Co trzeci Polak zachoruje, a co czwarty umrze na raka

Co trzeci Polak zachoruje, a co czwarty umrze na raka. Niestety, wyniki leczenia nowotworów są w naszym kraju znacznie gorsze niż w Europie Zachodniej.

Według ostatnio opublikowanych danych, średnio co drugi mieszkaniec Unii Europejskiej, u którego wykryto raka, może wyjść z tego obronna ręką. W Polsce zaledwie 38 procent przeżywa 5 lat od rozpoznania choroby.

Reklama

Doktor Grzegorz Luboiński z warszawskiego Centrum Onkologii podkreśla, że w Polsce średni czas od wystąpienia objawów i podjęcia leczenia wynosi ponad 250 dni!!!Pacjent z różnymi objawami zgłasza się do lekarza rodzinnego, który nie zawsze kieruje na dodatkowe badania. Do specjalisty często trzeba czekać w kolejce kilka miesięcy. Czas biegnie, a choroba się rozwija.

Doktor Luboiński dodaje, że mamy porównywalne do Europy wyniki leczenia nowotworów w pierwszym stadium. Problemem jednak jest to, że aż 80 procent chorych zgłasza się, kiedy rak jest już zaawansowany i daje przerzuty.

Dziś obchodzony jest Światowy Dzień Walki z Rakiem.

Rzućmy palenie w Dniu Walki z Rakiem

Rzućmy palenie w Dniu Walki z Rakiem - apeluje profesor Witold Zatoński z warszawskiego Centrum Onkologii.

Obchodzony dziś Światowy Dzień Walki z Rakiem to, zdaniem specjalisty, dobra okazja, żeby skończyć ze zgubnym nałogiem. Bo palenie papierosów, jak zaznacza profesor Zatoński, to najprostszy sposób na zachorowanie na nowotwór. Lekarz podkreśla, że w Polsce co trzeci mężczyzna i co piąta kobieta palą, a tym samym codziennie wystawiają się na działanie ponad 40 rakotwórczych substancji zawartych w dymie tytoniowym. Palacze sami skazują się na wysokie ryzyko zachorowania na raka. - podkreśla profesor Witold Zatoński.

Na raka płuc co roku zapada ponad 20 tysięcy Polaków. Rak płuc to schorzenie, które występuje prawie wyłącznie u palaczy.

POLECAMY:

Na wszelki wypadek usuwają sobie piersi. Z obawy przed rakiem

Śmiertelnie niebezpieczna mutacja genu

Życie po raku

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje