Rafał Ziemkiewicz

 • Rafał Ziemkiewicz

  Powstanie Warszawskie a Bitwa Warszawska

  Piątek, 14 sierpnia (10:14)

  Nie taję, mam co roku problem z rocznicą Powstania Warszawskiego. Z jednej strony, trudno się nie cieszyć, gdy widzi człowiek te wielkie rzesze młodych ludzi chcących upamiętnić polską walkę o honor, godność i niepodległość Ojczyzny. Piszę o polskim życiu publicznym od lat, pamiętam dobrze czasy, gdy rząd dusz należał do szyderców, gdy władze Warszawy - z UW, SLD, później z PO - różnymi praktycznymi argumentami odpierały pomysł, by w dniu rocznicy upamiętniać "godzinę W" wyciem syren i...

 • Rafał Ziemkiewicz

  Buczyzm gorszy od faszyzmu

  Piątek, 7 sierpnia (10:00)

  Gdyby ktoś spadł z księżyca i potraktował poważnie tak zwane "wiodące media", to musiałby uznać, że Polska miała w mijającym tygodniu dwa zasadnicze problemy. Po pierwsze - straszliwe barbarzyństwo, polegające na buczeniu na Powązkach (ale już nie w Sejmie, tam można). Po drugie - równie straszliwe prześladowania religijne, polegające na tym, że Episkopat nie chce rozdawać komunii świętej wszystkim, którzy mają na nią apetyt.

 • Reklama

 • Opinie

  Śmierć Pasera

  Piątek, 31 lipca (11:08)

  Ostatnie, co można powiedzieć o zmarłym nagle Janie Kulczyku, to to, że był w III RP prześladowany, albo że został zaszczuty. Mimo wszystko i to zostało powiedziane, a jakże, przez niezawodną Janinę Paradowską. Najbogatszy Polak, okazuje się, padł ofiarą pisowskiej nagonki. A dla wielu komentatorów ważniejsze od samego zmarłego było ogłaszanie wszem i wobec, jakiego to straszliwego hejtu "doktor Jan" doznawał za życia i doznaje nawet po śmierci ze strony, wiadomo, obrzydliwych pisowców.

 • Rafał Ziemkiewicz

  Zdążyć przed PiS-em

  Piątek, 24 lipca (12:34)

  Śpieszę donieść, że PiS opanowało już nie tylko polskie służby specjalne, za pomocą których prowadzi "pełzający zamach stanu", nie tylko prokuraturę, podgryzającą na jego zlecenie fundamenty polskiej wolności, i nie tylko media, które "stworzyły modę na krytykowanie Platformy Obywatelskiej". Opanował także unijny urząd statystyczny Eurostat. Według bowiem najnowszych opublikowanych przez Eurostat danych, zadłużenie w Polsce ruszyło jak z kopyta i w maju (ostatnim miesiącu, którego te dane...

 • Rafał Ziemkiewicz

  Politycy obiecują

  Piątek, 17 lipca (12:14)

  "Żeby zostać prawdziwym bolszewikiem, trzeba sobie uświadomić, na jak bezgraniczną pogardę zasługuje istota ludzka"... Lubię te słowa Lenina. Wiele z leninowskiej spuścizny należy już do przeszłości, ale ta zasada politycznej skuteczności jest wciąż aktualna, także - rzekłbym, wręcz nawet - w demokracji.

 • Rafał Ziemkiewicz

  Grexit, czyli niespodziewany koniec balu

  Piątek, 10 lipca (10:19)

  Człowiek jest śmiertelny, ale to jeszcze pół biedy, mówił Woland w sławnej powieści Bułhakowa – najgorsze, że to, że człowiek jest śmiertelny, okazuje się nagle! W tym cała bieda! Śmiertelność, dodam od siebie, nie jest jedyną rzeczą, która się okazuje nagle. Podobnie jest z rzeczywistością. Niby wszyscy wiemy, że istnieje, ale to, że istnieje, okazuje się nagle. I zawsze zaskakuje.

 • Rafał Ziemkiewicz

  O premier, która jeździła koleją

  Piątek, 3 lipca (10:45)

  "Ona już nie walczy, ona tylko brzęczy" - miał powiedzieć znany sportowiec, obserwując zaplątaną w pajęczynie muchę. A może to tylko pomysł scenarzysty, bo cytuję ze starego filmu - nie jest w sumie ważne, czy Paavo Nurmi rzeczywiście tak kiedykolwiek powiedział. Ważne, że te słowa pasują idealnie do obecnej sytuacji władzy, i dlatego od nich właśnie dzisiejszy felieton zaczynam.

 • Opinie

  Co mi zrobisz, jak mnie przegłosujesz?

  Piątek, 26 czerwca (10:08)

  Padł legislacyjny rekord świata - zaledwie 16 godzin zajęło sejmowej większości pełne "przeprocedowanie" ustawy otwierającej bramki na autostradach. Te bramki, które, pozwolę sobie przypomnieć, już prawie dwa lata temu zlikwidowała i zastąpiła systemem elektronicznego poboru myta Elżbieta Bieńkowska, kreowana w mediach na cesarzową menedżerskiego profesjonalizmu.

 • Rafał Ziemkiewicz

  ​Kopacz między Bogiem a "Bogami"

  Piątek, 19 czerwca (10:18)

  Rzadko zdarza mi się spadać z wrażenia ze stołka, i to jeszcze z powodu programu telewizyjnego, ale kiedy "Wiadomości" pokazały pierwsze posiedzenie rządu Ewy Kopacz w nowym składzie - byłem blisko. Niby to przypadkiem kamera uchwyciła, jak pani premier wita się z nowym ministrem zdrowia, profesorem Zembalą. "W imię Boże, zaczynajmy!" - powiedział pan minister do pani premier. "W imię Boże!" - zgodziła się pani premier i przybiła mu wobec milionów widzów piątkę.

 • Rafał Ziemkiewicz

  ​Pani premier znowu nie wyszło

  Piątek, 12 czerwca (10:36)

  Opowieść o aferze podsłuchowej, proponowana przez panią premier, jest, najdelikatniej mówiąc, niespójna. Zasadnicze elementy narracji po prostu zaprzeczają sobie nawzajem. Popatrzmy.

 • Rafał Ziemkiewicz

  Platforma Hejterów

  Piątek, 5 czerwca (09:56)

  Partia rządząca, jak poinformował jeden z branżowych portali, wyda na autopromocję przed najbliższymi wyborami co najmniej 50 milionów złotych - sporą część, dla obejścia limitu narzuconego prawem wyborczym, w ramach niekonstytucyjnego referendum konstytucyjnego. Sam fakt, że Partia ma w kasie takie pieniądze, wyciśnięte z podatników, i że może nimi szastać bez jakichkolwiek prawnych ograniczeń, pokazuje skalę patologii, jaką jest III Rzeczpospolita.

 • Rafał Ziemkiewicz

  Naprawić wybory. Szybko!

  Piątek, 29 maja (10:16)

  Dwie wiadomości, dobra i zła. Dobra: przedstawiając wyniki II tury wyborów prezydenckich przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej publicznie podziękował uczestnikom inicjatyw obywatelskich, monitorującym wybory. I podkreślił, że PKW nigdy takim inicjatywom nie była przeciwna, odwrotnie, uważa je za potrzebne i budujące wokół wyborów właściwą atmosferę.

 • Rafał Ziemkiewicz

  Duda stał się Tuskiem, Platforma coraz bardziej toksyczna

  Poniedziałek, 25 maja (11:08)

  No i proszę, wszystko poszło tak, jak tu pisałem. Zwalnia mnie to z obowiązku analizowania, dlaczego Andrzej Duda wygrał, a Bronisław Komorowski przegrał. Nie chce mi się też pastwić nad upokorzonymi przez naród pyszałkami, bo - jak uczy stare, mądre przysłowie - zwycięstwo jest najlepszą zemstą.

 • Rafał Ziemkiewicz

  ​50 twarzy Bronisława Komorowskiego (jedna gorsza od drugiej)

  Piątek, 22 maja (16:05)

  Jedyna amerykańska kampania prezydencka, którą miałem okazję śledzić z bliska i na własne oczy, była akurat tą bodaj najmniej porywającą w minionym stuleciu. Republikanie, oczyma których na nią patrzyłem, wystawili do wyścigu starego dziadka z zasługami dla partii, ale bez cienia charyzmy - nazywał się Robert Dole, jestem pewien, że nikomu nic to nazwisko nie mówi, i prawie całe dorosłe życie był politykiem; właściwie uosabiał klasę polityczną, "beltway", to, czego Amerykanie nie lubią nie...

 • Wybory prezydenckie 2015

  ​Odliczanie Wyborcze Ziemkiewicza (dzień 2). Duda - polski Obama

  Piątek, 22 maja (09:14)

  Wczoraj wieczorem, jak co czwartek, prowadziłem swój program w radiu, więc intensywnie reklamowanej debaty w TVN na bieżąco nie oglądałem. Opowiadali o niej zaproszeni do drugiej godziny programu komentatorzy, potem obejrzałem co lepsze fragmenty z zapisu. Nie zmieniłem zdania i nie sądzę, by ktokolwiek zmienił.

 • Wybory prezydenckie 2015

  Odliczanie wyborcze Ziemkiewicza (dzień 3). Nieoczekiwana zamiana miejsc

  Czwartek, 21 maja (08:45)

  Profesor Andrzej Nowak podsumował kampanię prezydencką jako „starcie strachu z nadzieją”. Trudno odmówić celności temu sformułowaniu. Bo jaki jest przekaz władzy i jej akolitów? Że jak PiS powróci do władzy, to będzie zamykać w więzieniach, mordować, siłą zapędzać na msze. Showman Wojewódzki straszy, że Duda to „paranoja, Smoleńsk i ojciec Rydzyk”, aktor Poniedziałek, że zbuduje tu „katolicki Iran”, a profesor Balcerowicz, że obniżając wiek emerytalny zrujnuje gospodarkę (co zresztą w...