Rasistowskie treści w zadaniu z matematyki

Dzieci biorące udział w konkursie Kangur Matematyczny rozwiązują zadania, których treść jest rasistowska. Oto przykład: "Na zagrożonym sztormem statku płynie 15 chrześcijan i 15 Turków. Wiadomo, że połowa nie przeżyje. Jak muszą ustawić się chrześcijanie, by zginęli sami Turcy" - pyta autor zadania.

Zadanie znalazło się w przygotowującej do konkursu książce: "Miniatury matematyczne dla szkół podstawowych", zeszyt nr 12.

Reklama

Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 77 był zszokowany treścią zadania. - Przecież ktoś to musiał czytać i dopuścić do obiegu - mówi dziennikarzowi RMF FM. - Proszę sobie wyobrazić, że w Niemczech treść zadania mówiłaby o Niemcach i Polakach. Skandal byłby międzynarodowy - zaznacza.

- Można było uniknąć tego porównania - dodaje z zażenowaniem jedna z nauczycielek. Uczniowie poproszeni o przeczytanie zadanie i jego skomentowanie stwierdzili, że lepiej byłoby, aby statek opuścili mężczyźni. - Wiadomo, że kobietom trzeba ustępować, a mężczyźni lepiej poradzą sobie za burtą - argumentował uczeń V klasy.

Udział w konkursie nie jest obowiązkowy, ale w wielu szkołach cieszy się wielką popularnością.

Dodajmy, że nikt z kuratorium nie znalazł czasu, by porozmawiać z reporterem RMF FM.

Wojciech Jankowski

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje