Niemiecka prasa o Breiviku: Dobrze, że nie ma kary śmierci

Wtorek, 17 kwietnia 2012 (10:56)

- Proces sprawcy zeszłorocznej masakry w Norwegii Andersa Behringa Breivika dowodzi siły norweskiego państwa prawa i nie daje powodów, by wątpić w słuszność europejskiego systemu prawa karnego, który wyklucza karę śmierci - ocenia we wtorek niemiecka prasa.

Zdjęcie

Anders Breivik na sali sądowej w Oslo /PAP/EPA
Anders Breivik na sali sądowej w Oslo
/PAP/EPA
Jak ocenia komentator dziennika "Frankfurter Allgemeine Zeitung", państwo prawa sprawdza się, jeśli nawet wobec tak strasznej zbrodni, jak czyn Breivika, stosuje swoje dawno przyjęte procedury.

"Norwegia odmówiła przyznania masowemu mordercy z Oslo i wyspy Utoya tego, na czym najbardziej mu zależy: nie ma specjalnego statusu dla człowieka, który w pojedynkę popełnił największą zbrodnię w najnowszej historii kraju oraz - posługując się szalonymi argumentami - chciał i najwyraźniej wciąż chce zyskać dla siebie specjalny status" - pisze "FAZ".

Reklama

Gazeta dodaje, że "na pierwszy rzut oka norweskie prawo nie wydaje się stworzone do osądzenia masowego mordercy, który zabił 77 osób i przysporzył swoim rodakom niewypowiedzianych cierpień", bo najwyższa kara to nie dożywocie, jak gdzie indziej, ale 21 lat więzienia.

Jednak - według "FAZ" - norweskie państwo prawa udowadnia swoją siłę, bo "wynik poszukiwania sprawiedliwości w tym przypadku jest całkowicie otwarty". "Jeśli sąd uzna oskarżonego za w pełni poczytalnego i tym samym w pełni odpowiedzialnego, zostanie on skazany. Jeśli zaś sąd dojdzie do przekonania, że urojony wybawiciel narodu nie jest poczytalny, to wyśle go do zakładu psychiatrycznego bez orzekania o winie" - wskazuje dziennik. Jak dodaje, gdyby ostatnie słowo należało do psychiatrów, sprawiedliwości nie stałoby się zadość.

"Słuszność europejskiego systemu prawa"

Nie zaznaczono żadnej odpowiedzi !

Czy Anders Breivik zasłużył na karę śmierci?

  • 73%
  • 27%
głosów: 1577
"Przypadek ten nie daje powodów, by wątpić w słuszność europejskiego systemu prawa karnego, który wyklucza karę śmierci. Szaleniec i tak nie mógłby zostać skazany na śmierć, a w przypadku poczytalnego sprawcy jego eksponowane poczucie bohaterstwa kiedyś się wyczerpie. Wtedy sam będzie musiał się zmierzyć ze zbrodnią, którą popełnił. Dla kogoś, kto ma dziś 33 lata, będzie to trudne do zniesienia" - pisze "FAZ".

Także dziennik "Die Welt" podkreśla w komentarzu, że fakt, iż doszło do procesu Breivika świadczy o "opanowaniu Norwegów". "Praworządny proces jest trudniejszy i bardziej bolesny, niż uznanie mordercy za niepoczytalnego i zamknięcie go na klucz" - ocenia "Welt".

Gazeta dodaje, że o sile państwa prawa świadczy to, iż "próbuje odnieść się do czegoś niepojętego, zachowując trzeźwość i jasność, nie rezygnując z dystansu, ale też nie ulegając emocjom". "Breivik otrzyma surowy wyrok w tym dotychczas największym procesie karnym w Norwegii. W ten sposób sala sądowa stanie się miejscem kolektywnego procesu oczyszczenia i uczenia się dla kraju, ocalałych i krewnych ofiar" - pisze "Die Welt".

FORUM: Kara śmierci dla Breivika?

Więcej na temat:Anders Breivik | Prasa | zamachy | Norwegia | Nie
POLECANE zwiń