stycznia (10:00)

  Dwaj kibole krakowskiej Wisły, przebywający czasowo (jeden zaledwie od kilkunastu godzin) w Wielkiej Brytanii, postanowili zabazgrać ściany w jednym z tamtejszych miasteczek bohomazami sławiącymi ich klub piłkarski oraz lżącymi drużynę rywali.

 • Janusz A. Majcherek

  Na chłopski rozum

  Wtorek, 24 stycznia (10:30)

  W niedawnym konflikcie i kryzysie polityczno-parlamentarnym Polskie Stronnictwo Ludowe i jego prezes Kosiniak-Kamysz usiłowali zająć stanowisko neutralne i dzięki temu pokusić się o zdobycie pozycji arbitra, a więc nadrzędną wobec skonfliktowanych stron. To nie pierwsza próba takiego pozycjonowania tej partii podejmowana przez jej kierownictwo, ale podobnie jak w większości wcześniejszych przypadków - daremna.

 • Opinie

  Dzimek

  Wtorek, 17 stycznia (08:59)

  Ileż to już naczytaliśmy się i nasłuchali utyskiwań, że świat współczesny pędzi w coraz bardziej szalonym tempie, a my, usiłujący wraz z nim lub za nim nadążyć, nie mamy już zupełnie czasu, by się zreflektować, zwolnić, przystanąć, zamyśleć, zadumać... Ale ów pędzący coraz szybciej świat sam nas niekiedy wytrąca z tego szalonego pędu, przynosząc tragiczne i szokujące wydarzenia, takie jak śmierć najbliższych, przyjaciół, znajomych. Jak śmierć Dzimka Moszkowicza.

 • Janusz A. Majcherek

  Kilka oczywistości

  Wtorek, 10 stycznia (09:36)

  Niekiedy trzeba przypominać proste i banalne prawdy, których oczywisty sens i znaczenie giną w zgiełku publicznego dyskursu, nazbyt często przekształcającego się w harmider lub – co gorsza – nawałę propagandowych frazesów i sloganów.

 • Janusz A. Majcherek

  Bez odwetu

  Wtorek, 3 stycznia (08:00)

  Pośród wielu zalet, demokracja ma i tę, że pozwala na bezkrwawe i bezpieczne przekazywanie władzy. Nie tylko nie trzeba przelewać krwi ani ponosić pozapolitycznego ryzyka - utraty wolności albo i życia - aby władzę zdobyć, ale także aby ją oddać.

 • Opinie

  ​Kto zapłaci tę cenę

  Wtorek, 27 grudnia (09:00)

  Złożona w wywiadzie dla agencji Reutera deklaracja Jarosława Kaczyńskiego, że gotów jest pogodzić się z niższym tempem rozwoju gospodarczego Polski, aby móc zrealizować swoje wizje polityczne, jest bulwersująca, ale nie zaskakująca.

 • Janusz A. Majcherek

  Bilionowy dług

  Wtorek, 20 grudnia (11:38)

  W tych dniach dług publiczny Polski przekroczy lub może już przekroczył symboliczną kwotę biliona złotych. Trudno ustalić, kiedy dokładnie to nastąpi lub nastąpiło, bowiem znacząca część owego zadłużenia jest nominowana w walutach obcych, których przelicznik wobec złotego się waha, choć ostatnio raczej w górę, czyli wartość długu wyrażona w złotych rośnie szybciej.

 • Janusz A. Majcherek

  Polityczne kalkulacje, ekonomiczne ryzyko

  Wtorek, 13 grudnia (08:51)

  Jakieś dwadzieścia lat temu w jednym z amerykańskich czasopism opiniotwórczych ukazał się zgryźliwy komentarz, którego autor pomstował, że banki gotowe są pożyczać pieniądze tylko tym, którzy ich nie potrzebują.