Rafał Ziemkiewicz

 • Rafał Ziemkiewicz

  Politycy obiecują

  Piątek, 17 lipca (12:14)

  "Żeby zostać prawdziwym bolszewikiem, trzeba sobie uświadomić, na jak bezgraniczną pogardę zasługuje istota ludzka"... Lubię te słowa Lenina. Wiele z leninowskiej spuścizny należy już do przeszłości, ale ta zasada politycznej skuteczności jest wciąż aktualna, także - rzekłbym, wręcz nawet - w demokracji.

 • Rafał Ziemkiewicz

  Grexit, czyli niespodziewany koniec balu

  Piątek, 10 lipca (10:19)

  Człowiek jest śmiertelny, ale to jeszcze pół biedy, mówił Woland w sławnej powieści Bułhakowa – najgorsze, że to, że człowiek jest śmiertelny, okazuje się nagle! W tym cała bieda! Śmiertelność, dodam od siebie, nie jest jedyną rzeczą, która się okazuje nagle. Podobnie jest z rzeczywistością. Niby wszyscy wiemy, że istnieje, ale to, że istnieje, okazuje się nagle. I zawsze zaskakuje.

 • Reklama

 • Rafał Ziemkiewicz

  O premier, która jeździła koleją

  Piątek, 3 lipca (10:45)

  "Ona już nie walczy, ona tylko brzęczy" - miał powiedzieć znany sportowiec, obserwując zaplątaną w pajęczynie muchę. A może to tylko pomysł scenarzysty, bo cytuję ze starego filmu - nie jest w sumie ważne, czy Paavo Nurmi rzeczywiście tak kiedykolwiek powiedział. Ważne, że te słowa pasują idealnie do obecnej sytuacji władzy, i dlatego od nich właśnie dzisiejszy felieton zaczynam.

 • Opinie

  Co mi zrobisz, jak mnie przegłosujesz?

  Piątek, 26 czerwca (10:08)

  Padł legislacyjny rekord świata - zaledwie 16 godzin zajęło sejmowej większości pełne "przeprocedowanie" ustawy otwierającej bramki na autostradach. Te bramki, które, pozwolę sobie przypomnieć, już prawie dwa lata temu zlikwidowała i zastąpiła systemem elektronicznego poboru myta Elżbieta Bieńkowska, kreowana w mediach na cesarzową menedżerskiego profesjonalizmu.

 • Rafał Ziemkiewicz

  ​Kopacz między Bogiem a "Bogami"

  Piątek, 19 czerwca (10:18)

  Rzadko zdarza mi się spadać z wrażenia ze stołka, i to jeszcze z powodu programu telewizyjnego, ale kiedy "Wiadomości" pokazały pierwsze posiedzenie rządu Ewy Kopacz w nowym składzie - byłem blisko. Niby to przypadkiem kamera uchwyciła, jak pani premier wita się z nowym ministrem zdrowia, profesorem Zembalą. "W imię Boże, zaczynajmy!" - powiedział pan minister do pani premier. "W imię Boże!" - zgodziła się pani premier i przybiła mu wobec milionów widzów piątkę.

 • Rafał Ziemkiewicz

  ​Pani premier znowu nie wyszło

  Piątek, 12 czerwca (10:36)

  Opowieść o aferze podsłuchowej, proponowana przez panią premier, jest, najdelikatniej mówiąc, niespójna. Zasadnicze elementy narracji po prostu zaprzeczają sobie nawzajem. Popatrzmy.

 • Rafał Ziemkiewicz

  Platforma Hejterów

  Piątek, 5 czerwca (09:56)

  Partia rządząca, jak poinformował jeden z branżowych portali, wyda na autopromocję przed najbliższymi wyborami co najmniej 50 milionów złotych - sporą część, dla obejścia limitu narzuconego prawem wyborczym, w ramach niekonstytucyjnego referendum konstytucyjnego. Sam fakt, że Partia ma w kasie takie pieniądze, wyciśnięte z podatników, i że może nimi szastać bez jakichkolwiek prawnych ograniczeń, pokazuje skalę patologii, jaką jest III Rzeczpospolita.

 • Rafał Ziemkiewicz

  Naprawić wybory. Szybko!

  Piątek, 29 maja (10:16)

  Dwie wiadomości, dobra i zła. Dobra: przedstawiając wyniki II tury wyborów prezydenckich przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej publicznie podziękował uczestnikom inicjatyw obywatelskich, monitorującym wybory. I podkreślił, że PKW nigdy takim inicjatywom nie była przeciwna, odwrotnie, uważa je za potrzebne i budujące wokół wyborów właściwą atmosferę.

 • Rafał Ziemkiewicz

  Duda stał się Tuskiem, Platforma coraz bardziej toksyczna

  Poniedziałek, 25 maja (11:08)

  No i proszę, wszystko poszło tak, jak tu pisałem. Zwalnia mnie to z obowiązku analizowania, dlaczego Andrzej Duda wygrał, a Bronisław Komorowski przegrał. Nie chce mi się też pastwić nad upokorzonymi przez naród pyszałkami, bo - jak uczy stare, mądre przysłowie - zwycięstwo jest najlepszą zemstą.

 • Rafał Ziemkiewicz

  ​50 twarzy Bronisława Komorowskiego (jedna gorsza od drugiej)

  Piątek, 22 maja (16:05)

  Jedyna amerykańska kampania prezydencka, którą miałem okazję śledzić z bliska i na własne oczy, była akurat tą bodaj najmniej porywającą w minionym stuleciu. Republikanie, oczyma których na nią patrzyłem, wystawili do wyścigu starego dziadka z zasługami dla partii, ale bez cienia charyzmy - nazywał się Robert Dole, jestem pewien, że nikomu nic to nazwisko nie mówi, i prawie całe dorosłe życie był politykiem; właściwie uosabiał klasę polityczną, "beltway", to, czego Amerykanie nie lubią nie...

 • Wybory prezydenckie 2015

  ​Odliczanie Wyborcze Ziemkiewicza (dzień 2). Duda - polski Obama

  Piątek, 22 maja (09:14)

  Wczoraj wieczorem, jak co czwartek, prowadziłem swój program w radiu, więc intensywnie reklamowanej debaty w TVN na bieżąco nie oglądałem. Opowiadali o niej zaproszeni do drugiej godziny programu komentatorzy, potem obejrzałem co lepsze fragmenty z zapisu. Nie zmieniłem zdania i nie sądzę, by ktokolwiek zmienił.

 • Wybory prezydenckie 2015

  Odliczanie wyborcze Ziemkiewicza (dzień 3). Nieoczekiwana zamiana miejsc

  Czwartek, 21 maja (08:45)

  Profesor Andrzej Nowak podsumował kampanię prezydencką jako „starcie strachu z nadzieją”. Trudno odmówić celności temu sformułowaniu. Bo jaki jest przekaz władzy i jej akolitów? Że jak PiS powróci do władzy, to będzie zamykać w więzieniach, mordować, siłą zapędzać na msze. Showman Wojewódzki straszy, że Duda to „paranoja, Smoleńsk i ojciec Rydzyk”, aktor Poniedziałek, że zbuduje tu „katolicki Iran”, a profesor Balcerowicz, że obniżając wiek emerytalny zrujnuje gospodarkę (co zresztą w...

 • Wybory prezydenckie 2015

  Odliczanie Wyborcze Ziemkiewicza (dzień 4). Bronek idzie na całość

  Środa, 20 maja (11:20)

  ​Nie wytrzymałem wizyty Bronisława Komorowskiego w programie "Głupi i głupsi", zwanym popularnie "Kuba Wojewódzki show". Sorry, żenua powinna mieć jakieś granice, a skoro ich nie ma - to ma granice moja wrażliwość. Nie mogłem zapomnieć, że ten człowiek, cokolwiek się teraz o nim w kampanii wyborczej dzień po dniu okazuje, dźwiga na sobie majestat głowy państwa. Ten majestat, jak sugerował, nie pozwalał mu się pospolitować w debacie z dziesięcioma kontrkandydatami do urzędu, mimo że za każdym...

 • Wybory prezydenckie 2015

  Odliczanie Wyborcze Ziemkiewicza (dzień 5). "Córka idiotka" jako dziadek z Wehrmachtu

  Wtorek, 19 maja (11:51)

  Internet od rana kipi oburzeniem na manipulację Tomasza Lisa i Tomasza Karolaka, którzy wczoraj z pełną powagą używali do wyborczej agitacji na rzecz panujących fałszywych tłitów Kingi Dudy. Zwłaszcza znaczący miał być, ich zdaniem, tłit, że "tata mówi, że jak zostanie prezydentem, to odda Amerykanom Oskara", bo dobre imię Polski jest więcej warte niż "jakaś tam głupia nagroda ze złotej blachy".

 • Wybory prezydenckie 2015

  ​Odliczanie Wyborcze Ziemkiewicza (dzień 6). Komorowski plastikowy; Duda wypadł blado

  Poniedziałek, 18 maja (10:41)

  Miałem wczoraj rację, że wyczekiwana przez komentatorów debata nie była żadnym przełomowym momentem kampanii. Nikogo do niczego nie przekonała - chyba że do pozostania w najbliższą niedzielę w domu. Ale, oczywiście, pewności stuprocentowej mieć nie można, bo nikt tego nie raczył zbadać.

 • Wybory prezydenckie 2015

  Odliczanie Wyborcze Ziemkiewicza (dzień 7). Zwycięstwo Dudy zostało już przesądzone

  Niedziela, 17 maja (14:53)

  Debata, która odbędzie się dziś wieczorem (zostałem przez TVP Info zaproszony jako jeden z czterech komentatorów do rozmowy o niej, przed i po spotkaniu kandydatów) w zgodnej opinii wszystkim ma być decydującym o wyniku starciem. Sam tak uważałem do przedwczoraj. Teraz, po cytowanych wczoraj sondażach, powoli dochodzę do wniosku, że zwycięstwo Andrzeja Dudy zostało już przesądzone, i że zadecydowała o tym nerwowa, niezborna szarpanina prezydenta w ostatnim tygodniu, a zwłaszcza nieszczęsny...