Robert Walenciak

 • Robert Walenciak

  Porozumienia Sierpniowe: Słyszymy chichot historii

  Poniedziałek, 31 sierpnia (07:41)

  Tak się złożyło, że sam moment podpisania Porozumień Sierpniowych oglądałem w większym rodzinnym gronie. Tamci byli w Stoczni Gdańskiej, my przed telewizorem Tesla na warszawskim Żoliborzu.

 • Robert Walenciak

  Referendalne gierki i wyborcze sztandary

  Poniedziałek, 24 sierpnia (07:58)

  ​Nieszczęścia chodzą parami. Najpierw Bronisław Komorowski zarządził referendum, teraz jego drogą chce iść Andrzej Duda. Nikt nie ma wątpliwości, Komorowski zagrał kartą referendum, by się ratować w kampanii, którą przegrywał. Nie miejmy złudzeń - Duda domaga się kolejnego, żeby podkręcić kampanię parlamentarną, w której jest główną siłą uderzeniową PiS-u.

 • Reklama

 • Robert Walenciak

  Młodzi Polacy są nudni

  Poniedziałek, 17 sierpnia (07:57)

  Młodzi Polacy są nudni, nie mówią własnym głosem i nie mają siły przebicia. Trafiło nam się pokolenie epigonów. Klep, klep - powtarzają mądrości starszych o 30-50 lat, grzecznie stając na końcu kolejki. A nawet jak się buntują, to dokładnie tak, jak zaprogramowali im to starsi. Według scenariusza. Weźmy Woodstock - przecież to Cepelia...

 • Robert Walenciak

  Prezydent z PiS-owskiej czytanki

  Poniedziałek, 10 sierpnia (09:10)

  Początek prezydentury Andrzeja Dudy mnie nie zaskoczył, tak jak nie zaskoczyło mnie jego majowe zwycięstwo. Prezydent jest dokładnie taki, jak z PiS-owskiej czytanki. I przez najbliższe miesiące taki będzie. Posłuchajmy, co mówi i spójrzmy co robi.

 • Robert Walenciak

  W dyskusji o Powstaniu Warszawskim mieszane są dwa wątki

  Poniedziałek, 3 sierpnia (07:53)

  Dzisiejsze spory o Powstanie Warszawskie wynikają głównie z tego, że w tej dyskusji mieszane są dwa wątki - historyczny i mitologiczny. Czyli - z jednej strony - jak było, a z drugiej - jak chcemy to widzieć, jak to dziś jest przedstawiane. Więc: jak było?

 • Opinie

  Kiedy z tragedii robi się odpust

  Poniedziałek, 27 lipca (06:33)

  Im jestem starszy, tym gorzej to znoszę, tym mocniej do mnie to wraca. Wiem, że tak będzie i tym razem, gdy radio i telewizję zaleją materiały o Powstaniu Warszawskim. Te opowieści z komiksowej czytanki, te wszystkie akademie tzw. patriotyczne, te pohukiwania jakichś weteranów, co podobno walczyli, choć nawet dziecko wie, że ich tam nie było, bo dziś musieliby mieć po 90 lat. Więc może kilku to prawdziwi kombatanci, ale ta reszta, gwiżdżąca, dumnie się obwieszająca jakimiś znaczkami, to...

 • Robert Walenciak

  Zjednoczenie lewicy. Jest szansa na dużą grę

  Poniedziałek, 20 lipca (09:00)

  Nie chcę wołać hop, ale wygląda na to, że lewica w Polsce się ogarnęła, i że pójdzie do wyborów razem, nie kłócąc się i nie ośmieszając w oczach swoich wyborców.

 • Robert Walenciak

  Jeden naród, jedna wiara, jeden Jarosław

  Poniedziałek, 13 lipca (08:01)

  Odnoszę wrażenie, że PiS już tak uwierzył, że jesienią wygra wybory i będzie układał Polskę według własnego uznania, że hamulce tam puszczają. I niedawna powściągliwość zanika. Przykładów na tę nadchodzącą pomroczność jest aż nadto. Znaków czasu nie brakuje.

 • Robert Walenciak

  W Grecji zadecydował lud

  Poniedziałek, 6 lipca (08:25)

  Lud powiedział "nie" i w tej przepychance - Grecja kontra "trojka" (Unia Europejska, Europejski Bank Centralny i MFW, czyli jej wierzyciele) - górą są teraz Ateny. Nie ukrywam - podoba mi się to. Dlaczego?

 • Robert Walenciak

  Walenciak: Świat zachodni zrobił wiele, by wyhodować islamskich ekstremistów

  Poniedziałek, 29 czerwca (08:06)

  Brodaty student chodził z plażową parasolką nad brzegiem morza, żartował z wypoczywającymi turystami... I nagle wyciągnął ukryty w parasolce karabin i zaczął strzelać. Zabił 37 niewinnych ludzi. A Państwo Islamskie ogłosiło, że jego żołnierz dokonał zwycięskiego ataku na niewiernych i na miejsce rozpusty.

 • Robert Walenciak

  ​Czy czeka nas wojna trzech paprotek?

  Poniedziałek, 22 czerwca (06:14)

  Pierwsza to Beata Szydło, zaprezentowana podczas sobotniej konwencji PiS, jako kandydatka na premiera. Ona co prawda woła głośno: nazywam się Beata Szydło, jestem uparta! Ale za chwilę dodaje: "Prezesie, zrobię wszystko, żeby nie zawieść pańskiego zaufania"! Rozumiem więc, że będzie uparta, żeby nie zawieść zaufania...

 • Robert Walenciak

  PiS i kukizowcy wygadują rzeczy coraz mniej mądre

  Poniedziałek, 15 czerwca (06:55)

  ​Zmiana! Zmiana! - wołają dziś w Polsce, czekając na jesienne wybory. To już jakby wszystko wiadomo - Kopacz i Platforma idą na ścięcie, ruch ze zmianami w rządzie nie odwrócił złej dla PO sytuacji. Więc zmiana. Ale jaka?

 • Robert Walenciak

  Walenciak: Porządki czy strzały na oślep "twardej premier"

  Środa, 10 czerwca (20:16)

  Twarda premier robi porządki? Czy też: znerwicowana Ewa Kopacz strzela na oślep? I miota się od lewej do prawej?

 • Robert Walenciak

  "Godzimy się, bez mrugnięcia okiem, na śmierć 30 tys. Polaków rocznie"

  Poniedziałek, 8 czerwca (06:26)

  ​Nie potrafię zliczyć, ile rozmów jako dziennikarz odbyłem. Kilka tysięcy? Kilkanaście tysięcy? Wiele. Ale takich, które dobrze zapamiętałem, które mną w jakiś szczególny sposób zawładnęły, było może kilkanaście. Do tej listy muszę dopisać kolejną. Z prof. Cezarym Szczylikiem, jednym z najwybitniejszych polskich onkologów.

 • Robert Walenciak

  Największy skok na PO to dzieło Pawła Kukiza

  Poniedziałek, 1 czerwca (07:22)

  To nie są dziennikarskie kaczki. Jak podaje CBOS, politykiem cieszącym się dziś największym zaufaniem Polaków jest Paweł Kukiz. Ufa mu 58 proc. obywateli, dopiero za nim są Bronisław Komorowski i Andrzej Duda - po 54 proc. zaufania.

 • Wybory prezydenckie 2015

  Kruszeje układ, który trzymał Polskę w uścisku

  Niedziela, 24 maja (23:00)

  Andrzej Duda wygrał, bo Polacy chcieli zmiany. Czuli jej potrzebę, mieli dość rządów Platformy, tego całego establishmentu, który wciąż nam wmawiał, że jest świetnie.