Grecja: Kończy się program relokacji uchodźców

​W Grecji pozostanie około 30 tys. migrantów ubiegających się o azyl. Pod koniec września kończy się program relokacji uchodźców, co w praktyce oznacza koniec podstawowej legalnej możliwości przedostawania się tych osób z Grecji i Włoch do innych krajów Unii Europejskiej.

W ramach tymczasowego mechanizmu relokacji ustanowionego w 2015 r. z Grecji przesiedlonych miało być 64 tys. osób, a zostało niewiele ponad 18 tys. Ponad cztery tys. migrantów zakwalifikowano do programu, ale nie zorganizowano jeszcze ich podróży. 

Reklama

Greckie media niepokoi fakt, że niedługo kończy się termin realizacji przesiedleń i - jak do tej pory - nie ma sygnałów o jego przedłużeniu. Uchodźcy będą mogli liczyć jeszcze na program łączenia rodzin, ale pod pewnymi warunkami.

Sytuację Grecji pogarsza fakt, że jest ona zobowiązana do przyjęcia z powrotem imigrantów, których odsyłają inne kraje unijne zgodnie z rozporządzeniem Dublin III. Na razie kraj ten zgodził się na przyjęcie ponad 500 osób głównie z Niemczech i Belgii, ale też ze Szwajcarii i Norwegii. 

Grecja, podobnie jak Włochy, nalega na ustanowienie stałego mechanizmu relokacji uchodźców.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje