Rafał Ziemkiewicz

 • Rafał Ziemkiewicz

  Jaruzelski go home

  Środa, 20 kwietnia (13:20)

  Dyskusja, czy generał Wojciech Jaruzelski powinien jechać do Moskwy, ledwie wybuchła, jak została ucięta - z oczywistej przyczyny - nikt w ostatnich tygodniach nie miał do tej sprawy głowy.

 • Rafał Ziemkiewicz

  Pojednactwo

  Środa, 13 kwietnia (10:34)

  Niedobrze mi się robi, kiedy znowu media ze śmiertelną powagą zajmują się życiem wewnętrznym kiboli. Ci się pojednali, a ci pobili, chociaż się wcześniej pojednali - w domyśle: a to świnie, nie uszanować pojednania nad papieskim grobem...

 • Reklama

 • Rafał Ziemkiewicz

  Umieranie na ekranie

  Środa, 6 kwietnia (12:18)

  Nikt nie jest tak odważny, żeby z podobnymi tekstami się publicznie wyrywać, zwłaszcza teraz, w czasie wielkiej żałoby, ale w kontaktach towarzyskich zdarzało mi się wielokrotnie słyszeć: "to niesmaczne, robić z agonii starego człowieka medialny spektakl; powinni już dać mu spokój". Wcale się na autorów takich opinii nie oburzałem.

 • Rafał Ziemkiewicz

  Zaraźliwy przykład

  Środa, 30 marca (11:10)

  Pracownicy niemieckiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych wystosowali do swojego szefa, Joschki Fischera, zbiorowy apel o zmianę wydanego zarządzenia. Takie wydarzenie u naszych zachodnich sąsiadów, znanych z poszanowania dla hierarchii i dyscypliny, zdumiewa.

 • Rafał Ziemkiewicz

  My, podeuropejczycy...

  Środa, 23 marca (11:26)

  Nie wierzcie w optymistyczne tytuły doniesień prasowych - zresztą umieszczanych gdzieś na dalekich stronach, w kącikach kolumn, jak zawsze, gdy chodzi o coś naprawdę ważnego. Żadne tam "jest porozumienie w sprawie liberalizacji usług w UE"...

 • Rafał Ziemkiewicz

  Człowiek z... akademii

  Środa, 16 marca (14:18)

  Kiedy Lech Wałęsa wojuje z Radiem Maryja, jestem naprawdę w głębokiej rozterce, kogo z nich bardziej nie popieram.

 • Rafał Ziemkiewicz

  "Prezio" wszystkich Polaków

  Środa, 9 marca (11:47)

  Prezydent, skoro zarzucono mu "kuczmizm", czyli patronowanie dojącej państwo mafii, miał dwa wyjścia.

 • Rafał Ziemkiewicz

  Moralni inwalidzi

  Środa, 2 marca (14:08)

  Doktor von Hagens zarobił mnóstwo kasy na tym, co inni bez pożytku zakopują - na ludzkich zwłokach. Zamiast palić bądź oddawać robakom, można przecież trupa pociąć na kawałki, tak, aby widać było dokładnie, co ma w środku, utrwalić odpowiednim preparatem, żeby nie gnił, i wystawiać za pieniądze.

 • Rafał Ziemkiewicz

  Problem komunikacyjny

  Środa, 23 lutego (11:56)

  Gadał dziad do obrazu, a obraz do niego ni razu. Prezydent Bush przyjechał rozmawiać z przywódcami Europy, jak spuścić parę z bliskowschodniego kotła i zapobiec jego wybuchowi, który zagraża dziś światu w nie mniejszym stopniu niż w początkach wieku XX zagrażał "kocioł bałkański". Prezydent Bush po raz enty przedstawia swój pomysł: budować w krajach arabskich gospodarkę wolnorynkową na wzór zachodni, krzewić wolność osobistą i wspierać rodzącą się z tego demokrację.

 • Rafał Ziemkiewicz

  Puste słowa o populizmie

  Środa, 16 lutego (11:29)

  Kłamstwo tysiąc razy powtórzone staje się prawdą - głosił doktor Goebbels. W łagodniejszej wersji, stosowniejszej do naszych czasów, można rzec: sąd wątpliwy, nieuzasadniony, ale powtórzony tysiąc razy, zaczyna być uważany za oczywistość.

 • Rafał Ziemkiewicz

  Histeria antylustratorów

  Środa, 9 lutego (13:33)

  "Gazeta Wyborcza" i "Polityka" straszą Polaków listą Wildsteina - nie bez pewnego powodzenia. Są ludzie, którzy fakt znalezienia się na niej odebrali tak, jakby umieścił ich tam Wildstein, a nie SB. Mam do nich wszystkich pytanie: czy woleliby, aby fakt, że w archiwach SB jest teczka opatrzona takim nazwiskiem, krążył latami jako plotka?

 • Rafał Ziemkiewicz

  Stary strach, nowa godność

  Wtorek, 1 lutego (11:48)

  W roku 1994 grupa moich znajomych zbierała - wcale nie na jakiejś zapadłej prowincji - podpisy pod tzw. "społecznym projektem konstytucji". Najczęstszą reakcją ludzi, do których przychodzili, był paniczny strach.

 • Rafał Ziemkiewicz

  Polskie obozy

  Środa, 26 stycznia (06:00)

  Kiedy w początkach lat dziewięćdziesiątych alarmowaliśmy w "Gazecie Polskiej", że w publikacjach organizacji żydowskich, a za nimi w zachodniej prasie, wypisuje się o Polakach różne obrzydlistwa, przypisując nam odpowiedzialność za holocaust - to jedynym efektem w tzw. wiodących mediach były miotane na nas obelgi i oskarżenia o antysemityzm.

 • Rafał Ziemkiewicz

  Antyedukacja

  Środa, 19 stycznia (12:50)

  Może to i drobna sprawa, ale jakże charakterystyczna: fotoradary. Policja drogowa przyznała, że poprzestawiała owe pułapki na zbyt szybko jeżdżących kierowców tak, by wyłapywały nie wszystkich, którzy przekraczają dozwoloną prędkość, ale jedynie tych, którzy robią to w sposób nazbyt jaskrawy.