Serbia: Setka uchodźców przy granicy z Chorwacją

Około stu afgańskich i pakistańskich uchodźców, którzy w piątek wyruszyli pieszo z Belgradu do odległej o 125 km granicy Serbii z Chorwacją, w poniedziałek rano zgromadziło się w pobliżu przejścia granicznego koło miasta Szid.

Większość tych ludzi odmawia udania się do ośrodków dla uchodźców w Serbii - powiedział burmistrz Szidu Ivica Jović. Zdecydowała się na to tylko niewielka grupa. Jović zapewnił, że sytuacja na granicy jest pod kontrolą. Podkreślił zarazem, że ośrodki w Szidzie są już zapełnione, więc uchodźcy będą musieli zostać umieszczeni w innych ośrodkach.

Reklama

Według władz w Belgradzie na terenie Serbii znajduje się obecnie ok. 7,4 tys. uchodźców; organizacje pozarządowe podają liczbę ok. 10 tys. Pond 6 tys. z tych uchodźców przebywa w ośrodkach.

Austriacka agencja prasowa APA odnotowuje, że w minionych miesiącach wiele grup uchodźców wyruszało na podobne marsze przez Serbię do granicy z Węgrami, chcąc dostać się na teren Unii Europejskiej, ale były to bezowocne próby. Tzw. trasa bałkańska jest dla uchodźców zamknięta od marca.

Reklama

Najlepsze tematy

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje