Robert Walenciak

 • Robert Walenciak

  Przekroczenie Rubikonu

  Poniedziałek, 23 maja (15:22)

  No i mamy debatę o granicy wolności w internecie. Teraz już na całego, bo najście ABW na właściciela strony Antykomor.pl uważam za przekroczenie Rubikonu.

 • Robert Walenciak

  Spychanie SLD do kąta

  Poniedziałek, 16 maja (10:17)

  Było cieplutko, więc naród wyległ na ulice. Ulicami Łodzi przeszedł Marsz Równości. W intencji praw mniejszości seksualnych. Taki marsz to rzecz w Europie banalna, ale przecież nie w Polsce. U nas policja musiała bronić manifestujących przed różnego rodzaju "prawdziwymi Polakami", którzy ich lżyli i obrażali. Tak narodowcy bronią ojczyzny.

 • Reklama

 • Robert Walenciak

  Szeryf Donald

  Poniedziałek, 9 maja (10:31)

  Premier wypowiedział wojnę kibolom, i - tu chyba nikt nie ma wątpliwości - na jego polecenie wojewodowie zamknęli stadiony w Warszawie i Poznaniu. Opowiadając, że w trosce o bezpieczeństwo, choć akurat te dwa stadiony są najbezpieczniejsze w Polsce.

 • Robert Walenciak

  Kremówki wygrały z encyklikami

  Poniedziałek, 2 maja (07:27)

  Beatyfikacja Jana Pawła II przypomniała mi wydarzenia sprzed sześciu lat, śmierć papieża, jego pogrzeb. Atmosferę tamtych dni, wpół omdlałą. I dyskusje różnych mądrych osób, którzy zastanawiali się głośno, co takiego Jan Paweł II nam zostawił, jak nas zmienił, i w jak mocnym stopniu jego nauki tkwią w nas wszystkich. A zwłaszcza wśród młodzieży, nazywanej pokoleniem JP2.

 • Robert Walenciak

  Mamy koncepcję, tylko nie mamy siły

  Poniedziałek, 18 kwietnia (07:25)

  Sprawa smoleńskiej tablicy powraca jak bumerang z kilku powodów. Po pierwsze, dlatego że jest pokazowym dowodem na bezmyślność polskiej dyplomacji, a przynajmniej tej jej części, która zajmuje się sprawami wschodnimi. Po drugie, jest obrazkiem dobrze pokazującym nasze media, równie bezmyślne, i szukające sensacji. Bo co je interesowało? O co pytały? Ano, czy będzie skandal? Czy Komorowski odwoła wizytę? Czy będzie awantura? Oto rozumienie świata z poziomu garkuchty.

 • Robert Walenciak

  Kto jest trzeźwy, a kto pogrążony w sennych marach

  Poniedziałek, 11 kwietnia (10:58)

  Zanim rozpoczęły się uroczystości smoleńskie Mariusz Błaszczak, ważny poseł PiS (o ile w tej partii ktoś poza Jarosławem Kaczyńskim może być ważny...) apelował w Sejmie, by Polacy w nastroju powagi, godnie i z szacunkiem uczcili rocznicę lotniczej katastrofy.

 • Robert Walenciak

  Partie zawłaszczyły umysły Polaków

  Poniedziałek, 4 kwietnia (10:46)

  Ubiegł mnie Konrad Piasecki, pisząc o wojnie na nazwy ulic, upamiętnienie, pomniki i tak dalej, którą prowadzi PiS, i dodając, że w tej wojnie bardziej niż o upamiętnienie ofiar smoleńskiej katastrofy, której rocznica nadchodzi, chodzi o polityczny cel. O legitymizację siebie i delegitymizację przeciwnika. O przekonanie innych, że nam się władza należy, z definicji, a naszym oponentom, z definicji, nie należy się wcale.

 • Robert Walenciak

  Usłyszałem Leppera

  Poniedziałek, 28 marca (07:39)

  Od debaty Balcerowicz-Rostowski mija tydzień, od sejmowych głosowań w sprawie OFE - kilka dni. Dla dzisiejszych mediów to prawie wieczność. Niesłusznie. Sprawa OFE i debaty z tym związane to jedno z najważniejszych wydarzeń w Polsce ostatnich lat. Bo dotykające odpowiedzi na najważniejsze pytania - natury, powiedziałbym, ustrojowej.

 • Robert Walenciak

  Pokaz strachu i siły

  Poniedziałek, 21 marca (10:03)

  Oto nowy wróg naszego świata. Muammar Kadafi. Faktycznie - despota, nie ma dwóch zdań. Aczkolwiek chciałbym zauważyć, że rządzi on Libią od roku 1969, więc było czasu aż nadto, by na nim się poznać. Jeszcze pół roku temu był przez Zachód traktowany z pełnym szacunkiem. Odwiedzał go Sarkozy, odwiedzał Berlusconi, w Libii inwestowały amerykańskie koncerny. Zachód robił w Libii wspaniałe interesy. Mówiono więc o nim, że się zmienił, że polubił Amerykę, a nie lubi Al-Kaidy. I proszę - teraz wróg.

 • Robert Walenciak

  Przemiana Donalda Tuska

  Poniedziałek, 14 marca (10:11)

  Kilka lat temu pytałem Stanisława Cioska, kiedy ludzie w KC PZPR doszli do wniosku, że tzw. realny socjalizm nie działa, i że nie ma szans na to, żeby kiedykolwiek zaczął działać. Ciosek odpowiedział mi anegdotą.

 • Robert Walenciak

  Żenujący spór o gen. Jaruzelskiego

  Poniedziałek, 7 marca (10:09)

  Żenujący jest spór o to, czy generał Jaruzelski powinien lecieć z prezydentem Komorowskim na uroczystości beatyfikacji Jana Pawła II.

 • Robert Walenciak

  Rosjanie i Polacy - dwa światy

  Poniedziałek, 28 lutego (10:06)

  Spotkałem smutnych Rosjan. Siedzieli w restauracji, wśród narciarzy, w jednej z alpejskich miejscowości i głośno narzekali. Że miejscowi biorą ich za Polaków. To był ich kłopot. Źle się z tym czuli.

 • Robert Walenciak

  Kto (i w jakim układzie) będzie rządził Polską po wyborach?

  Niedziela, 20 lutego (17:37)

  Zastanawiam się, kiedy do zwolenników Donalda Tuska dotarło, że karta się odwróciła. Najpóźniej powinno dotrzeć po wyborach samorządowych - wtedy przekonaliśmy się ostatecznie, że PO nie ma szans na samodzielne rządzenie, że polska polityka w obecnych czasach to jest gra w trójkącie PO-PiS-SLD.

 • Robert Walenciak

  Jak dyskutują Polacy

  Poniedziałek, 14 lutego (07:12)

  Jak Polacy dyskutują? Ano tak: wykrzyczą swoją rację, a potem odwrócą się od adwersarza, by pełni godności przekazać mu gest pogardy (to w wersji dla kulturalnych). Albo tak: wykrzyczą swoją rację i jeszcze nawymyślają - od złodziei, agentów, Żydów, buraków, pisuarów, talibów i tak dalej (to w wersji najbardziej popularnej).

 • Robert Walenciak

  Bajki dla napalonych

  Poniedziałek, 7 lutego (09:59)

  Prokurator generalny Andrzej Seremet zwrócił się do prezydenta Bronisława Komorowskiego z wnioskiem o odwołanie szefa pionu śledczego IPN. Cóż, lepiej późno niż wcale.

 • Robert Walenciak

  Recepty na lepszy świat

  Poniedziałek, 31 stycznia (10:12)

  Telewizje informacyjne na okrągło pokazują nam obrazki z Egiptu. Widzimy demonstrujących ludzi, spalone samochody, specjalni wysłannicy składają relacje, opowiadają, co widzą, co chwila przepytywany jest kolejny ekspert. Oto mamy wydarzenie medialne, historię transmitowaną na żywo.