Robert Walenciak

 • Robert Walenciak

  Czy ludzie wytrzymają tyle przy telewizorze?

  Wtorek, 20 października (19:13)

  Jest parę chwil przed drugą debatą wyborczą, tym razem równą, bo zaproszono do niej liderów wszystkich ośmiu komitetów. Trwać będzie 100 minut, składać się z trzech części, czyli mniej więcej tak jak wczoraj. I teraz pytanie zasadnicze: czy ludzie wytrzymają tyle przy telewizorze? Przecież to więcej niż mecz...

 • Wybory parlamentarne 2015

  Walenciak: Nie katujcie nas więcej swoją nieporadnością

  Poniedziałek, 19 października (21:57)

  ​To była najgorsza debata jaką przyszło mi oglądać w III RP. To była żenada. Ani Ewa Kopacz ani Beata Szydło nie zdały w niej egzaminu. No, chyba że za egzamin uznamy wygłaszanie banalnych formułek i unikanie odpowiedzi na pytania. Jak ktoś nie usnął, albo nie uciekł od telewizora - gratuluję.

 • Reklama

 • Robert Walenciak

  PiS i PO chcą podzielić Polskę na dwoje

  Poniedziałek, 19 października (07:30)

  Olaboga! Co człowiek zerknie do mediów, to natychmiast bombardowany jest zapowiedzią debaty Kopacz-Szydło! Że to będzie coś najważniejszego, coś wyjątkowego, wielki pojedynek! Rozumiem ten zgiełk, ale przecież nie jest on dlatego, że fani polityki obejrzą dziś wieczorem pojedynek tytanów (tytanek), a dlatego, że media platformerskie i pisowskie grają na odbudowę osi PiS kontra PO, podziału na dwie Polski. Bo to leży w interesie obu partii, by były tylko one. I grają tym, co mają...

 • Robert Walenciak

  Polska jest dziś jak ta małpka

  Poniedziałek, 12 października (09:30)

  ​PiS w Polsce nie rządzi, ale rządzi. Wskazuje, co jest słuszne, a co nie, co dobre, a co złe. W myśl PiS-u, idącego ramię w ramię z biskupami, orzekają sędziowie, a i postępują posłowie, przynajmniej w ostatnim czasie. Polska jest dziś jak ta małpka, która zobaczyła węża - stoi sparaliżowana i czeka, aż zostanie połknięta. Przykładów na to jest aż nadto, tylko czytać gazety i wyliczać.

 • Robert Walenciak

  Szansa i misja Barbary Nowackiej

  Poniedziałek, 5 października (06:19)

  ​Zjednoczona Lewica zorganizowała udaną konwencję i przedstawiła swoją liderkę - Barbarę Nowacką. To dobry ruch - Nowacka jest naprawdę lewicowa (nie o wszystkich liderach partii lewicowych, byłych i obecnych, tak bym powiedział), ma poukładane w głowie, znakomicie prezentuje się w mediach i zna się na politycznych grach. I jeżeli dziś jest liderem, to nie dlatego, że ktoś wpadł na taki pomysł, ale dlatego, że to sobie wywalczyła. Że reprezentuje nowe pokolenie na lewicy. Miała też bardzo...

 • Robert Walenciak

  Kilka pieczeni Putina

  Poniedziałek, 28 września (07:18)

  I przyjaciele uchodźców, i ci, którzy natychmiast by ich odesłali, w jednym są zgodni - Europa powinna coś zrobić, by jak najszybciej na Bliskim Wschodzie zapanował pokój i ład, tak, by ludzie z tamtych krajów nie musieli rozpaczliwie uciekać. Ha! Zrobić! Ale co?

 • Robert Walenciak

  ​Gdzie jest Beata Szydło?

  Poniedziałek, 21 września (08:06)

  Od czerwca PiS prezentuje Polakom szefową kampanii Andrzeja Dudy jako kandydatkę na szefa przyszłego rządu. Tego, który powstanie po wyborach 25 października. To jest dosyć osobliwa prezentacja.

 • Robert Walenciak

  Dlaczego bać się uchodźców, skoro mamy własnych talibów?

  Poniedziałek, 14 września (07:36)

  Zagadnął mnie sąsiad, co myślę o zbliżającej się wojnie. Jakiej wojnie? Sąsiad, który więcej słucha radia, szybko pospieszył z wyjaśnieniem, że chodzi o wojnę cywilizacji, która się zbliża. Jakich cywilizacji? - pytałem, chyba mało roztropnie, ale na szczęście nie zwrócił na moją minę uwagi. Wie pan, panie sąsiedzie - wyjaśniał - obcy szturmują. Z południa. I zaraz będzie ich więcej. Wie pan, o kogo mi chodzi.... Czarne chałaty, zakryte twarze, kobiety tylko do rodzenia dzieci... Chciałby pan...

 • Robert Walenciak

  Miał być bal, a będzie stypa?

  Poniedziałek, 7 września (07:50)

  ​Podobno wczoraj było referendum... Ech... Niewielu to zauważyło...

 • Robert Walenciak

  Porozumienia Sierpniowe: Słyszymy chichot historii

  Poniedziałek, 31 sierpnia (07:41)

  Tak się złożyło, że sam moment podpisania Porozumień Sierpniowych oglądałem w większym rodzinnym gronie. Tamci byli w Stoczni Gdańskiej, my przed telewizorem Tesla na warszawskim Żoliborzu.

 • Robert Walenciak

  Referendalne gierki i wyborcze sztandary

  Poniedziałek, 24 sierpnia (07:58)

  ​Nieszczęścia chodzą parami. Najpierw Bronisław Komorowski zarządził referendum, teraz jego drogą chce iść Andrzej Duda. Nikt nie ma wątpliwości, Komorowski zagrał kartą referendum, by się ratować w kampanii, którą przegrywał. Nie miejmy złudzeń - Duda domaga się kolejnego, żeby podkręcić kampanię parlamentarną, w której jest główną siłą uderzeniową PiS-u.

 • Robert Walenciak

  Młodzi Polacy są nudni

  Poniedziałek, 17 sierpnia (07:57)

  Młodzi Polacy są nudni, nie mówią własnym głosem i nie mają siły przebicia. Trafiło nam się pokolenie epigonów. Klep, klep - powtarzają mądrości starszych o 30-50 lat, grzecznie stając na końcu kolejki. A nawet jak się buntują, to dokładnie tak, jak zaprogramowali im to starsi. Według scenariusza. Weźmy Woodstock - przecież to Cepelia...

 • Robert Walenciak

  Prezydent z PiS-owskiej czytanki

  Poniedziałek, 10 sierpnia (09:10)

  Początek prezydentury Andrzeja Dudy mnie nie zaskoczył, tak jak nie zaskoczyło mnie jego majowe zwycięstwo. Prezydent jest dokładnie taki, jak z PiS-owskiej czytanki. I przez najbliższe miesiące taki będzie. Posłuchajmy, co mówi i spójrzmy co robi.

 • Robert Walenciak

  W dyskusji o Powstaniu Warszawskim mieszane są dwa wątki

  Poniedziałek, 3 sierpnia (07:53)

  Dzisiejsze spory o Powstanie Warszawskie wynikają głównie z tego, że w tej dyskusji mieszane są dwa wątki - historyczny i mitologiczny. Czyli - z jednej strony - jak było, a z drugiej - jak chcemy to widzieć, jak to dziś jest przedstawiane. Więc: jak było?

 • Opinie

  Kiedy z tragedii robi się odpust

  Poniedziałek, 27 lipca (06:33)

  Im jestem starszy, tym gorzej to znoszę, tym mocniej do mnie to wraca. Wiem, że tak będzie i tym razem, gdy radio i telewizję zaleją materiały o Powstaniu Warszawskim. Te opowieści z komiksowej czytanki, te wszystkie akademie tzw. patriotyczne, te pohukiwania jakichś weteranów, co podobno walczyli, choć nawet dziecko wie, że ich tam nie było, bo dziś musieliby mieć po 90 lat. Więc może kilku to prawdziwi kombatanci, ale ta reszta, gwiżdżąca, dumnie się obwieszająca jakimiś znaczkami, to...

 • Robert Walenciak

  Zjednoczenie lewicy. Jest szansa na dużą grę

  Poniedziałek, 20 lipca (09:00)

  Nie chcę wołać hop, ale wygląda na to, że lewica w Polsce się ogarnęła, i że pójdzie do wyborów razem, nie kłócąc się i nie ośmieszając w oczach swoich wyborców.