Tysiące euroentuzjastów na paradzie w stolicy

Tysiące głównie młodych ludzi wzięło udział w sobotę w paradzie Schumana w Warszawie. Na euroentuzjastów, którzy przeszli w kolorowym korowodzie z Placu Bankowego na ul. Nowy Świat czekała zabawa i nauka podczas quizów i konkursów.

Wraz z paradą poruszały się trzy platformy, na których młodzież tańczyła w rytm muzyki granej przez dj-ów. Ci, którym nie odpowiadały rytmy z gramofonów mogli maszerować przy dźwięku trąbek, fletów, bębnów i innych instrumentów dwóch uczestniczących w marszu orkiestr.

Reklama

W paradzie uczestniczyli m.in. prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, europejska komisarz ds. polityki regionalnej Danuta Huebner, były premier Tadeusz Mazowiecki, eurodeputowani prof. Bronisław Geremek i Janusz Onyszkiewicz oraz ambasadorowie Francji, Niemiec, Rumunii i Słowenii.

- Jesteśmy członkami Unii Europejskiej, a teraz musimy to wykorzystać, a to przede wszystkim od was - młodego pokolenia - będzie zależało jak to zrobimy - mówił, witając uczestników marszu, Tadeusz Mazowiecki.

Pochód cieszył się ogromnym zainteresowaniem przechodniów. Uczestnicy korowodu nieśli flagi Polski, Unii Europejskiej i innych krajów wchodzących w jej skład. Nie zabrakło też akcentów wskazujących na różnorodność kulturową Wspólnoty.

Młodzi Polacy przebrali się w regionalne stroje różnych krajów UE - byli górale z Bawarii, Szkoci i tancerki kankana. Nie zabrakło też postaci historycznych i nie tylko, związanych z tymi krajami. Maszerował m.in święty Wojciech i czeski Rumcajs.

Na ul. Nowy Świat, w namiotach tematycznych, uczestnicy korowodu mogli dowiedzieć się więcej o Wspólnocie, jej instytucjach i krajach wchodzących w jej skład.

Nie zabrakło też atrakcji dla dzieci. Najmłodsi Europejczycy dostali kolorowe balony i chorągiewki z symbolami Unii. Bardziej śmiali malowali sobie twarze w kolory państw europejskich. Starsi mogli wykazać się wiedzą o Wspólnocie biorąc udział w quizach i konkursach.

Pan Edward, zdeklarowany euroentuzjasta, mówił, że Unia to nasze przyszłość i bezpieczeństwo. Jak podkreślił, przyszedł by dać wyraz poparcia dla idei integracji i dla polskiej obecności we Wspólnocie.

- Cieszę się, że cos takiego jest, Spotkanie Warszawiaków w takim pochodzie to coś fajnego - powiedział pan Edward. Dodał, że jak tylko dowiedział się o pochodzie nie zastanawiał się ani minuty tylko przyszedł na Plac Bankowy.

Szefowa reprezentacji KE w Polsce, Róża Thun, a wraz z nią inni uczestnicy parady skandowali "Europa jest tu!". - Paradę tworzyliśmy razem, zawsze państwo ją tworzą. To jest wyraz tego, że jest tak jak chcieliśmy. My chcieliśmy być we wspólnej Unii Europejskiej i dzisiaj wspólnie się z tego cieszymy się - mówiła Thun do uczestników spotkania.

Zaproszeni goście, gwiazdy estrady oraz uczestnicy parady odśpiewali też hymn UE - Odę do Radości.

Parada to część Polskich Spotkań Europejskich, w ramach których odbywa się wiele imprez z udziałem przedstawicieli polskich i zagranicznych organizacji pozarządowych, Szkolnych Klubów Europejskich i zwolenników jedności Europy. Był to już ósmy marsz euroentuzjastów w Warszawie.

W czasie Parady wręczona została ponadto tegoroczna Polska Nagroda Europejska, przyznawana za zasługi na rzecz integracji Polski z Unią Europejską. W tym roku otrzymał ją b. prezes NBP Leszek Balcerowicz, a odebrała ją w jego imieniu żona Ewa. Zakończeniem imprezy był koncert Kasi Kowalskiej.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje