Projekt ustawy o związkach partnerskich sprzeczny z konstytucją?

Posłowie PiS i SP złożą wnioski o odrzucenie w pierwszym czytaniu trzech projektów ustaw o związkach partnerskich. W ocenie obydwu partii projekty te naruszają konstytucję. Wnioski o odrzucenie zamierzają poprzeć posłowie z konserwatywnej frakcji PO.

Nie dziwi nas sprzeciw środowisk homofobicznych wobec tych projektów - komentują politycy Ruchu Palikota.

Reklama

Projekty ustaw dotyczące związków partnerskich zgłosiły: PO (autorstwa posła Artura Dunina) oraz wspólnie Ruch Palikota i SLD. Wszystkie dotyczą zarówno par hetero-, jak i homoseksualnych, żaden nie zezwala na adopcję dzieci. Projekty umożliwiają m.in. rejestrowanie związków partnerskich w urzędach stanu cywilnego, nakładają na partnerów obowiązek wzajemnej opieki, w tym obowiązek alimentacyjny. Wprowadzają ustawowe dziedziczenie, umożliwiają otrzymanie informacji o stanie zdrowia nieprzytomnego partnera oraz prawo odmowy zeznań przeciwko partnerowi.

Debata nad projektami zaplanowana jest w Sejmie na czwartek.

- Wszystkie projekty są sprzeczne z konstytucją. Jest w niej napisane, że małżeństwo to związek kobiety i mężczyzny. Trudno żebyśmy debatowali nad projektami sprzecznymi z ustawą zasadniczą. To nie ma sensu. Opowiadamy się za tradycyjnym modelem rodziny - powiedział PAP szef klubu PiS Mariusz Błaszczak.

Posłowie PiS powołują się na art. 18 konstytucji, według którego "małżeństwo jako związek kobiety i mężczyzny, rodzina, macierzyństwo i rodzicielstwo znajdują się pod ochroną i opieką Rzeczypospolitej Polskiej".

Rzecznik klubu Solidarnej Polski Patryk Jaki zapowiedział, że jego klub złoży odrębny wniosek o odrzucenie trzech projektów. Zastrzegł, że SP jest skłonna zagłosować za każdym wnioskiem, który uniemożliwi zagrożenie dla rodzin.

Wiceszefowa klubu PO Małgorzata Kidawa-Błońska powiedziała PAP, że klub PO poprze projekt Artura Dunina.- To projekt, pod którym zbieraliśmy podpisy. Nie wyobrażam sobie innej sytuacji jak jego poparcie - podkreśliła. Jak dodała, decyzję w sprawie stanowiska wobec innych projektów i ewentualnej dyscypliny klub PO podejmie we wtorek.

Dunin potwierdził w rozmowie z PAP, że ostateczną decyzję w sprawie pozostałych projektów klub Platformy podejmie we wtorek. Jak dodał, zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami nie będzie w tej sprawie obowiązywała dyscyplina klubowa - tak jak w innych kwestiach dotyczących spraw światopoglądowych.

Poseł z konserwatywnej frakcji PO Jacek Żalek zapowiedział z kolei, że będzie głosował za odrzuceniem projektów ustaw w sprawie związków partnerskich. Według niego projekty są niekonstytucyjne. - Tu nie chodzi o kwestie polityczne, tylko prawne - zaznaczył.

Żalek powiedział, że w sprawach światopoglądowych w klubie Platformy nie ma dyscypliny w głosowaniu.

Wiceszef klubu Ruchu Palikota Robert Biedroń zapowiedział w rozmowie z PAP, że sprawą związków partnerskich i ewentualnego poparcia dla projektu Dunina, gdyby już w pierwszym czytaniu odrzucone zostały projekty SLD i RP, zajmie się wtorkowy klub Ruchu.

Rzecznik SLD Dariusz Joński ma nadzieję, że projekty dotyczące związków partnerskich trafią do dalszych prac w komisjach. - Cieszylibyśmy się, gdyby te projekty przeszły przez pierwsze czytanie i trafiły do komisji. To już będzie krok w dobrą stronę - podkreślił poseł.

Rzecznik PSL Krzysztof Kosiński powiedział PAP, że w Stronnictwie jak zwykle przy projektach światopoglądowych nie będzie dyscypliny głosowania. Zaznaczył jednak, że ludowcy są partią chadecką i "podchodzą sceptycznie" do regulacji liberalizujących konstytucyjny zapis, który mówi, że małżeństwo tworzą kobieta i mężczyzna.

FORUM: Czy jesteście za, czy przeciw zalegalizowaniu związków partnerskich? Proszę o argumenty

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje