Rafał Ziemkiewicz

 • Rafał Ziemkiewicz

  Prezes jak z koziej skóry toga

  Piątek, 6 maja (10:52)

  To, że Andrzej Rzepliński wbrew wymogom piastowanej funkcji poczuł się politykiem i zachowuje jakby Trybunał Konstytucyjny, którym kieruje, był partią, i to jego prywatną partią, samo w sobie jest już wystarczająco złe. Ale najgorsze, że polityk z niego nieudolny, miotany emocjami, a zwłaszcza rozpierającym go poczuciem własnej ważności.

 • Opinie

  Mułłowie kartofelnlandu

  Piątek, 29 kwietnia (10:35)

  Zmarły niedawno sędzia Antonin Scalia był kiedyś w Polsce, by z rąk Rzecznika Praw Obywatelskich, śp. Janusza Kochanowskiego, odebrać nagrodę im. Pawła Włodkowica. Scalia wygłosił podczas tego pobytu niezwykle ciekawy wykład o filozofii prawa, odpowiedzialności sędziów oraz ich skłonności do wykraczania poza należny im zakres władzy. Wykład zatytułowany znacząco: „Mułłowie Zachodu”.

 • Reklama

 • Opinie

  Ten straszny ONR

  Piątek, 22 kwietnia (10:37)

  Sławna transmisja TVN 24 z jednego z Marszów Niepodległości chyba jest jeszcze dostępna w internecie; ja jej tam szukać nie muszę, bo pamiętam. „Wykrzykują tu faszystowskie hasła!” – oznajmia widzom tej stacji, przejętym do granic śmieszności tonem, „lajfująca” z manifestacji reporterka. Na co prezenter ze studia dopytuje: „Jakie to hasła?” „Przede wszystkim: Bóg, Honor i Ojczyzna”! Tadaaam!

 • Rafał Ziemkiewicz

  Globalny szwindel w cieniu małpiarni

  Piątek, 15 kwietnia (10:22)

  Wczoraj w Sejmie działy się rzeczy interesujące, ale media ich nie pokazały. Skupiły się bez reszty na cyrku wokół przyspieszonego przez PiS (żeby pokazać Parlamentowi Europejskiemu, gdzie go ma) wyboru kolejnego sędziego do Trybunału Konstytucyjnego.

 • Rafał Ziemkiewicz

  "Mojość" macic

  Piątek, 8 kwietnia (12:55)

  Od pierwszych dni wirtualnego powstania przeciwko rządom PiS największą jego słabością był deficyt młodych. Wbrew stereotypom, które media III RP powtarzały tak usilnie, że aż same we własną propagandę uwierzyły, młodzież jakoś nie chciała stanąć na pierwszej linii walki o postęp. Ani nawet na trzeciej. Nie kwapiła się oburzać ułaskawieniem funkcjonariuszy CBA, brakiem unijnych flag ani kwestionowaniem prawnej omnipotencji prezesa Rzeplińskiego. Nie chciała skakać na manifestacjach KOD-u -...

 • Rafał Ziemkiewicz

  Naturalna elita i nowy mit

  Piątek, 1 kwietnia (10:24)

  Dzisiejszy felieton wypada zacząć od informacji, że nie zawiera on lokowania żadnego primaaprilisowego produktu. W dziedzinie zmyślania rzucam od razu biały ręcznik na podłogę, nie mam śmiałości nawet próbować rywalizowania z takimi tuzami newsów z de wziętych, jak media Agory, Ringera Springera czy grupy ITI. Ot, choćby cała wielotygodniowa ich narracja o wizycie Andrzeja Dudy w USA i stawanie na głowie, by wmówić lemingowi, że będzie ona całkowitą klęską i dowodem izolacji Polski...

 • Opinie

  Poker z Targowicą

  Piątek, 25 marca (10:34)

  „Patrz na przedstawienie, ale myśl, jak się ono ma do samej rzeczy” – uczył młodego karciarza Wielki Szu, brawurowo zagrany przed laty przez Jana Nowickiego. Poker to przedstawienie, w którym należy zyskać przewagę nad przeciwnikiem – w ten czy inny sposób. Albo grając znaczonymi kartami, albo je chowając po rękawach, albo, jeśli sposoby „techniczne” i „iluzyjne” zawiodą, wyprowadzając przeciwnika z równowagi, „zabierając mu nerwy”.

 • Rafał Ziemkiewicz

  Zakochajcie się w Kaczyńskim

  Piątek, 18 marca (10:10)

  Cokolwiek złego myślicie o Prawie i Sprawiedliwości, radzę o tym zapomnieć i czym prędzej je polubić, a co najmniej się do jego rządów przyzwyczaić. Bo cokolwiek PiS zrobi - i tak mu to w najbliższych latach nie zaszkodzi. Działa bowiem na rzecz partii Jarosława Kaczyńskiego ten sam mechanizm, który zapewnił bardzo długie rządy Platformie. Tylko teraz, oczywiście, działa w odwrotną stronę. Ale tak samo: PiS jest silny słabością opozycji. W najbliższym czasie nie ma z kim przegrać.

 • Rafał Ziemkiewicz

  Kto, kogo?

  Piątek, 11 marca (09:44)

  ​Tylko proszę, nie mówcie mi, że w tym sporze - co ja mówię o sporze, to jest już prawdziwa wojna! - chodzi o konstytucję czy prawo. Może i PiS nie miał prawa uchwalić "ustawy naprawczej", ale i Trybunał nie miał prawa nie uznawać jej a priori, jeszcze przed wydaniem wyroku, za niebyłą. Może i PiS nie miał prawa unieważnić wyboru wszystkich pięciu sędziów wybranych przez poprzedni Sejm (choć miał on prawo wybrać ich tylko trzech), ale prezes Trybunału nie ma prawa po swoim widzimisię jednych...

 • Rafał Ziemkiewicz

  Wielki odlot anty-PiSu

  Piątek, 4 marca (10:16)

  Ponad miesiąc temu ukazał się w jednym z poczytnych dzienników wywiad z doktorem Krzysztofem Mazurem z Klubu Jagiellońskiego. Wywiad, w którym - niczym prawdy objawione - przypominał doktor Mazur postać i dorobek profesora Stanisława Ehrlicha, prawnika nieco dziś zapomnianego, ale swego czasu bardzo wysoko w polskim światku prawniczym cenionego. Rzecz w tym, że Stanisław Ehrlich był w czasach studenckich mentorem Jarosława Kaczyńskiego. Prezes PiS mówił zresztą o tym wielokrotnie, przy...

 • Rafał Ziemkiewicz

  Młody starego nie zrozumie

  Piątek, 26 lutego (10:39)

  Pisałem już chyba w tych tutaj felietonach, i to jeszcze w czasie kampanii prezydenckiej, że autorytety III RP do złudzenia przypominają mi różnych „weteranów walk o wyzwolenie narodowe i społeczne”, z którymi za czasów mej młodości organizowano nam obowiązkowe spotkania w szkołach i do znudzenia pokazywano w telewizji. Z czasem to wrażenie jeszcze się pogłębia, a już wysypanie się z szafy po Kiszczaku donosów i pokwitowań Wałęsy zaowocowało prawdziwą erupcją wrzeszczących staruszków, całkiem...

 • Rafał Ziemkiewicz

  Wałęsa: od zera do bohatera i z powrotem

  Piątek, 19 lutego (10:17)

  Dla każdego, kto choćby pobieżnie zna sprawę tajnego współpracownika o pseudonimie "Bolek", dokumenty z szafy pani Kiszczakowej są tylko ostatnim, brakującym elementem układanki – która i bez tego ostatniego elementu była od dawna wystarczająco kompletna, żeby odczytać z niej wszystko, co było do odczytania. Obieg papierów w SB był taki, że nie dało się w żaden sposób usunąć z nich śladów po kapusiu, nawet gdy robiono to tak starannie, jak za czasów prezydentury Wałęsy.

 • Rafał Ziemkiewicz

  PiS w krainie niemożności

  Piątek, 12 lutego (10:36)

  Motto na dziś dla Prawa i Sprawiedliwości: "Żarty się skończyły, zaczęły się schody" - gen. Bolesław Wieniawa-Długoszowski. Chyba nie muszę tłumaczyć, dlaczego?

 • Rafał Ziemkiewicz

  ​Brzęczenie i pogarda

  Piątek, 5 lutego (10:02)

  Wyskoczyłem z kraju na parę dni, celowo nie wykupując roamingu na przesył danych, żeby mieć choć chwilę wytchnienia. Ale wszystko, co dobre, ma swój kres, więc w końcu przyszło ponownie włączyć się do naszej, z przeproszeniem, "debaty publicznej". Zaglądam do sieci - jeden z portali (powiem który, niech się wstydzą: dziennik.pl) informuje, że radiowa Trójka ma nowego szefa, a raczej szefową. Niejako mimochodem dodając, że nowa dyrektor "zastąpi Magdę Jethon, odwołaną ze stanowiska przez nowe...

 • Rafał Ziemkiewicz

  Wszystkie smrody KOD-u

  Piątek, 29 stycznia (10:48)

  Informacja, że Komitet Obrony Demokracji darzę niechęcią, nikogo zapewne nie zdziwi. Ale może kogoś zainteresują przyczyny. Powiem krótko: KOD mi brzydko pachnie. Czym? Przede wszystkim manipulacją.

 • Rafał Ziemkiewicz

  Dogadajcie się z tym Trybunałem!

  Piątek, 22 stycznia (09:55)

  Spór wokół Trybunału Konstytucyjnego to niezły, mówiąc prawniczym językiem, "kazus", by pokazać, jak można sprawę propagandowo zafałszować.