Rafał Ziemkiewicz

 • Rafał Ziemkiewicz

  Hodowla

  Środa, 19 kwietnia (12:46)

  Tony Blair, premier Wielkiej Brytanii, ogłosił właśnie założenia programu, który ma przyciągnąć do jego kraju sto tysięcy studentów. Taki jest brytyjski pomysł na przyszłość: stać się europejskim centrum kształcenia, miejscem, które będzie zarabiać, udzielając nauki młodym ludziom z całego kontynentu i świata.

 • Rafał Ziemkiewicz

  Jasnowidz z Rakowieckiej

  Środa, 5 kwietnia (09:18)

  Nie mogę otrząsnąć się z podziwu dla generała Kiszczaka. Że "człowiek honoru" to już wiemy od dawna, ale teraz jeszcze okazało się - jasnowidz!

 • Reklama

 • Rafał Ziemkiewicz

  Ganc pomada

  Czwartek, 30 marca (10:21)

  Od pewnego momentu rozwój sytuacji politycznej nie budzi już we mnie żadnych emocji. Jest mi dokładnie za ganc, czy będą nowe wybory, czy nowa koalicja rządowa, czy Platforma się ugnie i zagłosuje za samorozwiązaniem Sejmu, czy PiS zmięknie w sprawie ordynacji, czy Lepper zostanie wicepremierem, czy może premier wicelepperem... Dokładnie ganc pomada.

 • Rafał Ziemkiewicz

  Chamówa "Wyborczej"

  Środa, 22 marca (10:39)

  W ubiegły czwartek "Gazeta Wyborcza" zamieściła na samej górze drugiej strony tekścik sygnowany nazwiskami aż trzech swoich pracowników, a poświęcony głównemu konkurentowi - dziennikowi "Rzeczpospolita".

 • Rafał Ziemkiewicz

  Antyukład?

  Środa, 15 marca (10:29)

  Przywódcy PiS albo oszaleli, albo ostatnie wydarzenia nie są wynikiem żadnej przemyślanej strategii, tylko bezładnej szarpaniny: coś tam palnie Kaczyński, coś innego Gosiewski, jeszcze inną sprawę wywoła akurat Ziobro czy Dorn, coś jeszcze urodzi się w którymś z resortów, a potem wszyscy brną we wszystko, bo honor nie pozwala się wycofać.

 • Rafał Ziemkiewicz

  W cyrku "Pod zdechłym łabędziem"

  Wtorek, 7 marca (07:28)

  Ależ nam władza urządziła show, żeby pokazać, jak bardzo dba o nasze zdrowie. Dwa, trzy zdechłe łabędzie, a cyrk na całego! Policyjne patrole blokują wejścia i wjazdy na bulwar. Sztab kryzysowy obraduje w permanencji (w Toruniu; przy okazji pochwalił się ktoś, że w Warszawie taki sztab obraduje co drugi dzień, choć tu jeszcze niczego nie znaleziono).

 • Rafał Ziemkiewicz

  Świat się dowiedział, nic nie powiedział

  Środa, 1 marca (06:01)

  Krąży po Polsce wystawa "Czeczenia - ostateczne rozwiązanie". W tej chwili jest do obejrzenia w Warszawie. Za jakiś czas pojedzie pewnie do innych polskich miast, ciągnąc za sobą ogon oficjalnych protestów moskiewskiej ambasady i szeptanego potępienia miejscowych agentów wpływu oraz pożytecznych idiotów, powtarzających, że stosunki z Rosją są dla nas zbyt cenne, by je niepotrzebnie narażać, jeszcze dla byle pastuchów.

 • Rafał Ziemkiewicz

  Niedopuszczalna forma ingerencji

  Środa, 22 lutego (12:43)

  Helsińska Fundacja Praw Człowieka miała zorganizować w Lublinie przegląd "Prawa człowieka w filmie". Impreza, wydawałoby się po tytule, poważna, zresztą objechała już kilka centrów akademickich. Na miejscu okazało się jednak, że prawa człowieka miały być jedynie dodatkiem do ekspozycji i sprzedaży koszulek z głupimi albo wręcz chamskimi napisami. Kiedy rektor UMCS podziękował za koszulki, Fundacja ukarała go odwołaniem pokazów filmowych.

 • Rafał Ziemkiewicz

  Bunt prawników i przeciwko prawnikom

  Wtorek, 14 lutego (10:48)

  "Gazeta Wyborcza" opisała sprawę pewnego katowiczanina od lat nękanego przez bandytę, któremu nie spodobały się zeznania składane przez niego w sądzie. Historia może niewarta byłaby aż drugiej strony ogólnopolskiego dziennika, gdyby nie fakt, że w procederze tym bandzior posługuje się prokuraturą i sądami.

 • Rafał Ziemkiewicz

  Michnik wezwany nadaremno

  Wtorek, 7 lutego (09:56)

  Roman Giertych, pod grozą wcześniejszych wyborów, podpisał umowę, która go całkowicie ubezwłasnowolniła. Zobowiązał się przez rok nie tylko popierać rząd PiS, ale też nie podejmować żadnych inicjatyw bez zgody Jarosława Kaczyńskiego.

 • Rafał Ziemkiewicz

  Polak na dachu

  Środa, 1 lutego (11:11)

  Cała Polska, jak długa i szeroka, sprząta śnieg z dachów. Kasjerki z marketów, ciecie, kto akurat się nawinął, wszyscy zostali pogonieni z szuflami na dachy. A ich śladem ruszył tłum inspektorów i kontrolerów. Tu i ówdzie ktoś spadnie i się przetrąci, ale kto by na to zwracał uwagę, kiedy cała Polska sprząta dachy.

 • Rafał Ziemkiewicz

  Co se myślą?

  Środa, 25 stycznia (10:10)

  Różnymi sposobami można mierzyć równouprawnienie kobiet. Feministki wyliczają zawzięcie, ile ich jest w parlamentach, na rządowych posadach, w radach nadzorczych i zarządach - i oczywiście wychodzi im, że Polska jest krajem zacofanym i traktującym kobiety źle.

 • Rafał Ziemkiewicz

  Błąd komputera

  Środa, 18 stycznia (08:42)

  Gdybym traktował wpisy pod swoimi felietonami jako reprezentatywne dla ogółu czytelników (spokojnie: nie traktuję), to musiałbym się załamać. Wynikałoby bowiem z takiej próby, że mniej więcej połowa z nich nie jest w stanie pojąć poglądu bardziej skomplikowanego niż uderzenie cepem.

 • Rafał Ziemkiewicz

  Diabelska alternatywa

  Środa, 11 stycznia (06:00)

  W ramach krzewienia solidarności społecznej i dla poprawienia wskaźników dzietności nowa władza zapowiedziała przedłużenie urlopów macierzyńskich. Najlepiej do dwóch lat. I zapewne przedłuży, bo nie ma w Sejmie nikogo, kto byłby przeciwny.

 • Rafał Ziemkiewicz

  W rurze gra

  Środa, 4 stycznia (11:30)

  Właśnie podano, że gazowy kryzys pomiędzy Rosją a Ukrainą został zażegnany. Mam nadzieję, że nie do końca. To znaczy, że klepnięcie umowy między Kijowem a Moskwą (jakakolwiek ona jest, bo na razie doniesienia są sprzeczne) nie sprawi, że politycy Europy zapadną znowu w letarg.

 • Rafał Ziemkiewicz

  Prezent mimo woli

  Środa, 28 grudnia (14:02)

  Wbrew oczekiwaniom, sondażowa popularność PiS nie spada. Wedle najnowszych pomiarów wynosi 37 proc., podczas gdy ustawiona na wygodnej pozycji krytyka poczynań nowego rządu Platforma lekko spadła i liczyć by mogła tylko na 29 proc.