Nieoczekiwana wypowiedź byłego szefa wywiadu Izraela: "To najgłupsza rzecz, jaką słyszałem"

Niedziela, 29 kwietnia 2012 (18:44)

Były szef izraelskiego kontrwywiadu Juwal Diskin powiedział, że nie ufa premierowi Netanjahu i ministrowi obrony Barakowi. Zarzucił im, że celowo wprowadzają opinię publiczną w błąd w sprawie Iranu i negocjacji z Palestyńczykami - podały w niedzielę lokalne media.

Zobacz również:

"Nie ufam obecnemu przywództwu, które musi przeprowadzić nas przez wydarzenia na skalę wojny z Iranem lub regionalnego konfliktu" - oświadczył Diskin, który w latach 2005-2011 był szefem kontrwywiadu i agencji bezpieczeństwa wewnętrznego Szin Bet.

Na początku marca podobny atak na premiera Benjamina Netanjahu przypuścił były szef Mosadu z lat 2002-2011 Meir Dagan. Dagan już w zeszłym roku powiedział o planie zaatakowania Iranu: to "najgłupsza rzecz, jaką kiedykolwiek słyszałem".

Reklama

Diskin ocenił, że Benjaminem Netanjahu i Ehudem Barakiem kieruje mesjanizm, i oskarżył ich o wprowadzanie w błąd Izraelczyków. "Mówią opinii publicznej, że jeśli Izrael będzie działał, Iran nie zdobędzie broni nuklearnej. To wprowadzanie w błąd. W rzeczywistości wielu ekspertów twierdzi, że izraelski atak przyśpieszy irański program jądrowy".

Inny zarzut wobec rządzącej koalicji dotyczył negocjacji z Palestyńczykami. "Zapomnijcie o historiach, które próbują wam sprzedać, że Abu Mazen (palestyński prezydent Mahmud Abbas) nie chce negocjować. Oni nie rozmawiają z Palestyńczykami, bo ten rząd nie jest zainteresowany rozmawianiem z Palestyńczykami. Byłem tam jeszcze do zeszłego roku. Znam tę sytuację z bliska" - powiedział Diskin.

Na krytykę odpowiedzieli doradcy Netanjahu i Baraka, nazywając słowa Diskina "nieodpowiedzialnymi" i "żenującymi".

Ministrowie i członkowie Knesetu z rządzącej partii Likud przypuścili kontratak na Diskina - pisze komentator dziennika "Haarec" Amos Harel. "Zarzucili mu, że nie powinien mówić w ten sposób, że te uwagi powinien był wygłosić przy drzwiach zamkniętych, gdy sprawował urząd, i że w sumie był kiepskim szefem Szin Bet".

"Ale w rzeczywistości Diskin przedstawił swoją opinię jasno zanim przeszedł na emeryturę. I był jednym z najlepszych dyrektorów Szin Bet" - napisał Harel.

Izraelska prasa pisze, że zdaniem źródeł zbliżonych do premiera krytyka Diskina to wynik frustracji, bo Netanjahu nie mianował go szefem Mosadu, mimo wcześniejszych obietnic.

Z Jerozolimy Ala Qandil

Więcej na temat:lokalne media | Nie
POLECANE zwiń