"GPC": Rząd przepycha ustawę o in vitro

Ministerstwo zdrowia dokłada wszelkich starań, by tzw. ustawa o leczeniu niepłodności jak najszybciej weszła w życie. Jak informuje "Gazeta Polska Codziennie", dokument w dużej mierze poświęcony jest kwestii legalizacji prywatnych klinik in vitro.

Gazeta powołuje się na ekspertów, zdaniem których nazwa projektu "narusza konstytucyjną zasadę przyzwoitej legislacji", gdyż nie traktuje on o rzeczywistych metodach leczenia niepłodności.

Dokument został już poddany konsultacjom społecznym. "Gazeta Polska Codziennie" zauważa, że do rozmów nie zaproszono żadnej organizacji pro-life. W debacie uczestniczyło natomiast kilka organizacji feministycznych.

Teraz projekt, z niewielkimi poprawkami, trafił do rządowego Komitetu do spraw Europejskich Rady Ministrów.

I tak, zgodnie z założeniami dokumentu, liczba tworzonych zarodków ograniczona jest do 8, chyba, że istnieją "uzasadnione medycznie wskazania" do zapłodnienia większej liczby. Pary i małżeństwa, które będą chciały skorzystać z in vitro muszą przedstawić zgodne oświadczenie. Jednak ustawodawca daje także możliwość, by komórki rozrodcze były przekazywane innym parom, czyli - jak pisze gazeta - dopuszcza sytuację, by dziecko zostało poczęte przez rodzica, który jest nieznany.

Po trzecie, projekt zakłada stworzenie centrów leczenia niepłodności. W praktyce zalegalizowane mają zostać prywatne kliniki in vitro, które już istnieją w całej Polsce.

Reklama

Więcej na stronie "Gazety Polskiej Codziennie"
Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje