Robert Walenciak

 • Robert Walenciak

  Dwie koncepcje budowania polskiej obronności

  Poniedziałek, 16 maja (06:53)

  "Antoni Macierewicz nie powinien dłużej sprawować urzędu ministra obrony narodowej" - tak napisało sześciu byłych szefów MON. "Minister przedstawił listę zaniedbań w polskiej armii na przestrzeni ostatnich kilku lat" - ripostował rzecznik MON, wspierany przez polityków PiS. No i kto ma rację? A może obie strony?

 • Robert Walenciak

  Jarosław Kaczyński wyhodował sobie KOD

  Poniedziałek, 9 maja (08:21)

  Jakie grupy są w Polsce najważniejsze? O kogo trzeba się szczególnie starać? Nie, drodzy państwo, to nie górnicy, nie lekarze ani nie robotnicy (ha, ha...). To działacze partii politycznych, ten tak zwany aparat. To z nimi partyjni wodzowie liczą się najbardziej. Bo to jest ich gwardia, która toczy walkę z wrogami, ale i która może też ich obalić.

 • Reklama

 • Robert Walenciak

  Minister Waszczykowski podjął walkę z Rosją. I przegrał

  Poniedziałek, 2 maja (09:17)

  ​Polska zgłupiała. Oto bohater naszych dni, minister Waszczykowski, podjął walkę z Rosją. I przegrał. Minister chciał zatrzymać Rosjan u naszych bram, bo oni chcieli motocyklami przejechać przez Polskę do Berlina. Taką mieli ochotę, żeby w ten sposób uczcić marsz Armii Czerwonej w czasach II wojny światowej.

 • Robert Walenciak

  Zachód jak bankomat. Ma nam płacić

  Poniedziałek, 25 kwietnia (07:20)

  Opowiadała mi nasza europosłanka taką historię: podczas jakiejś dyskusji w parlamencie w Brukseli wstała Niemka i spontanicznie rzuciła: "To może wyjdźcie z tej Unii, jak wam tu tak niedobrze, jak wam się nie podoba". Nie była w swych emocjach odosobniona, szybko poparli ją inni europosłowie - z Holandii, z Francji... No i w końcu podobne zdanie wyraził niedawno prof. Krasnodębski, proponując referendum w Polsce w sprawie naszej obecności w UE. Może więc na to pora? Na referendum? Czy mamy...

 • Robert Walenciak

  Dzisiejsza Polska nie ma polityki zagranicznej

  Poniedziałek, 18 kwietnia (06:54)

  Owszem, różni politycy obozu rządzącego w Polsce wygłaszają rozmaite zapowiedzi, apele itd., ale to nie jest polityka, to gadulstwo. Nie ma ono jakiegokolwiek znaczenia, bo na świecie nikt na to nie zwraca uwagi. Ani w NATO, ani w Unii Europejskiej, ani w Grupie Wyszehradzkiej, która miała być - jak opowiadano - jakimś wielkim i wpływowym sojuszem.

 • Robert Walenciak

  Polski bałagan, polska kłótliwość

  Poniedziałek, 11 kwietnia (05:56)

  Kara śmierci dla Tuska, pomniki i ulice smoleńskie w każdym mieście, wybaczenia nie będzie, Macierewicz ważniejszy od Dudy... Czy tylko to będziemy pamiętać z niedzielnych uroczystości?

 • Robert Walenciak

  Potrafią uwieść wizją innej Polski?

  Poniedziałek, 4 kwietnia (06:40)

  Protesty przeciwko całkowitemu zakazowi aborcji to nie są krzyki jakichś marginalnych środowisk. Owszem, na ulice wyszli najbardziej zaangażowani, ale jestem dziwnie pewien, że akurat w tej sprawie mają oni poparcie większości Polaków. Nie sądzę bowiem, by wielu było zwolenników obowiązkowego rodzenia dzieci poczętych z gwałtu, a już zupełnie trudno mi sobie wyobrazić, by stając przed wyborem: śmierć matki lub aborcja, ktoś wybrał śmierć matki. Tymczasem, w myśl planowanej ustawy, tak może...

 • Robert Walenciak

  Dlaczego Ameryka tak twardo gra w sprawie TK?

  Wtorek, 29 marca (08:04)

  To już wiemy – Andrzej Duda spotka się w Waszyngtonie z celowym afrontem, prezydent Obama nie znajdzie czasu, by z nim porozmawiać. To czytelny znak, pokazujący, co myśli dziś o rządzących w Polsce Ameryka.

 • Robert Walenciak

  Polskie bałaganiarstwo i jednoczesne nadęcie

  Poniedziałek, 21 marca (07:17)

  Czemu nie zdziwiły mnie informacje dotyczące okoliczności wypadku opancerzonej limuzyny BMW z prezydentem Dudą na pokładzie? Och! Miał to być zamach, kolejny, taki zdradziecki. A okazuje się, że było niechlujstwo.

 • Robert Walenciak

  PiS przegrał bitwę o Trybunał

  Poniedziałek, 14 marca (06:16)

  PiS przegrał bitwę o Trybunał. Sam się o to prosił. W sumie, żal na to patrzeć. Przede wszystkim, przegrał ją za granicą.Bo za chwilę, po orzeczeniu Komisji Weneckiej (ktoś spodziewał się, że może być inne?), ruszy lawina.

 • Robert Walenciak

  Nurt spisków i klęsk

  Poniedziałek, 7 marca (06:04)

  Samochodowy incydent, w którym uczestniczył prezydent Andrzej Duda, nie zwróciłby mojej uwagi, gdyby nie fala komentarzy, która natychmiast rozlała się po mediach. Nie dowiedziałem się z niej nic o przyczynach wypadku, za to o samych Polakach - całkiem sporo. Bo oto na światło dzienne znów wyszły nasze fobie, nasze charaktery. Wszystko po trochu.

 • Robert Walenciak

  Historia pisana na nowo

  Poniedziałek, 29 lutego (06:12)

  ​Ja rozumiem, że historię piszą zwycięzcy, i że pisana jest na nowo. Że raz jedni są bohaterami, a innym razem inni, to wszystko po to, by legitymizować swoje rządzenie, by lud uwierzył (i ten ciemny, i ten wykształcony), że historia dała władzę w ręce tym a nie innym, i taki jest jej wyrok.

 • Robert Walenciak

  Wojna na teczki

  Poniedziałek, 22 lutego (06:17)

  ​W wojnie na teczki, którą właśnie mamy, nie dziwi mnie jedno - amok pisowskich mediów, żeby tym "Bolkiem" grać, grać i grać. Obracają więc tymi teczkami od Kiszczaka na wszystkie strony, żeby tylko Wałęsę pogrążyć i skompromitować. Dlaczego? To proste. W mitologii PiS-u to Lech Kaczyński ma być najważniejszą postacią "Solidarności", a nie Lech Wałęsa. Ale żeby tak się stało, trzeba tego drugiego strącić z piedestału.

 • Opinie

  System władzy rodem z Polski Ludowej

  Poniedziałek, 15 lutego (05:57)

  Co to jest? Jak to wytłumaczyć? W ubiegłym tygodniu mieliśmy dymisję Komendanta Głównego Policji Zbigniewa Maja (kierował policją ledwie dwa miesiące), wcześniej była dymisja Mariusza Antoniego Kamińskiego z funkcji szefa Polskiego Holdingu Obronnego, jeszcze wcześniej Dariusza Kłosa ze stanowiska wiceszefa agencji rolnej, i Bogusława Kowalskiego ze stanowiska prezesa PKP… I tak dalej.

 • Robert Walenciak

  Guru mówi, lud powtarza i wierzy

  Poniedziałek, 8 lutego (07:57)

  Nie wiem, czy to jest bardziej straszne, czy bardziej śmieszne, ale na pewno weszliśmy w okres nowych zachowań politycznych. Otóż mamy tak, że najpierw jakąś myśl wyraża Jarosław Kaczyński, a potem inni ważni ludzie z jego obozu ją powtarzają, z zachwytem i podziwem, zależnie od własnej inwencji i osobowości.

 • Robert Walenciak

  Polska w szarej strefie

  Poniedziałek, 1 lutego (06:00)

  ​Czy Polska ma politykę zagraniczną? Czy wie, czego chce? Nie sądzę. Słuchałem Witolda Waszczykowskiego prezentującego w Sejmie "małe expose" dotyczące zamierzeń polskiej polityki zagranicznej na najbliższe lata. Nasłuchałem się banałów i zwykłego chciejstwa.