Robert Walenciak

 • Robert Walenciak

  Oczekiwanie na coś lepszego

  Poniedziałek, 20 września (09:57)

  To już nie jest przypadek. SLD w jednym z niedawnych sondaży dostał 20 proc., w innym - 17 proc., można więc przyjąć, że te dwa badania rejestrują fakt, że rośnie liczba osób gotowych głosować na partię lewicową. Co oczywiście zmienia w sposób istotny scenę polityczną.

 • Robert Walenciak

  Kaczyński ma plan i nie jest bez szans

  Poniedziałek, 13 września (07:11)

  Nie podzielam opinii większości komentatorów, że Jarosław Kaczyński zwariował, że przygniotła go trauma smoleńska i kolejne porażki wyborcze, więc kąsa na lewo i prawo. Nie podzielam ich opinii, że to koniec PiS-u, że ta partia się rozpada, że się samomarginalizuje, i że teraz czekają nas długie i szczęśliwe rządy PO.

 • Reklama

 • Robert Walenciak

  Polska ratuje Tomka. Oby się udało!

  Poniedziałek, 6 września (07:18)

  Przyznaję się od razu - od kilkunastu dni zaczynam poznawanie codziennej porcji wiadomości od sprawdzania informacji o sześcioletnim Tomku. Tym, który zatruł się muchomorem i miał przeszczepioną wątrobę. Cieszą mnie wieści, że jego stan się poprawia; dołują te, że jest gorzej. Zaciskam zęby, gdy czytam, że znów jest w śpiączce, że ma otwartą jamę brzuszną, że wylała mu się żółć. To dziecko bardzo cierpi, więc szepczę do klawiatury "trzymaj się Tomku, będzie dobrze".

 • Robert Walenciak

  Rocznica Sierpnia wygląda jak kpina

  Poniedziałek, 30 sierpnia (10:32)

  Bez wielkiej werwy świętowana jest rocznica Sierpnia 80. Bardziej z obowiązku niż z potrzeby ducha. Obowiązek jest oczywisty - obecna Polska jest Polską post-solidarnościową, Sierpień 80 był początkiem tej Polski.

 • Robert Walenciak

  Wróżby

  Poniedziałek, 23 sierpnia (09:36)

  Hitem wakacyjnego sezonu w mediach są poszukiwania zaginionej 17 lipca w Trójmieście Iwony Wieczorek. Ostatnio dowiedzieliśmy się, że najbardziej prawdopodobna jest wersja, że dziewczyna dotarła niemal pod sam dom, i tam została uprowadzona jakimś samochodem. Sęk w tym, że policja wcześniej tej wersji (bardzo oczywistej przecież) nie brała pod uwagę, więc nagrania ulic z kamer, w czasie zaginięcia dziewczyny, najpewniej zostały już wykasowane.

 • Robert Walenciak

  Kościół Głodzia i Kościół Kowalczyka

  Poniedziałek, 16 sierpnia (06:40)

  Arcybiskup Sławoj Leszek Głódź stwierdził podczas kazania w Bazylice Mariackiej w Gdańsku, że "naród oczekuje narodowego pomnika, godnego pomnika w godnym miejscu w stolicy". Oczywiście, pomnika Lecha Kaczyńskiego i jego małżonki. I pozostałych ofiar katastrofy smoleńskiej. "Pragnienie narodu trzeba odczytywać, nie kluczyć, nie zwlekać" - pouczał arcybiskup.

 • Robert Walenciak

  Krzyż, Kaczyński i pieniądze

  Poniedziałek, 9 sierpnia (07:05)

  Jose Ortega y Gasset w "Buncie mas" , książce napisanej w latach 20. ubiegłego wieku, chyba jako pierwszy opisał "nowego człowieka". Widział w nim takie cechy charakterystyczne: "skłonność do czynienia z zabawy i sportu głównej sprężyny życia; pielęgnacja własnego ciała, dbałość o urodę i strój; brak romantyzmu w stosunkach z kobietami; zabawianie się z intelektualistami z odczuwaniem w głębi duszy pogardy dla nich; upodobanie do życia pod rządami absolutnymi i niechęć do dyskusji politycznych".

 • Robert Walenciak

  Wszystko skończyło się w...

  Poniedziałek, 2 sierpnia (10:01)

  Powstanie Warszawskie to była nie tylko głupota, ale i zbrodnia - tak uważał generał Władysław Anders. I dodawał, że było to "największe nieszczęście dla Polski". I że leżało ono jedynie w interesie Niemców i bolszewików.

 • Robert Walenciak

  Mit jednoczący PiS

  Poniedziałek, 26 lipca (10:20)

  Mówiąc szczerze, dziwię się tym, którzy twierdzą, że Jarosław Kaczyński rozpętując "wojnę smoleńską" strzela sobie w stopę, że traci to, co zyskał podczas kampanii. Dlaczego ma tracić?

 • Robert Walenciak

  EuroPride? Oni chcą tylko akceptacji

  Poniedziałek, 19 lipca (10:31)

  Zaimponował mi swą straceńczą polemiczną odwagą poseł Bolesław Piecha z PiS. Otóż w studio TVN 24 Piecha usłyszał jak Robert Biedroń mówi do dziennikarza: "pan równie dobrze wygląda na geja jak ja, niczym się sobą nie różnimy". I wtedy wkroczył do akcji. "Jest różnica - zawołał. - Ja mam obrączkę!"

 • Robert Walenciak

  Emocjonalne gry dworskie

  Poniedziałek, 12 lipca (09:17)

  Polak, gdy zepsuje mu się samochód, szuka dobrego mechanika, z referencjami. Gdy zachoruje, też raczej nie pędzi do byle kogo, tylko szuka lekarza z dobrą opinią, spokojnego, doświadczonego. Podobnie jest, gdy chce odnowić mieszkanie - też stara się wybrać kogoś, kto potrafi malować czy ułożyć kafelki. Wiadomo - partacz może narobić wiele szkód.

 • Robert Walenciak

  Komorowski i długi jęzor lewicy

  Poniedziałek, 5 lipca (11:03)

  Z niedzielnych wyborów wyciągam dwa wnioski i jedną prognozę na przyszłość.

 • Robert Walenciak

  Lincoln i Douglas. To były debaty!

  Poniedziałek, 28 czerwca (09:52)

  No to pierwszą "prawdziwą" debatę prezydencką mamy za sobą. Ona ważniejsza była dla Komorowskiego, który do niedzieli uchodził za gorszego mówcę niż Kaczyński, za polityka mniejszej wagi.

 • Robert Walenciak

  Nowa lewica w I lidze

  Poniedziałek, 21 czerwca (09:53)

  W polityce bywa tak, że nawet jak się przegrywa, to się wygrywa. Grzegorz Napieralski już odpadł z wyścigu do prezydentury, ale przecież nikt nie ma wątpliwości, że osiągnął sukces, i że jego wynik zmienia mapę polskiej polityki.

 • Robert Walenciak

  Po kulawej debacie w TVP

  Poniedziałek, 14 czerwca (10:10)

  Jak się w Polsce rozmawia o polityce? Ano tak: na tydzień przed wyborami, w największej stacji, mamy debatę czterech najsilniejszych kandydatów. Pierwszą! Wygląda to w ten sposób, że prowadzący dziennikarze zadają pytanie: jak wyglądać powinny strategiczne stosunki z Unią Europejską, Rosją i USA? I informują - na odpowiedź macie panowie minutę.

 • Robert Walenciak

  Nasza wataha kontra ich wataha

  Poniedziałek, 7 czerwca (07:37)

  To nie jest tekst o PiS-ie, choć od PiS-u muszę zacząć. Otóż Jarosław Kaczyński ogłosił, że jego zamiarem jest silne państwo. Cel to chwalebny. Tylko że patrząc na działania Kaczyńskiego, jego partii, i jego ś.p. brata nie widzę, by o takie państwo zabiegali. Albo też mamy zupełnie inne jego wyobrażenie.