Rafał Ziemkiewicz

 • Rafał Ziemkiewicz

  Ostatnia ekstaza pina

  Piątek, 25 września (10:43)

  Określenie „pin” to szyderczy skrót od „polski intelektualista”, a wymyślił je – zdziwicie się Państwo – Rafał Grupiński. Kiedyś, przed wielu, wielu laty, zanim się stoczył i został politykiem, napisał taką książkę „Dziedziniec strusich samic”, w której wykpił bezlitośnie i z dużą znajomością przedmiotu stadność, bezmyślność i kompleksy post-inteligenckiej formacji, którą nieocenionej pamięci Janusz Szpotański nazywał „gęgiem”, a która w III RP stała się michnikowszczyzną. Sam się pewnie...

 • Rafał Ziemkiewicz

  Platforma niszczy się sama

  Piątek, 18 września (10:14)

  Proces zaniku rozumu w Platformie Obywatelskiej przyspiesza i przybiera na sile. Jednym z dowodów jest przedwczorajsza sejmowa debata o imigrantach, a mówiąc ściśle nad tym, jak się ustosunkować do unijnych prób narzucenia zarówno owym imigrantom, jak i nam, przymusowych kontyngentów osiedlenia. W debacie tej PO obsadziła Jarosława Kaczyńskiego w roli tego, który - przeciwstawiając się Niemcom i całej Unii - nie chce wpuścić do Polski imigrantów z krajów islamskich, a siebie - w roli światłej...

 • Reklama

 • Rafał Ziemkiewicz

  Europejski zamach stanu, czyli Polska jako niemiecki łagier

  Piątek, 11 września (10:54)

  Połowa rozwiązania problemu to jego właściwe zdefiniowanie. Więc zdefiniujmy: Polska nie ma problemu w imigrantami. Oczywiście ten problem przed nami w ten czy inny sposób stanie, jest to nieuchronne, i mądrze by było wreszcie zacząć się do zmierzenia z nim przygotowywać. Ale w tej chwili, nie brnijmy w dyskusje o imigracji jako takiej, bo to nie z imigrantami ma Polska problem.

 • Rafał Ziemkiewicz

  Najgorszy z gangów Nowego Jorku

  Piątek, 4 września (10:24)

  Nie wierzę w istnienie "złotego pociągu", z szeregu różnych przyczyn, nad którymi nie powinno się tu i teraz rozwodzić. Ale za znaczący fakt uważam światowe reakcje na odgrzanie po raz kolejny tej powracającej co kilka, kilkanaście lat legendy. Szczególnie reakcję Światowego Kongresu Żydów, który nie czekając na znalezienie legendarnych skarbów i choćby wstępne ustalenie, skąd się wzięły, już uznał je za swoją własność. Zabrzmi w tym kontekście jak żart, gdy przypomnę, że organizacja ta ma w...

 • Rafał Ziemkiewicz

  Lis, czyli anatomia smrodu

  Piątek, 28 sierpnia (09:27)

  Media elektroniczne, nie mówiąc już o drukowanych, tym się różnią od internetu, że nie mogą się obyć bez wajchowych. Newsów, tematów i wątków w debacie publicznej jest bowiem mnogość nieprzeliczona, czas antenowy ograniczony, i ktoś musi wyselekcjonować te godne przekazania słuchaczowi lub widzowi.

 • Rafał Ziemkiewicz

  Płyńcie łzy moje, rzecze Bronisław

  Piątek, 21 sierpnia (13:03)

  Były prezydent Bronisław Komorowski nie umie odejść z klasą. Dobrał sobie rekordowo niekompetentnych współpracowników, przez pięć lat prezydentury nie zdobył się na najmniejszą inicjatywę i samodzielność, chyba że uznać za nie ośmieszające urząd i państwo gafy, a potem uwieńczył swą "żyrandolową" kadencję najbardziej chybioną i nieudolną kampanią wyborczą ćwierćwiecza, jeśli nie wszech czasów.

 • Rafał Ziemkiewicz

  Powstanie Warszawskie a Bitwa Warszawska

  Piątek, 14 sierpnia (10:14)

  Nie taję, mam co roku problem z rocznicą Powstania Warszawskiego. Z jednej strony, trudno się nie cieszyć, gdy widzi człowiek te wielkie rzesze młodych ludzi chcących upamiętnić polską walkę o honor, godność i niepodległość Ojczyzny. Piszę o polskim życiu publicznym od lat, pamiętam dobrze czasy, gdy rząd dusz należał do szyderców, gdy władze Warszawy - z UW, SLD, później z PO - różnymi praktycznymi argumentami odpierały pomysł, by w dniu rocznicy upamiętniać "godzinę W" wyciem syren i...

 • Rafał Ziemkiewicz

  Buczyzm gorszy od faszyzmu

  Piątek, 7 sierpnia (10:00)

  Gdyby ktoś spadł z księżyca i potraktował poważnie tak zwane "wiodące media", to musiałby uznać, że Polska miała w mijającym tygodniu dwa zasadnicze problemy. Po pierwsze - straszliwe barbarzyństwo, polegające na buczeniu na Powązkach (ale już nie w Sejmie, tam można). Po drugie - równie straszliwe prześladowania religijne, polegające na tym, że Episkopat nie chce rozdawać komunii świętej wszystkim, którzy mają na nią apetyt.

 • Opinie

  Śmierć Pasera

  Piątek, 31 lipca (11:08)

  Ostatnie, co można powiedzieć o zmarłym nagle Janie Kulczyku, to to, że był w III RP prześladowany, albo że został zaszczuty. Mimo wszystko i to zostało powiedziane, a jakże, przez niezawodną Janinę Paradowską. Najbogatszy Polak, okazuje się, padł ofiarą pisowskiej nagonki. A dla wielu komentatorów ważniejsze od samego zmarłego było ogłaszanie wszem i wobec, jakiego to straszliwego hejtu "doktor Jan" doznawał za życia i doznaje nawet po śmierci ze strony, wiadomo, obrzydliwych pisowców.

 • Rafał Ziemkiewicz

  Zdążyć przed PiS-em

  Piątek, 24 lipca (12:34)

  Śpieszę donieść, że PiS opanowało już nie tylko polskie służby specjalne, za pomocą których prowadzi "pełzający zamach stanu", nie tylko prokuraturę, podgryzającą na jego zlecenie fundamenty polskiej wolności, i nie tylko media, które "stworzyły modę na krytykowanie Platformy Obywatelskiej". Opanował także unijny urząd statystyczny Eurostat. Według bowiem najnowszych opublikowanych przez Eurostat danych, zadłużenie w Polsce ruszyło jak z kopyta i w maju (ostatnim miesiącu, którego te dane...

 • Rafał Ziemkiewicz

  Politycy obiecują

  Piątek, 17 lipca (12:14)

  "Żeby zostać prawdziwym bolszewikiem, trzeba sobie uświadomić, na jak bezgraniczną pogardę zasługuje istota ludzka"... Lubię te słowa Lenina. Wiele z leninowskiej spuścizny należy już do przeszłości, ale ta zasada politycznej skuteczności jest wciąż aktualna, także - rzekłbym, wręcz nawet - w demokracji.

 • Rafał Ziemkiewicz

  Grexit, czyli niespodziewany koniec balu

  Piątek, 10 lipca (10:19)

  Człowiek jest śmiertelny, ale to jeszcze pół biedy, mówił Woland w sławnej powieści Bułhakowa – najgorsze, że to, że człowiek jest śmiertelny, okazuje się nagle! W tym cała bieda! Śmiertelność, dodam od siebie, nie jest jedyną rzeczą, która się okazuje nagle. Podobnie jest z rzeczywistością. Niby wszyscy wiemy, że istnieje, ale to, że istnieje, okazuje się nagle. I zawsze zaskakuje.

 • Rafał Ziemkiewicz

  O premier, która jeździła koleją

  Piątek, 3 lipca (10:45)

  "Ona już nie walczy, ona tylko brzęczy" - miał powiedzieć znany sportowiec, obserwując zaplątaną w pajęczynie muchę. A może to tylko pomysł scenarzysty, bo cytuję ze starego filmu - nie jest w sumie ważne, czy Paavo Nurmi rzeczywiście tak kiedykolwiek powiedział. Ważne, że te słowa pasują idealnie do obecnej sytuacji władzy, i dlatego od nich właśnie dzisiejszy felieton zaczynam.

 • Opinie

  Co mi zrobisz, jak mnie przegłosujesz?

  Piątek, 26 czerwca (10:08)

  Padł legislacyjny rekord świata - zaledwie 16 godzin zajęło sejmowej większości pełne "przeprocedowanie" ustawy otwierającej bramki na autostradach. Te bramki, które, pozwolę sobie przypomnieć, już prawie dwa lata temu zlikwidowała i zastąpiła systemem elektronicznego poboru myta Elżbieta Bieńkowska, kreowana w mediach na cesarzową menedżerskiego profesjonalizmu.

 • Rafał Ziemkiewicz

  ​Kopacz między Bogiem a "Bogami"

  Piątek, 19 czerwca (10:18)

  Rzadko zdarza mi się spadać z wrażenia ze stołka, i to jeszcze z powodu programu telewizyjnego, ale kiedy "Wiadomości" pokazały pierwsze posiedzenie rządu Ewy Kopacz w nowym składzie - byłem blisko. Niby to przypadkiem kamera uchwyciła, jak pani premier wita się z nowym ministrem zdrowia, profesorem Zembalą. "W imię Boże, zaczynajmy!" - powiedział pan minister do pani premier. "W imię Boże!" - zgodziła się pani premier i przybiła mu wobec milionów widzów piątkę.

 • Rafał Ziemkiewicz

  ​Pani premier znowu nie wyszło

  Piątek, 12 czerwca (10:36)

  Opowieść o aferze podsłuchowej, proponowana przez panią premier, jest, najdelikatniej mówiąc, niespójna. Zasadnicze elementy narracji po prostu zaprzeczają sobie nawzajem. Popatrzmy.