Manifestacje zwolenników i przeciwników przyjęcia uchodźców odbędą się w Warszawie

Zarówno zwolennicy jak i przeciwnicy przyjęcia do Polski imigrantów będą manifestować jutro w Warszawie. Demonstracja "Uchodźcy mile widziani" odbędzie się na Krakowskim Przedmieściu, a przedstawiciele ONR zbiorą się na placu Defilad.

Narodowcy zbierają się o godz. 15.40 na pl. Defilad na wysokości Ronda Dmowskiego i Rotundy. Następnie przemaszerują ulicą Marszałkowską, al. Solidarności, Kapucyńską i Senatorską na pl. Zamkowy. Celem marszu jest "pokazanie sprzeciwu wobec muzułmańskich imigrantów". Zgromadzenie zostało zgłoszone do godz. 19. Na popularnym portalu społecznościowym udział w wydarzeniu zadeklarowało ponad 50 tys. osób.

Reklama

Pierwotna trasa tej manifestacji została zmieniona tak, aby nie skrzyżowała się z manifestacją zwolenników przyjęcia uchodźców do Polski, którzy planują spotkać się w sobotę przy pomniku Mikołaja Kopernika na Krakowskim Przedmieściu - poinformowała Agnieszka Kłąb ze stołecznego ratusza. Wcześniej planowano, że członkowie i sympatycy ONR przejdą na pl. Zamkowy al. Jerozolimskimi i Krakowskim Przedmieściem.

Marsz ONR stanął pod znakiem zapytania, kiedy w środę wiceprezydent Warszawy Jarosław Jóźwiak przekazał, że miasto wydało zakaz dla tej manifestacji.

Jóźwiak przekonywał, że jej przeprowadzenie stanowiłoby naruszenie prawa. - Po pierwsze część miejsc, gdzie ma odbyć się ta manifestacja, jest zajęta pod inne wydarzenia, np. ul. Nowy Świat czy pl. Defilad, po drugie, zachowania i nawoływania do udziału w tej demonstracji, w naszej ocenie, wypełniają przesłanki mówiące o naruszeniu ustaw karnych związanych z mową nienawiści - mówił w środę wiceprezydent stolicy.

Przedstawiciele ONR odwołali się od tej decyzji do wojewody mazowieckiego. Odwołanie zostało uwzględnione. Wojewoda Jacek Kozłowski uchylił zakaz i przekazał miastu do ponownego rozpatrzenia. Efektem było zaproponowanie alternatywnej trasy dla marszu narodowców i nie dopuszczenie do spotkania z manifestacją przy pomniku Kopernika.

"Uchodźcy mile widziani"

Zgromadzenie "Uchodźcy mile widziani" rozpocznie się o godz. 16 i ma potrwać do godz. 19. Na popularnym portalu społecznościowym udział w tym wydarzeniu zadeklarowało 12 tys. osób.

Organizatorzy napisali, że zbierają się w sobotę, aby wyrazić solidarność z uchodźcami i pokazać chęć i gotowość pomocy. "Uważamy, że naszym moralnym obowiązkiem jest pomóc ludziom uciekającym przed wojną i prześladowaniami, bez względu na ich rasę, narodowość czy wyznanie" - napisali na portalu.

Podczas manifestacji zbierane będą podpisy pod listem do najwyższych władz RP "o szybkie podjęcie skutecznych działań, które pozwolą na przyjęcie uchodźców z Syrii, Erytrei i innych krajów, w których toczy się wojna oraz zapewnienie im niezbędnej pomocy". Fundacja "Ocalenie" będzie zbierać przybory szkolne dla dzieci uchodźców.

Ponadto w sobotę odbędą się dwa protesty "przeciwko polityce imigracyjnej" na pl. Zamkowym i na placu przed wejściem do metra Centrum.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje