Robert Walenciak

 • Robert Walenciak

  Lewica czy prawica? Po co głosować?

  Poniedziałek, 8 listopada (11:02)

  Jarosław Kaczyński ogłosił kiedyś, że jego wróg Donald Tusk jest z podwórka, a on, Jarosław, jest z żoliborskiego salonu. Może i tak jest. Ale patrząc na to jak działają, miałbym wątpliwości. Bo to Tusk prowadzi kampanię sprytem, unikami, grzecznym słowem, szpileczkami, a Kaczyński porusza się po scenie jak poszukujący okazji do bitki osiłek. Któremu, w sumie, obojętne jest z kim się boksuje, czy z wrogiem, czy ze swoim, byle tylko adrenalina grała.

 • Robert Walenciak

  Taka polska dusza

  Środa, 3 listopada (07:27)

  Cóż można pisać w Polsce między 1 a 11 listopada? Jeżeli wszystkie drogi prowadzą do Rzymu, to w polskiej polityce wszystkie drogi prowadzą do patriotycznych uroczystości, z udziałem biskupów, ułańskich lanc, i wspominaniu wielkiej przeszłości.

 • Reklama

 • Robert Walenciak

  Rozszarpią Platformę na kawałki

  Poniedziałek, 25 października (07:03)

  Tragedia w Łodzi nikogo niczego nie nauczyła. Mało kogo obeszła. Politycy chwycili ją jako kolejną okazję do dowalania przeciwnikowi. Do pokazywania palcem - o, agresor! Nie ma nawet sensu przypominać różnych ich wypowiedzi, przeważnie głupich i ociekających złością. I taką prymitywno-aparatczykowską rachubą. Bo PiS krzyczy - zabijają nas, Platformo, na kolana, przepraszaj! Atakowaliście Lecha Kaczyńskiego - wy, media, wykształciuchy, i proszę kogo wyhodowaliście! A PO odpowiada - Kaczyński,...

 • Robert Walenciak

  Ten kraj jest nasz i wasz

  Poniedziałek, 18 października (09:19)

  Ruszyła nam kampania wyborcza przed wyborami samorządowymi, mieliśmy weekend konwencji partyjnych, bomba poszła w górę. Te wszystkie konwencje organizowane są według dość banalnego scenariusza, ale warto je śledzić, by poznać stan ducha partii, ich rachuby.

 • Robert Walenciak

  Ubeckie państwo

  Poniedziałek, 11 października (08:52)

  W naszym życiu publicznym z reguły jest tak, że z igły robione są widły, że z wiadomości średniej, bądź wręcz pośledniej rangi, robi się wielkie halo, że co chwila mamy jakiś skandal, sensację. To wszystko dla normalnego człowieka jest nie do zniesienia.

 • Robert Walenciak

  Ruch Palikota odblokowuje debatę

  Poniedziałek, 4 października (07:03)

  Czy Palikotowi się uda? Czy założy partię i to wystrzeli? Byłbym ostrożny w prognozach. Pewne jest za to, że zaszkodzi Platformie. No i, niezależnie od tego, czy wgryzie się w scenę polityczną, czy nie, mocno na niej namiesza. Choć pewnie nie tak, jak sobie wyobraża.

 • Robert Walenciak

  Koniec wielkich zmian w Polsce

  Poniedziałek, 27 września (10:16)

  Od II wojny światowej Polska przeżyła trzy wielkie zmiany. Pierwszą była tzw. socjalistyczna industrializacja lat pięćdziesiątych i wcześniejszych, kiedy miliony chłopskich dzieci przeprowadziło się ze wsi do miast, z drewnianych chałup do bloków z bieżącą wodą. Z karłowatych gospodarstw do budowanych fabryk. Awans społeczny milionów przeorał Polskę, zmienił ją, tak naprawdę stworzył kraj, w którym dziś żyjemy.

 • Robert Walenciak

  Oczekiwanie na coś lepszego

  Poniedziałek, 20 września (09:57)

  To już nie jest przypadek. SLD w jednym z niedawnych sondaży dostał 20 proc., w innym - 17 proc., można więc przyjąć, że te dwa badania rejestrują fakt, że rośnie liczba osób gotowych głosować na partię lewicową. Co oczywiście zmienia w sposób istotny scenę polityczną.

 • Robert Walenciak

  Kaczyński ma plan i nie jest bez szans

  Poniedziałek, 13 września (07:11)

  Nie podzielam opinii większości komentatorów, że Jarosław Kaczyński zwariował, że przygniotła go trauma smoleńska i kolejne porażki wyborcze, więc kąsa na lewo i prawo. Nie podzielam ich opinii, że to koniec PiS-u, że ta partia się rozpada, że się samomarginalizuje, i że teraz czekają nas długie i szczęśliwe rządy PO.

 • Robert Walenciak

  Polska ratuje Tomka. Oby się udało!

  Poniedziałek, 6 września (07:18)

  Przyznaję się od razu - od kilkunastu dni zaczynam poznawanie codziennej porcji wiadomości od sprawdzania informacji o sześcioletnim Tomku. Tym, który zatruł się muchomorem i miał przeszczepioną wątrobę. Cieszą mnie wieści, że jego stan się poprawia; dołują te, że jest gorzej. Zaciskam zęby, gdy czytam, że znów jest w śpiączce, że ma otwartą jamę brzuszną, że wylała mu się żółć. To dziecko bardzo cierpi, więc szepczę do klawiatury "trzymaj się Tomku, będzie dobrze".

 • Robert Walenciak

  Rocznica Sierpnia wygląda jak kpina

  Poniedziałek, 30 sierpnia (10:32)

  Bez wielkiej werwy świętowana jest rocznica Sierpnia 80. Bardziej z obowiązku niż z potrzeby ducha. Obowiązek jest oczywisty - obecna Polska jest Polską post-solidarnościową, Sierpień 80 był początkiem tej Polski.

 • Robert Walenciak

  Wróżby

  Poniedziałek, 23 sierpnia (09:36)

  Hitem wakacyjnego sezonu w mediach są poszukiwania zaginionej 17 lipca w Trójmieście Iwony Wieczorek. Ostatnio dowiedzieliśmy się, że najbardziej prawdopodobna jest wersja, że dziewczyna dotarła niemal pod sam dom, i tam została uprowadzona jakimś samochodem. Sęk w tym, że policja wcześniej tej wersji (bardzo oczywistej przecież) nie brała pod uwagę, więc nagrania ulic z kamer, w czasie zaginięcia dziewczyny, najpewniej zostały już wykasowane.

 • Robert Walenciak

  Kościół Głodzia i Kościół Kowalczyka

  Poniedziałek, 16 sierpnia (06:40)

  Arcybiskup Sławoj Leszek Głódź stwierdził podczas kazania w Bazylice Mariackiej w Gdańsku, że "naród oczekuje narodowego pomnika, godnego pomnika w godnym miejscu w stolicy". Oczywiście, pomnika Lecha Kaczyńskiego i jego małżonki. I pozostałych ofiar katastrofy smoleńskiej. "Pragnienie narodu trzeba odczytywać, nie kluczyć, nie zwlekać" - pouczał arcybiskup.

 • Robert Walenciak

  Krzyż, Kaczyński i pieniądze

  Poniedziałek, 9 sierpnia (07:05)

  Jose Ortega y Gasset w "Buncie mas" , książce napisanej w latach 20. ubiegłego wieku, chyba jako pierwszy opisał "nowego człowieka". Widział w nim takie cechy charakterystyczne: "skłonność do czynienia z zabawy i sportu głównej sprężyny życia; pielęgnacja własnego ciała, dbałość o urodę i strój; brak romantyzmu w stosunkach z kobietami; zabawianie się z intelektualistami z odczuwaniem w głębi duszy pogardy dla nich; upodobanie do życia pod rządami absolutnymi i niechęć do dyskusji politycznych".

 • Robert Walenciak

  Wszystko skończyło się w...

  Poniedziałek, 2 sierpnia (10:01)

  Powstanie Warszawskie to była nie tylko głupota, ale i zbrodnia - tak uważał generał Władysław Anders. I dodawał, że było to "największe nieszczęście dla Polski". I że leżało ono jedynie w interesie Niemców i bolszewików.

 • Robert Walenciak

  Mit jednoczący PiS

  Poniedziałek, 26 lipca (10:20)

  Mówiąc szczerze, dziwię się tym, którzy twierdzą, że Jarosław Kaczyński rozpętując "wojnę smoleńską" strzela sobie w stopę, że traci to, co zyskał podczas kampanii. Dlaczego ma tracić?