Aresztowano podejrzanych o szpiegostwo

Sąd zastosował areszt wobec pułkownika Wojska Polskiego podejrzanego o udział w działalności na rzecz obcego wywiadu, w obawie matactwa, ucieczki i w związku z zagrożeniem wysoką karą - poinformował po niejawnym posiedzeniu sądu rzecznik WSO ppłk Tomasz Krajewski. Aresztowany został także prawnik podejrzany o szpiegostwo. Mężczyzna został zatrzymany na trzy miesiące.

Wojskowy Sąd Okręgowy w Warszawie aresztował w piątek na trzy miesiące podejrzanego o szpiegostwo pułkownika Wojska Polskiego - poinformował sędzia Krajewski.

Reklama

- Pan pułkownik jest podejrzany o popełnienie przestępstwa z art. 130 par. 2, czyli udział w działalności obcego wywiadu przeciw Rzeczpospolitej Polskiej. Jest to przestępstwo zagrożone karą od 3 do 15 lat pozbawienia wolności - wyjaśnił.

- Podstawą takiej decyzji sądu była obawa matactwa, jednocześnie obawa ukrywania się i ucieczki podejrzanego, a także przesłanka surowości grożącej podejrzanemu kary - podał Krajewski.

O areszt wobec starszego stopniem oficera z jednego departamentów MON wniosła warszawska Wojskowa Prokuratura Okręgowa.

Oficer został zatrzymany w środę. Tego dnia zatrzymano też Stanisława Sz., prawnika o podwójnym obywatelstwie. Mężczyzna został dzisiaj aresztowany na trzy miesiące. 

Sz. i wojskowy mieli szpiegować dla rosyjskiego wywiadu wojskowego - podał Marek Biernacki (PO). Według mediów Sz. o podwójnym obywatelstwie - Polski i Rosji miał pracować w jednej ze stołecznych firm.

Prokurator generalny Andrzej Seremet powiedział w piątek PAP, że sprawy podejrzanych o szpiegostwo wojskowego i cywila łączą się, ale związek nie polega na tym, że osoby te ze sobą współdziałały. Szef prokuratury oświadczył, że to nie jest koniec tej sprawy, ale nie może na razie przedstawić szczegółów.

Reklama

Reklama

Reklama