Obchody Święta Konstytucji 3 Maja

Nie czyńmy z naszych narodowych symboli, z naszych pieśni i sztandarów zakładników współczesnych sporów - powiedział prezydent.

Podczas uroczystości na placu Zamkowym w Warszawie z okazji 220. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja Komorowski podkreślił też, że "dziś boli serce", gdy słyszy święte słowa dla Polaków "Ojczyznę wolną racz nam zwrócić Panie" śpiewane "przeciwko współczesnej, przecież wolnej, przecież naszej Polsce".

Reklama

- Tym głośniej i radośniej powinniśmy śpiewać w dniu dzisiejszym "Ojczyznę wolną pobłogosław Panie", bo tymi słowami dziękujemy za odzyskanie wolności Panu historii, ale i wszystkim ludziom, którzy w tej walce położyli zasługi - zaznaczył.

Nikt nie ma Polski na wyłączną własność; nie jest ona własnością do rozporządzania, lecz wielkim zbiorowym obowiązkiem - mówił prezydent.

- Wyzwania stojące przed demokratycznym państwem domagają się solidarnej współpracy wszystkich ludzi dobrej woli, niezależnie od opcji politycznej, czy światopoglądu. Wszystkich, którzy pragną razem tworzyć wspólne dobro Ojczyzny - przypomniał słowa papieża wypowiedziane w polskim parlamencie.

- Czy z tych słów nie wynika jasno, że Polska nie jest tylko moja, albo tylko twoja. Że nikt nie ma Polski na wyłączną własność, że nie jest ona w ogóle własnością do rozporządzania, lecz przede wszystkim wielkim zbiorowym obowiązkiem i wielkim zobowiązaniem dla różnych, różnorodnych środowisk, dla kolejnych polskich pokoleń - powiedział prezydent Komorowski.

Według prezydenta wszyscy chcieliby, aby święto Trzeciego Maja - radosne, wiosenne, było obchodzone tak, jak dwa dni temu wyrażano radość i wspólnotę w Rzymie podczas beatyfikacji Jana Pawła II.

- W naszym życiu zbiorowym jest ciągle zbyt dużo pesymizmu i wzajemnych pretensji, a zbyt mało patriotyzmu utkanego z nadziei. Za mało poczucia autentycznej wspólnoty, za mało docenienia sukcesów i zmian na lepsze - powiedział prezydent. - Takiego patriotyzmu uczył nas Jan Paweł II - podkreślił.

- Podnieśmy wysoko głowy, dumni nie tylko z Konstytucji Trzeciego Maja, ale dumni również z osiągnięć suwerennej i demokratycznej współczesnej Polski - zaznaczył.

Prezydent, nawiązując do obchodzonego w poniedziałek Dnia Flagi RP, skrytykował polityczne wykorzystywanie narodowych barw. - Nie licuje z dumą biało-czerwonych sztandarów wypisywanie na nich politycznych sloganów, czy politycznie motywowanych fałszywych oskarżeń, co niestety zdarza się coraz częściej - podkreślił Komorowski. Zdaniem prezydenta "takie sytuacje ranią i dzielą Polaków zamiast ich łączyć".

- Przykro, że o takich bolesnych zjawiskach trzeba mówić przy okazji radosnej majowej rocznicy. Te gorzkie słowa muszą być jednak wypowiedziane, aby milczenie w obliczu szargania polskich świętości, szargania także polskiego państwa, nie było traktowane jako przyzwolenie dla destrukcji - zaznaczył prezydent.

Jak mówił, "nie ma dla Polaka wartości cenniejszej niż własne państwo, jego zaś symbolem są nasze biało-czerwone narodowe barwy". - To znak naszej wspólnoty, wspólnoty otwartej, w której jest miejsce i na rozwój obywatelskiej inicjatywy, i na polityczną krytykę, na różnorodność poglądów - powiedział Bronisław Komorowski.

Wcześniej w swoim przemówieniu prezydent podkreślił znaczenie Konstytucji 3 Maja. - Konstytucja majowa to ciągle niegasnące źródło siły i mądrości Polaków - powiedział prezydent.

- Konstytucja majowa to nie tylko dokument z przeszłości, to także ciągle niegasnące źródło siły i mądrości Polaków. To taki namacalny dowód, że nasz naród zachował zdolność do mądrego rządzenia samym sobą, do odpowiedzialnego organizowania własnej wolności. Wiemy doskonale, że nie zawsze jest to łatwe, że często pokonanie własnych wad i słabości wymaga ogromnego wysiłku - powiedział Komorowski.

Prezydent zachęcał też do odwiedzin w stołecznej Galerii Kordegarda, gdzie we wtorek został wystawiony rękopis Konstytucji 3 Maja. - Warto popatrzeć na to wielkie dzieło naszych praprzodków, popatrzeć z dumą, ale także warto zagłębić się w refleksję nad stosunkiem dzisiaj nas wszystkich do państwa polskiego - powiedział prezydent.

W uroczystości na pl. Zamkowym biorą udział m.in. premier Donald Tusk, marszałkowie Sejmu - Grzegorz Schetyna i Senatu - Bogdan Borusewicz oraz szef MON Bogdan Klich.

Podczas uroczystości przy dźwiękach hymnu wciągnięto flagę państwową na maszt Wieży Zegarowej Zamku Królewskiego. Oddano też salut armatni. Dowódcy wyróżnionych jednostek i instytucji wojskowych odebrali z rąk prezydenta flagi państwowe i certyfikaty.

Msza w intencji ojczyzny i ekspozycja oryginału Konstytucji 3 Maja

Obchody Święta Konstytucji 3 Maja rozpoczęły się rano mszą św. w intencji ojczyzny i otwarciem wystawy poświęconej ustawie z 1791 r.

Mszy św., która rozpoczęła się parę minut po godz. 9 w archikatedrze św. Jana, przewodniczył biskup polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek. W nabożeństwie wziął udział prezydent Bronisław Komorowski z małżonką. Prócz pary prezydenckiej w katedrze byli m.in. marszałek Senatu Bogdan Borusewicz, szef MON Bogdan Klich, szef BBN Stanisław Koziej, prezydent stolicy Hanna Gronkiewicz-Waltz. W nabożeństwie wzięli też udział liczni generałowie, w tym szef Sztabu Generalnego WP gen. Mieczysław Cieniuch oraz dowódcy rodzajów Sił Zbrojnych.

- Konstytucja 3 Maja przypominała wciąż nowym pokoleniom Polaków, że Ojczyzna jest największym dobrem wspólnym, o które należy walczyć - mówił w homilii bp Guzdek.

Biskup polowy WP nawiązywał nie tylko do rocznicy uchwalenia konstytucji oraz przypadającej we wtorek kościelnej uroczystości Matki Boskiej Królowej Polski, ale i do niedzielnej beatyfikacji Jana Pawła II. Przypomniał słowa papieża-Polaka, że władza powinna być ofiarną służbą człowiekowi i społeczeństwu. Jan Paweł II - mówił bp Guzdek - "przekonywał, że dobro wspólne jest wartością, wokół której ludzie mogą jednoczyć się w twórczej pracy, mimo zwyczajnej w demokracji różnorodności przekonań i politycznych wizji".

Przed nabożeństwem prezydent Komorowski otworzył ekspozycję poświęconą Konstytucji 3 Maja w stołecznej Galerii Kordegarda na Krakowskim Przedmieściu, naprzeciwko Pałacu Prezydenckiego.

Odznaczenia dla ludzi kultury i nauki

Po mszy prezydent Bronisław Komorowski wręczył na Zamku Królewskim ordery i odznaczenia państwowe za wybitne zasługi dla polskiej nauki i kultury m.in. prof. Zbigniewowi Radwańskiemu, poetce Julii Hartwig - Międzyrzeckiej, aktorom Franciszkowi Pieczce i Jerzemu Stuhrowi oraz reżyserowi Krzysztofowi Krauze.

Prezydent Komorowski odznaczył Orderem Orła Białego prof. Zbigniewa Radwańskiego, specjalistę w dziedzinie prawa cywilnego, Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski Julię Hartwig-Międzyrzecką i Franciszka Pieczkę, Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski Jerzego Stuhra, Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski - Krzysztofa Krauze.

- Przy okazji rocznicy Konstytucji 3 maja chciałem wyróżnić tych, którzy tworzą współcześnie klimat polskich aspiracji, polskich marzeń o kulturze, o nauce, o prawie polskim - mówił prezydent Bronisław Komorowski podczas uroczystości wręczenia odznaczeń państwowych.

- Chciałem podziękować wszystkim państwu za ich pracę, służbę i że ich osiągnięcia naukowe i artystyczne razem wyznaczają dzisiaj poziom naszych polskich aspiracji marzeń - powiedział Komorowski.

Prezydent dziękował odznaczonym w imieniu całej Polski. - To jest wielki przywilej prezydenta, że może odznaczać i dziękować w imieniu całego narodu, całego państwa polskiego - dodał.

Komorowski apelował także, aby "Polacy sami w sobie budowali zdolność do wdzięczności wobec historii i wobec ludzi, którzy tę historię zmienili 220 lat temu, którzy ją zmieniali 22 lata temu i którzy ją dzisiaj tworzą także z myślą o przyszłości kultury polskiej, prawa polskiego i polskich aspiracji".

W imieniu nagrodzonych za przyznanie odznaczeń państwowych podziękował odznaczony Orderem Orła Białego prof. Zbigniew Radwański. - Na pewno te wyrazy uznania umocnią naszą wolę działania ku dobru powszechnemu - zapewnił.

"Majówka z Polską"

Po południu para prezydencka spotka się w Arkadach Kubickiego Zamku Królewskiego z warszawiakami podczas "Majówki z Polską", gdzie wysłucha m.in. koncertu "Odyseja Wolności".

W ubiegłym tygodniu prezydent apelował o promowanie z okazji majowych świąt biało-czerwonych barw narodowych. - Proszę o zaangażowanie oraz zachęcam do ponownego wpięcia i noszenia biało-czerwonych kotylionów od 1 do 3 maja - podczas "Majówki z Polską" - mówił wówczas prezydent, który sam taki kotylion nosi.

We wtorek mija 220 lat odkąd Sejm Czteroletni po burzliwej debacie przyjął przez aklamację ustawę rządową, która przeszła do historii jako Konstytucja 3 Maja. Była ona drugą na świecie i pierwszą w Europie ustawą regulującą organizację władz państwowych, prawa i obowiązki obywateli.

Dowiedz się więcej na temat: Nie

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje