Robert Walenciak

 • Robert Walenciak

  Mam nadzieję, że nie pójdziemy ruską drogą

  Poniedziałek, 8 sierpnia (07:20)

  Mamy olimpiadę, więc zacznijmy na sportowo. Od słów Aleksandra Popowa. To rosyjski członek MKOl, były pływak. Popow wypowiedział się na temat Sebastiana Coe, prezesa IAAF (Międzynarodowe Stowarzyszenie Federacji Lekkoatletycznych). Tej organizacji, która wyrzuciła rosyjskich lekkoatletów z olimpiady z powodu ich masowego koksowania.

 • Robert Walenciak

  Losy narodu zależą od jakości jego przywódców

  Poniedziałek, 1 sierpnia (09:44)

  ​Nie interesują mnie żałosne przepychanki związane ze świętowaniem (jak można świętować żałobę?!) kolejnej rocznicy Powstania Warszawskiego. Te wszystkie apele smoleńskie, opowieści, że była to największa bitwa II wojny światowej i tak dalej. To teatr. Każda władza - jak zauważył ostatni z żyjących "cichociemnych" Aleksander Tarnawski - musi mieć swoich bohaterów. Więc ta ma. Żołnierzy Wyklętych i powstańców warszawskich. I tę ideologię, że była to w czasie II wojny światowej najważniejsza...

 • Reklama

 • Robert Walenciak

  Lekceważeni i poniewierani bohaterowie

  Poniedziałek, 25 lipca (07:40)

  Wicepremier Gliński chciałby filmu o historii Polski, byśmy z niego się i uczyli, i mogli przejrzeć jak w lustrze. Nie wierzę w takie pomysły. Wiadomo, to tylko okazja dla różnych mało zdolnych (artystycznie) cwaniaków, by wyciągać od państwa pieniądze. Choć jeśli idzie o filmy, które pokazywałyby nas, Polaków, jestem jak najbardziej za. Tylko co to musiałoby być za dzieło?

 • Robert Walenciak

  Zemsta ślepa i głupia

  Poniedziałek, 18 lipca (06:39)

  Zadzwonił do mnie były funkcjonariusz służb wiadomych, emeryt. Znamy się dość długo, z 10 lat, poznałem go, pisząc jakiś tekst o służbach specjalnych, on wtedy niewiele mi pomógł, za to - i z tego najmocniej go zapamiętałem - wciąż mnie namawiał, że trzeba popierać PO, bo to rozsądek i jedyna zapora. Tak było wtedy, teraz z kolei zapytał mnie, czy nie mógłbym czegoś napisać o pomyśle PiS, żeby obniżyć emerytury byłym SB-ekom. Tak poniżej średniej krajowej.

 • Robert Walenciak

  Wołyń, czyli chodzenie po żyletce nad przepaścią

  Poniedziałek, 11 lipca (09:16)

  Pisanie 11 lipca o stosunkach polsko-ukraińskich to jak chodzenie po żyletce nad przepaścią. Nawet jak człowiek nie gibnie się i nie poleci w dół, to i tak się pokaleczy. I właśnie dlatego trzeba pisać i mówić.

 • Robert Walenciak

  Kadrowa mierność PiS

  Poniedziałek, 4 lipca (07:52)

  Kadry decydują o wszystkim - mawiał Włodzimierz Lenin. Tak samo mawia Jarosław Kaczyński. Na kongresie PiS, tym zwycięskim, wyłożył to w sposób otwarty, że zmiany kadrowe są i będą jeszcze większe, przy okazji wskazując, gdzie awangarda, a gdzie tabory i marudzenie.

 • Robert Walenciak

  Niemcy i Francja mają plan: Unia w Unii

  Poniedziałek, 27 czerwca (09:20)

  Wszyscy to wiemy – po referendum brytyjskim Europa już nie będzie taka sama. Więc jaka będzie? Po pierwszych reakcjach największych, Niemiec, Francji, wyraźnie widać, że jest tam pewien plan. Że Brexit ich nie zaskoczył.

 • Robert Walenciak

  Biało-czerwoni, czyli Europa bez kompleksów

  Poniedziałek, 20 czerwca (07:47)

  Oczywiście, nikt nie wie, jak skończy się polska przygoda na Euro 2016. To jest sport, ale póki co, wygląda to obiecująco. Nasi piłkarze tworzą team, nie pękają, są zdyscyplinowani taktycznie, mają siłę grać do końca. Jeżeli porównuję obecną reprezentację z poprzednimi, to właśnie te cechy rzucają się w oczy. To było widać podczas meczu z Niemcami.

 • Robert Walenciak

  Walenciak: Igrzyska, ludzka rzecz

  Poniedziałek, 13 czerwca (07:06)

  W odwiecznej wojnie postu z karnawałem wygrywa karnawał, i bardzo mnie to cieszy. Bo to znak, że jesteśmy normalni. Tak zresztą było u źródeł naszej cywilizacji. Zwycięzcom igrzysk olimpijskich budowano pomniki, byli oni traktowani na równi z triumfującymi wodzami. Zresztą, gdy oni rywalizowali, wojny zawieszano, zajmowano się dopingowaniem swoich. Prawda, że coś jeszcze nam z tamtych czasów zostało?

 • Robert Walenciak

  Suweren został oszukany

  Poniedziałek, 6 czerwca (08:50)

  Jarosław Kaczyński i jego podwładni jako argument, że mogą robić, co chcą, mówią, że taka była wola suwerena, czyli wyborców, to znaczy narodu. "W demokracji to suweren wybiera swoje przedstawicielstwo, którym jest parlament. A parlament stanowi prawo, które obowiązuje wszystkich" - tłumaczą. To jest tłumaczenie prymitywne, nieprawdziwe i niebezpieczne.

 • Robert Walenciak

  Jeden z najważniejszych współczesnych sporów

  Poniedziałek, 30 maja (06:13)

  Myślę, że warto zwrócić uwagę na niedawną decyzję władz szwajcarskiego kantonu Bazylea-Miasto. Otóż zmieniły one wcześniejszą decyzję dyrekcji szkoły w Therwil, dziesięciotysięcznym miasteczku, która zwolniła uczniów muzułmańskich z obowiązku podawania rąk kobietom i dziewczynkom. "Wierzenia religijne nie są usprawiedliwieniem dla odmawiania podawania ręki nauczycielce" - głosiło orzeczenie władz kantonu.0

 • Robert Walenciak

  Retoryczne pseudopopisy

  Poniedziałek, 23 maja (06:04)

  Zachwycił mnie Krzysztof Szczerski, który w audycji radiowej groził posłom. Że nie potrafią znaleźć "kompromisu" (cóż za piękne słowo...) w sprawie Trybunału Konstytucyjnego. A jeżeli nie znajdą, to będzie tak: "prezydent zabierze wam zabawki i będzie rządził, i będziecie się cieszyć". Jezu, a pan prezydent zgodę Jarosława Kaczyńskiego na to samodzielne rządzenie ma?

 • Robert Walenciak

  Dwie koncepcje budowania polskiej obronności

  Poniedziałek, 16 maja (06:53)

  "Antoni Macierewicz nie powinien dłużej sprawować urzędu ministra obrony narodowej" - tak napisało sześciu byłych szefów MON. "Minister przedstawił listę zaniedbań w polskiej armii na przestrzeni ostatnich kilku lat" - ripostował rzecznik MON, wspierany przez polityków PiS. No i kto ma rację? A może obie strony?

 • Robert Walenciak

  Jarosław Kaczyński wyhodował sobie KOD

  Poniedziałek, 9 maja (08:21)

  Jakie grupy są w Polsce najważniejsze? O kogo trzeba się szczególnie starać? Nie, drodzy państwo, to nie górnicy, nie lekarze ani nie robotnicy (ha, ha...). To działacze partii politycznych, ten tak zwany aparat. To z nimi partyjni wodzowie liczą się najbardziej. Bo to jest ich gwardia, która toczy walkę z wrogami, ale i która może też ich obalić.

 • Robert Walenciak

  Minister Waszczykowski podjął walkę z Rosją. I przegrał

  Poniedziałek, 2 maja (09:17)

  ​Polska zgłupiała. Oto bohater naszych dni, minister Waszczykowski, podjął walkę z Rosją. I przegrał. Minister chciał zatrzymać Rosjan u naszych bram, bo oni chcieli motocyklami przejechać przez Polskę do Berlina. Taką mieli ochotę, żeby w ten sposób uczcić marsz Armii Czerwonej w czasach II wojny światowej.

 • Robert Walenciak

  Zachód jak bankomat. Ma nam płacić

  Poniedziałek, 25 kwietnia (07:20)

  Opowiadała mi nasza europosłanka taką historię: podczas jakiejś dyskusji w parlamencie w Brukseli wstała Niemka i spontanicznie rzuciła: "To może wyjdźcie z tej Unii, jak wam tu tak niedobrze, jak wam się nie podoba". Nie była w swych emocjach odosobniona, szybko poparli ją inni europosłowie - z Holandii, z Francji... No i w końcu podobne zdanie wyraził niedawno prof. Krasnodębski, proponując referendum w Polsce w sprawie naszej obecności w UE. Może więc na to pora? Na referendum? Czy mamy...