Robert Walenciak

 • Robert Walenciak

  PiS i PO - tak podobne, tak różne

  Poniedziałek, 13 czerwca (10:25)

  Przy okazji konwencji PO i próbach jej przygłuszenia czynionych przez PiS, pojawiło się po raz kolejny pytanie, co te partie różni? Co osobliwe, na to proste pytanie padają odpowiedzi najrozmaitsze, od takich, że różni je wszystko, po takie, że nie różni je nic.

 • Robert Walenciak

  Efekt słabości państwa

  Poniedziałek, 6 czerwca (10:10)

  4 czerwca 1989 roku zakończył się w Polsce komunizm, co swego czasu ogłosiła Joanna Szczepkowska. Wtedy wypłynęliśmy - jak to pięknie ktoś ujął - na wody wolności. Więc 22 lata po tamtym wydarzeniu zawsze warto się zapytać, jak nam się płynie... Ano, płynie się różnie.

 • Reklama

 • Robert Walenciak

  Barack Obama w Polsce! Był.

  Poniedziałek, 30 maja (10:00)

  Takie wizyty wprawiają mnie w znakomity nastrój, jest wiele ku temu powodów. Można było pośmiać się z polskich gazet. "Witamy Panie Prezydencie Obamo!" - wołały tytuły, wszystkie przymilnie. Starsi wiekiem dziennikarze, z którymi na ten temat rozmawiałem, mówili mi, że to nic nowego, że swego czasu równie przymilnie i radośnie gazety witały w Polsce Leonida Breżniewa. Czasy się zmieniają, obyczaje mniej.

 • Robert Walenciak

  Przekroczenie Rubikonu

  Poniedziałek, 23 maja (15:22)

  No i mamy debatę o granicy wolności w internecie. Teraz już na całego, bo najście ABW na właściciela strony Antykomor.pl uważam za przekroczenie Rubikonu.

 • Robert Walenciak

  Spychanie SLD do kąta

  Poniedziałek, 16 maja (10:17)

  Było cieplutko, więc naród wyległ na ulice. Ulicami Łodzi przeszedł Marsz Równości. W intencji praw mniejszości seksualnych. Taki marsz to rzecz w Europie banalna, ale przecież nie w Polsce. U nas policja musiała bronić manifestujących przed różnego rodzaju "prawdziwymi Polakami", którzy ich lżyli i obrażali. Tak narodowcy bronią ojczyzny.

 • Robert Walenciak

  Szeryf Donald

  Poniedziałek, 9 maja (10:31)

  Premier wypowiedział wojnę kibolom, i - tu chyba nikt nie ma wątpliwości - na jego polecenie wojewodowie zamknęli stadiony w Warszawie i Poznaniu. Opowiadając, że w trosce o bezpieczeństwo, choć akurat te dwa stadiony są najbezpieczniejsze w Polsce.

 • Robert Walenciak

  Kremówki wygrały z encyklikami

  Poniedziałek, 2 maja (07:27)

  Beatyfikacja Jana Pawła II przypomniała mi wydarzenia sprzed sześciu lat, śmierć papieża, jego pogrzeb. Atmosferę tamtych dni, wpół omdlałą. I dyskusje różnych mądrych osób, którzy zastanawiali się głośno, co takiego Jan Paweł II nam zostawił, jak nas zmienił, i w jak mocnym stopniu jego nauki tkwią w nas wszystkich. A zwłaszcza wśród młodzieży, nazywanej pokoleniem JP2.

 • Robert Walenciak

  Mamy koncepcję, tylko nie mamy siły

  Poniedziałek, 18 kwietnia (07:25)

  Sprawa smoleńskiej tablicy powraca jak bumerang z kilku powodów. Po pierwsze, dlatego że jest pokazowym dowodem na bezmyślność polskiej dyplomacji, a przynajmniej tej jej części, która zajmuje się sprawami wschodnimi. Po drugie, jest obrazkiem dobrze pokazującym nasze media, równie bezmyślne, i szukające sensacji. Bo co je interesowało? O co pytały? Ano, czy będzie skandal? Czy Komorowski odwoła wizytę? Czy będzie awantura? Oto rozumienie świata z poziomu garkuchty.

 • Robert Walenciak

  Kto jest trzeźwy, a kto pogrążony w sennych marach

  Poniedziałek, 11 kwietnia (10:58)

  Zanim rozpoczęły się uroczystości smoleńskie Mariusz Błaszczak, ważny poseł PiS (o ile w tej partii ktoś poza Jarosławem Kaczyńskim może być ważny...) apelował w Sejmie, by Polacy w nastroju powagi, godnie i z szacunkiem uczcili rocznicę lotniczej katastrofy.

 • Robert Walenciak

  Partie zawłaszczyły umysły Polaków

  Poniedziałek, 4 kwietnia (10:46)

  Ubiegł mnie Konrad Piasecki, pisząc o wojnie na nazwy ulic, upamiętnienie, pomniki i tak dalej, którą prowadzi PiS, i dodając, że w tej wojnie bardziej niż o upamiętnienie ofiar smoleńskiej katastrofy, której rocznica nadchodzi, chodzi o polityczny cel. O legitymizację siebie i delegitymizację przeciwnika. O przekonanie innych, że nam się władza należy, z definicji, a naszym oponentom, z definicji, nie należy się wcale.

 • Robert Walenciak

  Usłyszałem Leppera

  Poniedziałek, 28 marca (07:39)

  Od debaty Balcerowicz-Rostowski mija tydzień, od sejmowych głosowań w sprawie OFE - kilka dni. Dla dzisiejszych mediów to prawie wieczność. Niesłusznie. Sprawa OFE i debaty z tym związane to jedno z najważniejszych wydarzeń w Polsce ostatnich lat. Bo dotykające odpowiedzi na najważniejsze pytania - natury, powiedziałbym, ustrojowej.

 • Robert Walenciak

  Pokaz strachu i siły

  Poniedziałek, 21 marca (10:03)

  Oto nowy wróg naszego świata. Muammar Kadafi. Faktycznie - despota, nie ma dwóch zdań. Aczkolwiek chciałbym zauważyć, że rządzi on Libią od roku 1969, więc było czasu aż nadto, by na nim się poznać. Jeszcze pół roku temu był przez Zachód traktowany z pełnym szacunkiem. Odwiedzał go Sarkozy, odwiedzał Berlusconi, w Libii inwestowały amerykańskie koncerny. Zachód robił w Libii wspaniałe interesy. Mówiono więc o nim, że się zmienił, że polubił Amerykę, a nie lubi Al-Kaidy. I proszę - teraz wróg.

 • Robert Walenciak

  Przemiana Donalda Tuska

  Poniedziałek, 14 marca (10:11)

  Kilka lat temu pytałem Stanisława Cioska, kiedy ludzie w KC PZPR doszli do wniosku, że tzw. realny socjalizm nie działa, i że nie ma szans na to, żeby kiedykolwiek zaczął działać. Ciosek odpowiedział mi anegdotą.

 • Robert Walenciak

  Żenujący spór o gen. Jaruzelskiego

  Poniedziałek, 7 marca (10:09)

  Żenujący jest spór o to, czy generał Jaruzelski powinien lecieć z prezydentem Komorowskim na uroczystości beatyfikacji Jana Pawła II.

 • Robert Walenciak

  Rosjanie i Polacy - dwa światy

  Poniedziałek, 28 lutego (10:06)

  Spotkałem smutnych Rosjan. Siedzieli w restauracji, wśród narciarzy, w jednej z alpejskich miejscowości i głośno narzekali. Że miejscowi biorą ich za Polaków. To był ich kłopot. Źle się z tym czuli.

 • Robert Walenciak

  Kto (i w jakim układzie) będzie rządził Polską po wyborach?

  Niedziela, 20 lutego (17:37)

  Zastanawiam się, kiedy do zwolenników Donalda Tuska dotarło, że karta się odwróciła. Najpóźniej powinno dotrzeć po wyborach samorządowych - wtedy przekonaliśmy się ostatecznie, że PO nie ma szans na samodzielne rządzenie, że polska polityka w obecnych czasach to jest gra w trójkącie PO-PiS-SLD.