Gawronik: Nie mam nic wspólnego z zaginięciem Ziętary

Z całą stanowczością oświadczam, że nie mam nic wspólnego z zaginięciem Jarosława Ziętary - oświadczył w Poznaniu Aleksander Gawronik. B. senator podejrzany o podżeganie do zabójstwa poznańskiego dziennikarza w sobotę opuścił areszt w Krakowie.

Na konferencji prasowej przed budynkiem sądu w Poznaniu Gawronik powiedział, że "występuje pod swym pełnym imieniem i nazwiskiem, gdyż nie ma nic do ukrycia".

Reklama

Areszt Gawronika uchyliła prowadząca śledztwo ws. zabójstwa Ziętary krakowska prokuratura apelacyjna. Wobec b. senatora zastosowano poręczenie majątkowe w wysokości 50 tys. zł, zakaz opuszczania kraju połączony z zatrzymaniem paszportu, dozór policyjny i poręczenie osoby godnej zaufania.

- Na tym etapie postępowania nie będę odnosił się do materiału dowodowego zebranego przez Prokuraturę Apelacyjną w Krakowie. Jeżeli jednak w przyszłości będzie taka konieczność, odeprę każdy zarzut formułowany wobec mojej osoby w niniejszej sprawie - powiedział Gawronik.

W poniedziałek w Poznaniu sąd miał zdecydować o przedłużeniu tymczasowego aresztowania dla b. senatora. Posiedzenie nie odbędzie się z uwagi na uchylenie aresztu.

Prowadzący śledztwo prokurator Piotr Kosmaty z krakowskiej prokury informował w sobotę, że areszt został uchylony, ponieważ po ocenie materiału dowodowego uznano, że na tym etapie Gawronik nie będzie miał możliwości mataczyć oraz wpływać destrukcyjnie na śledztwo.

Prokuratura nie potwierdza medialnych informacji nt. rzekomego temat impasu w śledztwie, spowodowanego wycofywaniem się świadków z zeznań. Śledztwo zostało przedłużone do 30 czerwca.

Dziennikarz śledczy

Jarosław Ziętara był dziennikarzem śledczym "Gazety Poznańskiej" (wcześniej "Wprost" i "Gazety Wyborczej"). Pisał o aferach gospodarczych. Zaginął 1 września 1992 r. w drodze do pracy.

Były senator został zatrzymany na początku listopada 2014 r. i usłyszał zarzut podżegania do zabójstwa Ziętary. Podczas przesłuchania nie przyznał się do zarzutu i odmówił składania wyjaśnień.

W ub. tygodniu prokuratura poinformowała o zwolnieniu z aresztu podejrzanych o pomocnictwo w porwaniu i zabójstwie dziennikarza Mirosława R. i Dariusza L.

Obrońca Aleksandra Gawronika mec. Marek Małecki mówił w sobotę, że od początku, ze strony jego klienta, nie istniała żadna obawa matactwa. Według niego postępowanie powinno niebawem zakończyć się umorzeniem.

Dowiedz się więcej na temat: Aleksander Gawronik | zabójstwo Ziętary

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy