Jasło: Rośnie liczba zachorowań na raka

Niebezpieczna tendencja wzrostowa w szpitalu miejskim w Jaśle na Podkarpaciu. Na tamtejszym oddziale onkologicznym wykonuje się coraz więcej zabiegów chirurgicznych.

W ciągu ostatniego roku aż 1200. Lekarze alarmują - częstotliwość zachorowań na nowotwory jest tam znacznie większa niż w innych rejonach Podkarpacia.

Reklama

Statystyki prowadzi ordynator oddziału chirurgii ogólnej i onkologicznej, porównując jednocześnie z wieloletnimi badaniami ze szpitala w Brzozowie. Niestety można już mówić o stałej tendencji wzrostowej, jeżeli chodzi o ilość zachorowań na raka. Nowotwory przewodu pokarmowego, piersi, skóry, oraz nowotwory tarczycy. Miesięcznie wykonujemy ponad 130 zabiegów operacyjnych, większość stanowią zabiegi onkologiczne mówi ordynator Szymon Niemiec. Zabiegi te wykonuje się w Jaśle od nieco ponad roku. To jeszcze zbyt wcześnie, aby powiedzieć, że miasto truje, ale tendencje do częstych chorób widać już teraz.

Trudno stwierdzić co może być przyczyną zachorowań. Wokół miasta działa sporo zakładów, w tym aż dwie rafinerie w Jaśle i w Jedliczach. Skażenie ziemi to fakt, nie najlepiej jest także z czystością wody i powietrza. Może to mieć wpływ na ilość zachorowań na nowotwory.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje