Rafał Ziemkiewicz

 • Rafał Ziemkiewicz

  Szacuneczek

  Środa, 8 czerwca (13:41)

  Od kilku tygodni cała światowa prasa dyszy z oburzenia, że w amerykańskiej bazie Guantanamo profanowano Koran. Nikt nie ma wątpliwości, że położenie świętej księgi muzułmanów na sedesie czy zgoła wrzucenie jej tam to ohyda i podłość.

 • Rafał Ziemkiewicz

  Przyjaciele Lwa

  Wtorek, 31 maja (15:10)

  Aż dwa tysiące osób podpisało list z żądaniem uwolnienia Lwa Rywina. Bohater afery, która stała się początkiem końca wszechpotężnego dotąd układu pomiędzy kilkoma właścicielami kawałków Rzeczpospolitej, nikomu już nie zagraża - twierdzą - a jest chory na cukrzycę, chorobę wieńcową i być może jeszcze coś.

 • Reklama

 • Rafał Ziemkiewicz

  Danuta rządzić chce

  Środa, 25 maja (12:06)

  Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji jest w państwie doskonale zbędna. I jak to zwykle instytucje zbędne, usiłując jakoś uzasadnić swoje istnienie, wpada na coraz to głupsze i bardziej groteskowe pomysły...

 • Rafał Ziemkiewicz

  Honor korporacji

  Środa, 18 maja (10:41)

  Kiedy dziennikarze z jakiegoś powodu zmuszeni są zająć się polskim Kościołem, z reguły wyrażają troskę o jego spoistość, zagrożoną konfliktem pomiędzy kościelnymi liberałami i integrystami. Ochoczo wytycza się linie podziału w Episkopacie, wyliczając, któremu z biskupów bliżej do Radia Maryja, a któremu do Tygodnika Powszechnego.

 • Rafał Ziemkiewicz

  Gierkowskie mózgowanie

  Środa, 11 maja (11:25)

  Gdyby nie cały ten sowiecki cyrk, jaki urządził w Moskwie Putin, zatrudniając w roli jednego z mniej ważnych statystów polskiego prezydenta, sprawa ta pewnie długo zajmowałaby uwagę mediów, powodując gorzkie lamenty. Oczywiście lamentowano i tak, ale na dalszych stronach.

 • Rafał Ziemkiewicz

  Kpiny z pogrzebu

  Środa, 4 maja (11:09)

  Lech Wałęsa od dawna już robi co może, żeby nie pozwolić się szanować. Wydaje się, że ów beznadziejnie chory na manię wielkości były bohater po prostu chce, aby wciąż o nim mówiono. Za wszelką cenę.

 • Rafał Ziemkiewicz

  Gross pod sąd

  Środa, 27 kwietnia (15:23)

  Jan Tomasz Gross, autor głośnej swego czasu książki o zbrodni w Jedwabnem, stanie przed sądem. Pozwał go potomek jednego z Jedwabian, których Gross wymienił jako morderców - sprawa ma więc charakter prywatnego dochodzenia dóbr osobistych. Ale może ośmieli nas ona, aby od Grossa zażądać wreszcie zadośćuczynienia za zasadnicze kłamstwo, na którym swą książkę zbudował?

 • Rafał Ziemkiewicz

  Jaruzelski go home

  Środa, 20 kwietnia (13:20)

  Dyskusja, czy generał Wojciech Jaruzelski powinien jechać do Moskwy, ledwie wybuchła, jak została ucięta - z oczywistej przyczyny - nikt w ostatnich tygodniach nie miał do tej sprawy głowy.

 • Rafał Ziemkiewicz

  Pojednactwo

  Środa, 13 kwietnia (10:34)

  Niedobrze mi się robi, kiedy znowu media ze śmiertelną powagą zajmują się życiem wewnętrznym kiboli. Ci się pojednali, a ci pobili, chociaż się wcześniej pojednali - w domyśle: a to świnie, nie uszanować pojednania nad papieskim grobem...

 • Rafał Ziemkiewicz

  Umieranie na ekranie

  Środa, 6 kwietnia (12:18)

  Nikt nie jest tak odważny, żeby z podobnymi tekstami się publicznie wyrywać, zwłaszcza teraz, w czasie wielkiej żałoby, ale w kontaktach towarzyskich zdarzało mi się wielokrotnie słyszeć: "to niesmaczne, robić z agonii starego człowieka medialny spektakl; powinni już dać mu spokój". Wcale się na autorów takich opinii nie oburzałem.

 • Rafał Ziemkiewicz

  Zaraźliwy przykład

  Środa, 30 marca (11:10)

  Pracownicy niemieckiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych wystosowali do swojego szefa, Joschki Fischera, zbiorowy apel o zmianę wydanego zarządzenia. Takie wydarzenie u naszych zachodnich sąsiadów, znanych z poszanowania dla hierarchii i dyscypliny, zdumiewa.

 • Rafał Ziemkiewicz

  My, podeuropejczycy...

  Środa, 23 marca (11:26)

  Nie wierzcie w optymistyczne tytuły doniesień prasowych - zresztą umieszczanych gdzieś na dalekich stronach, w kącikach kolumn, jak zawsze, gdy chodzi o coś naprawdę ważnego. Żadne tam "jest porozumienie w sprawie liberalizacji usług w UE"...

 • Rafał Ziemkiewicz

  Człowiek z... akademii

  Środa, 16 marca (14:18)

  Kiedy Lech Wałęsa wojuje z Radiem Maryja, jestem naprawdę w głębokiej rozterce, kogo z nich bardziej nie popieram.

 • Rafał Ziemkiewicz

  "Prezio" wszystkich Polaków

  Środa, 9 marca (11:47)

  Prezydent, skoro zarzucono mu "kuczmizm", czyli patronowanie dojącej państwo mafii, miał dwa wyjścia.

 • Rafał Ziemkiewicz

  Moralni inwalidzi

  Środa, 2 marca (14:08)

  Doktor von Hagens zarobił mnóstwo kasy na tym, co inni bez pożytku zakopują - na ludzkich zwłokach. Zamiast palić bądź oddawać robakom, można przecież trupa pociąć na kawałki, tak, aby widać było dokładnie, co ma w środku, utrwalić odpowiednim preparatem, żeby nie gnił, i wystawiać za pieniądze.

 • Rafał Ziemkiewicz

  Problem komunikacyjny

  Środa, 23 lutego (11:56)

  Gadał dziad do obrazu, a obraz do niego ni razu. Prezydent Bush przyjechał rozmawiać z przywódcami Europy, jak spuścić parę z bliskowschodniego kotła i zapobiec jego wybuchowi, który zagraża dziś światu w nie mniejszym stopniu niż w początkach wieku XX zagrażał "kocioł bałkański". Prezydent Bush po raz enty przedstawia swój pomysł: budować w krajach arabskich gospodarkę wolnorynkową na wzór zachodni, krzewić wolność osobistą i wspierać rodzącą się z tego demokrację.