Rafał Ziemkiewicz

 • Rafał Ziemkiewicz

  Fetysz frekwencji

  Środa, 28 września (10:11)

  Lamenty nad niską frekwencją wyborczą uważam za, delikatnie mówiąc, przesadne. To nie znaczy, żebym się cieszył, iż większość Polaków odrzuca (jakże to zabrzmi) "zdobycze demokracji". Przyjmuję to do wiadomości jako zły objaw. Ale objaw, a nie zło samo w sobie.

 • Rafał Ziemkiewicz

  Moralny zwycięzca

  Środa, 21 września (10:36)

  Do wyborów jeszcze kilka dni, nie wiadomo, kto w końcu obsadzi najwięcej mandatów i będzie desygnował premiera, tym bardziej - kto zamieszka w Belwederze. Ale jakkolwiek tam się ułoży, te wybory mają już swojego moralnego zwycięzcę. Jest nim Andrzej Lepper.

 • Reklama

 • Rafał Ziemkiewicz

  Prawo do Hitlera

  Środa, 14 września (10:19)

  Aż kilka jednocześnie sądów rejonowych deliberuje nad tym, jak ukarać wydawcę, który uprzystępnił polskiemu czytelnikowi "Mein Kampf" Adolfa Hitlera. Deliberacje nie dotyczą istoty sprawy, ukarać czy nie - tu, jak się zdaje, wątpliwości nie ma, wyrok dawno już został ogłoszony przez tzw. wiodące media.

 • Rafał Ziemkiewicz

  Czas zmienić idoli

  Wtorek, 6 września (11:47)

  "Coś mi pękło, robię ogląd, a to pękł mi światopogląd" - śpiewano niegdyś w kabarecie. Niejednemu światopogląd może pęknąć po przeczytaniu artykułu, jaki w "Gazecie Wyborczej" zamieścił Adam Michnik "Lechowi Kaczyńskiemu pod rozwagę".

 • Rafał Ziemkiewicz

  Żadnych cudów

  Środa, 31 sierpnia (14:50)

  Mamy - my Polacy - jakąś niepojętą skłonność do dezawuowania własnych osiągnięć. Chlubimy się przegranymi, bezsensownymi w samym zamyśle powstaniami. A gdy coś kiedyś naprawdę się nam uda, przedstawiamy sukces jako skutek zbiegu okoliczności.

 • Rafał Ziemkiewicz

  Wielka zmiana

  Czwartek, 25 sierpnia (12:50)

  Mam nadzieję, że nikt z Miłych Czytelników nie prześlepił tej ważkiej wiadomości: Sojusz Lewicy Demokratycznej ogłosił, że zmieniając siebie, zmieni Polskę. Zmiany to zaiste rewolucyjne.

 • Rafał Ziemkiewicz

  Głupota

  Środa, 17 sierpnia (08:41)

  Bandyckie napady na polskich dyplomatów w Moskwie, jak słusznie zauważył profesor Pomianowski, nie są oznaką klęski polskiej polityki wschodniej. Wręcz przeciwnie: są dowodem sukcesu.

 • Rafał Ziemkiewicz

  Klezmer

  Środa, 10 sierpnia (15:08)

  Ileż to już razy Andrzej Lepper zmieniał skórę! Gdybyśmy nie żyli w kraju, który "wybrał przyszłość" i nikt w nim nie chce pamiętać niczego, poza może radosnym przeżeraniem gierkowskich kredytów, historia kolejnych przemian "marszałka" (jak nazywają szefa Samoobrony partyjne lizusy) stałaby się już kanwą niejednego filmu, powieści, a nawet poematu, który miałby szanse przyćmić sławne "Metamorfozy" Owidiusza.

 • Rafał Ziemkiewicz

  Certyfikat swojskości

  Środa, 3 sierpnia (10:59)

  Wielu wierzy, że Włodzimierz Cimoszewicz zostanie prezydentem Polski. Pierwsze uwierzyły w to jego własne dzieci i na wszelki wypadek nawiały do Chicago. Dziadek w NKWD, tata w PZPR, dzieci w Ameryce - głosuj na zaradnych!

 • Rafał Ziemkiewicz

  Wiocha na Wiejskiej

  Środa, 27 lipca (11:32)

  Każdy, kto był w wojsku, wie, co się chóralnie odpowiada każdego wieczora na stwierdzenie "minął dzień". Dokładnie to samo mam ochotę krzyknąć w odpowiedzi na eksponowaną we wszystkich dziennikach informację, że minęła kadencja obecnego parlamentu.

 • Rafał Ziemkiewicz

  Smród w palestrze

  Środa, 20 lipca (11:06)

  Znowu, wyrokiem europejskiego trybunału w Strasburgu, Polska zapłacić musi swemu obywatelowi odszkodowanie za potraktowanie go niezgodnie z zasadami obowiązującymi w cywilizowanym kraju. W sumie niedużo - 7 500 euro. Chodzi jednak o precedens.

 • Rafał Ziemkiewicz

  Trzy szybkie

  Poniedziałek, 11 lipca (22:00)

  Ci sami, którzy pewien czas temu cieszyli się, że "Jolka znokautowała komisję", teraz ogłaszają w prasowych i telewizyjnych komentarzach, że Cimoszewicz wykazał się odwagą i zaprotestował przeciwko bezprawiu, jakim jest komisja. Nie chcę odmawiać prawa do kibicowania tej publicznej osobie nikomu, kto się z jakichś powodów z nią identyfikuje.

 • Rafał Ziemkiewicz

  Drobna różnica

  Środa, 6 lipca (08:03)

  Czyżbym odniósł sukces? Przez lata wojowałem (fakt, z niewielkim oddźwiękiem, bo jako publicysta oszołomskich, niszowych gazetek prawicy) z pobłażliwością, jaką nasze salony, a zwłaszcza ten główny, skupiony wokół Unii Demokratycznej i "Gazety Wyborczej" traktowały różne przejawy kolaboracji z komunizmem.

 • Rafał Ziemkiewicz

  Idioci z gitarami i bez

  Środa, 29 czerwca (14:49)

  Świat idzie do przodu. Dawniej trzeba było z biednych krajów porywać niewolników siłą, zakuwać ich w kajdany, popędzać do roboty batem - a dziś wystarczy telewizja.

 • Rafał Ziemkiewicz

  Panie Włodku, pan się nie boi!

  Środa, 22 czerwca (10:34)

  Od prezydenta, poprzez zaradnych chłopców z Ordynackiej, aż po włókniarki, emerytów i rencistki, przedstawiciele wszystkich stanów III Rzeczpospolitej błagają Włodzimierza Cimoszewicza, aby kandydował na prezydenta.

 • Rafał Ziemkiewicz

  Nie ma mądrego

  Środa, 15 czerwca (11:15)

  Poseł Miodowicz, członek sejmowej komisji śledczej ds. Orlenu, wystąpił z apelem o szczególne potraktowanie przez poznańską klinikę posła Gruszki - przewodniczącego tejże komisji, który padł ofiarą wylewu (Bóg jeden wie, czy przypadkiem) i wymaga specjalistycznego leczenia.