Robert Walenciak

 • Robert Walenciak

  Walenciak: Nie taki głupi ten pomysł Kuchcińskiego

  Poniedziałek, 19 grudnia (09:03)

  Głupia sprawa, ale jeśli chodzi o pomysł zamknięcia Sejmu przed dziennikarzami, to wcale nie uważam go za taki bezsensowny. Ba! Sądzę, że dobrze by to społeczeństwu zrobiło.

 • Robert Walenciak

  Dwie prawdy o 13 Grudnia

  Poniedziałek, 12 grudnia (10:04)

  W Polsce o 13 Grudnia są dwie prawdy. Pierwsza - ludowa, to, co przekazuje się w rodzinie, i ta druga - oficjalna, która co roku wylewa się z ekranów telewizorów.

 • Reklama

 • Robert Walenciak

  Dyplomaci kinomani

  Poniedziałek, 5 grudnia (06:39)

  III RP przyzwyczaiła nas do tego, że sympatia wyborców może falować od lewicy po prawicę, że może być różnie. I też do tego, że niezależnie od rozmaitych zwrotów, jedna rzecz jest stabilna - kierunki polityki zagranicznej. Było wiadomo, że Polska chce wejść do struktur zachodnich, potem - że chce zająć w nich dobre miejsce, i że staramy się wysyłać za granicę ludzi poważnych i kompetentnych (i to przeważnie się udawało). Teraz jest inaczej. Czyli jak? No właśnie tego nie wiadomo...

 • Robert Walenciak

  Polska żegluje w stronę Polski Ludowej

  Poniedziałek, 28 listopada (08:38)

  Będę łagodny dla obecnej władzy. Te rozmaite panikarskie okrzyki, że oto wpadamy w dyktaturę, że zamach stanu, koniec demokracji i tak dalej, i że nie wiadomo co to będzie, są przesadzone. Raczej wiadomo co będzie. Polska, po 26 latach "budowy kapitalizmu", żegluje w stronę bardzo dobrze jej znaną, dość dobrze oswojoną.

 • Robert Walenciak

  ​Są rzeczy, na które reagujemy z odrazą

  Poniedziałek, 21 listopada (08:44)

  Czytam właśnie, że Turcja w najbliższym czasie ma przyjąć ustawę, która w określonych sytuacjach dopuszcza odstąpienie od kary za gwałt na osobie nieletniej, jeżeli gwałciciel zdecyduje się poślubić ofiarę gwałtu. Takie prawo jest rozpatrywane jak najbardziej poważnie, jego zwolennicy tłumaczą to mętnie, jakimiś tradycyjnymi zwyczajami albo troską o to, by poczęte w drodze gwałtu dzieci nie pozostawały bez środków do życia, gdy ojciec będzie w więzieniu. I dodają, że to tylko jednorazowy...

 • Robert Walenciak

  Oto marzenie Putina i cel polityki Kremla

  Poniedziałek, 14 listopada (10:13)

  Francuski "Le Monde" napisał, że po zwycięstwie Trumpa zapanowała w Moskwie euforia. Bo Demokratów na Kremlu uważa się za obóz wrogi, z którym Rosja się nie dogada. Nie wątpię, że tak było, że strzelał szampan.

 • Opinie

  Pokolenie pogodzonych z III RP

  Poniedziałek, 7 listopada (08:39)

  Listopad, pewnie z powodu nagromadzonych rocznic, jakoś kojarzy mi się z młodymi. Młodymi rewolucjonistami. Tak bowiem jest, że rewolucje, przewroty, są dziełem ludzi młodych. To oni, nie kalkulując, mają energię, są motorem buntu.

 • Robert Walenciak

  Dwa przypadki w sam raz dla prokuratora

  Poniedziałek, 31 października (09:24)

  Trzeba wyjątkowej niezręczności, by na dniach przed 1 listopada ogłaszać, że ciała ofiar katastrofy smoleńskiej będą ekshumowane, że to bezdyskusyjne i nieuniknione. Bo tak chce prokuratura. Która ogłosiła, że będzie wydobywać trumny z grobów, otwierać je, wyciągać zwłoki. Biskup Pieronek mówił, że to profanacja, i trudno mi się z nim nie zgodzić. Już wyobrażam sobie rodziny ofiar, zapalające na grobach znicze, w poczuciu że za chwilę te groby będą rozkopane, a zwłoki znów gdzieś przewożone,...

 • Robert Walenciak

  Walenciak: Czasy wielkich bojów PiS

  Poniedziałek, 24 października (06:22)

  Ledwie rok minął od wygranych przez PiS wyborów, a człowiek czuje się, jakby była to epoka.

 • Robert Walenciak

  Wszyscy na zachód od Odry są źli

  Poniedziałek, 17 października (07:03)

  ​Jad sączony jest powoli. Wystarczy śledzić wypowiedzi najważniejszych postaci rządowych i ponadrządowych w Polsce, by odnieść wrażenie, że największym kłopotem naszego kraju jest Unia Europejska i jej agendy. A głównym celem polityki zagranicznej jest wyzwolenie się spod unijnej niewoli, która nas krępuje i nie pozwala rozwinąć skrzydeł.

 • Robert Walenciak

  Trzy uwagi do minister Zalewskiej i jej kontrreformy

  Poniedziałek, 10 października (07:31)

  Mam trzy uwagi do minister Zalewskiej i jej kontrreformy. Po pierwsze, prowadzi ona do jeszcze głębszego podziału na dzieci ze środowisk uprzywilejowanych i tych słabszych. Jeszcze bardziej podzieli Polskę i zamknie ścieżki awansu społecznego. Po drugie, jest czyniona bez ładu i składu, spowoduje zapaść paru roczników uczniów, co przyczyni się do spadku konkurencyjności Polski na rynku europejskim. Po trzecie wreszcie, ona sama nie jest osobą, która takie stanowisko powinna piastować. I to...

 • Robert Walenciak

  Wywyższenie Morawieckiego i wąskie czółka

  Poniedziałek, 3 października (08:18)

  Spodziewane wywyższenie Mateusza Morawieckiego jest znacznie poważniejszą zmianą w państwie niż mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka. Zmienia bowiem układ sił wewnątrz rządzącej ekipy, zmienia jej równowagę. I, moim zdaniem, nieuchronnie prowadzić to będzie do wojen wewnętrznych w rządzie i w PiS-ie. Ciekaw jestem bardzo, czy te wojny Jarosław Kaczyński skalkulował jako koszta uboczne nowego projektu, czy też jako niezbędny jego element.

 • Robert Walenciak

  Jarosław Kaczyński udzielił swojej ekipie upomnienia

  Poniedziałek, 26 września (07:05)

  Jarosław Kaczyński zwołał swój klub na posiedzenie wyjazdowe, by tam - bez udziału mediów i w oddali od bieżących obowiązków - udzielić swej ekipie upomnienia. Że czas balowania się skończył, tylko trzeba się wziąć do roboty. Czyli do budowy nowej Polski.

 • Robert Walenciak

  Prezes PiS wydał wyrok na Jackiewicza już wcześniej

  Poniedziałek, 19 września (07:12)

  Dawid Jackiewicz, minister skarbu, leci. Do spółek Skarbu Państwa wchodzi Centralne Biuro Antykorupcyjne i chce sprawdzać wszystkie umowy. 66 spółek, wszystkie największe, ma być skrupulatnie sprawdzonych. Szok? No nie, już wcześniej prezes Kaczyński wydał na Jackiewicza wyrok. Degradując go w partyjnej strukturze, no i mówiąc, że w spółkach Skarbu Państwa działa jakaś sieć, że są jacyś hochsztaplerzy, którzy powołują się na PiS itd.

 • Robert Walenciak

  Pytania o Smoleńsk, które są pomijane

  Poniedziałek, 12 września (07:46)

  ​O "Smoleńsku" tzw. patriotyczna prawica woła, że to był najbardziej wyczekiwany film roku. Nie sądzę, by tak było, by był to główny temat dyskusji ostatnich lat podczas niedzielnych obiadów.

 • Robert Walenciak

  Walenciak: Wśród sędziów są czarne owce. Trzeba je wyłapać

  Poniedziałek, 5 września (13:28)

  Z tego powodu, że sędziowie nie uklękli przed PiS-em, władza ich straszy i napuściła na nich hejterów.