PKW zbada sprawozdanie finansowe PiS

Państwowa Komisja Wyborcza zajmie się w poniedziałek wnioskiem Partii Razem w sprawie sprawozdania finansowego PiS - poinformowała na Twitterze PKW.

"W poniedziałek, 2.10 Państwowa Komisja Wyborcza zajmie się wnioskiem @partiarazem w sprawie sprawozdania finansowego @pisorgpl" - taki tweet zamieszczono na profilu PKW.   

Reklama

Partia Razem w czwartek złożyła do PKW wniosek o zbadanie finansowania kampanii wyborczej PiS z 2015 roku. Wskazano w nim, że "europejska partia polityczna Sojusz Europejskich Konserwatystów i Reformatorów niezgodnie z unijnymi przepisami wsparła imprezę zorganizowaną przez Prawo i Sprawiedliwość". 

We wniosku, który opublikowano na Twitterze podkreślono, że środki te mogły być przekazane "w sposób niezgodny także z polskim prawem", gdyż zgodnie z ustawą o partiach politycznych, mogą być one finansowane jedynie "przez obywateli polskich, mających stałe miejsce zamieszkania na terenie Rzeczpospolitej Polskiej".   

O sprawie dzień wcześniej informował portal wyborcza.pl. Według niego chodzi o katowicką konwencję Prawa i Sprawiedliwości w 2015 roku.   

W tej sprawie także politycy PO zapowiedzieli, że zwrócą się do PKW z wnioskiem o wszczęcie postępowania wyjaśniającego. W tej sprawie Platforma chce też zawiadomić prokuraturę, ponieważ według jej polityków "złamano prawo o finansowaniu partii politycznych".   

Do sprawy odniósł się także w czwartek marszałek Senatu Stanisław Karczewski. "To nieprawda i ja się z tym nie zgadzam, ponieważ znam dokładnie szczegóły, w jaki sposób są wydawane te pieniądze. To z całą pewnością nie były pieniądze wydawane na kampanię wyborczą Prawa i Sprawiedliwości" - zapewnił w TVN24.   

Podkreślił, że gdyby w związku z tą sprawą, PE nałożył na PiS karę, to partia "będzie się na pewno odwoływać". Dodał, że jego zdaniem, "w tej sprawie prawo nie zostało złamane".

Reklama

Najlepsze tematy

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje