Jacy jesteśmy? Polacy sami o sobie

Wojsko Polskie cieszy się największym zaufaniem Polaków, Sejmowi nie ufamy najbardziej

Największym zaufaniem Polaków cieszą się Wojsko Polskie (72 proc.), radio (62 proc.), Policja (61 proc.), Internet (56 proc.) oraz Prezydent RP (53 proc.). Instytucjami, którym najbardziej nie ufamy są Sejm (70 proc.), rząd (55 proc.), sądy (42 proc.) i telewizja (34 proc.) - ujawnia badanie "Jacy jesteśmy? Polacy sami o sobie" przeprowadzone przez Instytut Badania Opinii Homo Homini dla INTERIA.PL.

Porównując prezentowane powyżej wyniki z ostatnim badaniem CBOS z marca 2012r. możemy zaobserwować dwie istotne zmiany. Kościół cieszy się mniejszym o 17 proc. zaufaniem, tracą także samorządy.

Reklama

Zmiany w zaufaniu do samorządów można wiązać z ogólnym spadkiem nastrojów społecznych oraz wprowadzaniem w życie przepisów “ustawy śmieciowej", która dla części gospodarstw domowych będzie oznaczała zwiększenie opłat za wywóz odpadów.

- To jest wyznacznik kondycji państwa i instytucji w nim działających, który koreluje z ogólną sytuacją. Im jest nam gorzej, tym mniej ufamy instytucjom, w szczególności państwowym - komentuje dla INTERIA.PL Marcin Duma, prezes Homo Homini.

Marcin Duma: - Stale i niezmiennie od zawsze ufamy wojsku. Myślę, że to wynika z historii Polski i tradycyjnego kultu wojskowości, gdy państwa polskiego brakowało.

- Ufamy Policji i to jest coś na co ta służba pracowała bardzo długo od 1989 roku, gdy jej notowania były bardzo niskie.

- Zauważalna i istotna jest różnica miedzy radiem i telewizją. Radio w tym rankingu jest wysoko, telewizja nisko. Stacje telewizyjne są postrzegane mniej obiektywnie i jako skażone politycznie, tendencyjne. Radio nie jest w ten sposób postrzegane.

- Widać trudna sytuację instytucji politycznych oprócz urzędu Prezydenta RP, któremu ufamy.

- Sądy, rząd i Sejm cieszą się najmniejszym zaufaniem Polaków. To jest związane z sytuacją w kraju i koreluje z zagrożeniem bezrobociem, złymi informacjami o gospodarce, itd. I to ma przełożenie na stopień zaufania do tych instytucji.

- Notowania Sejmu widocznie spadły po głosowaniu nad związkami partnerskimi, które odbyło się krótko przed naszymi badaniami.

- Notowania Kościoła też ostatnio spadły i też bym to wiązał z tym, co się dzieje, to znaczy zaangażowaniem ludzi Kościoła w polityczne debaty nad in vitro czy związkami partnerskimi. Ale notowania Kościoła są bardzo wysokie na tle rządu na przykład, o czym trzeba pamiętać i też ma to swoje powody w generalnie pozytywnym postrzeganiu tej instytucji.

Opracowanie: Mateusz Lubiński

Poprzednie tematy:

- Sukces po polsku - Założenie rodziny (58 proc. wskazań respondentów) i dobra praca (56 proc.) - to są dwa najważniejsze wyznaczniki sukcesu w życiu zdaniem Polaków.

- Czego obawiają się Polacy? - Polacy najbardziej boją się utraty pracy (51 proc. odpowiedzi), choroby własnej (40 proc.), głodowej emerytury (39 proc.) oraz choroby najbliższych (33 proc.).

- Największe problemy młodych - Bezrobocie (74 proc.) oraz brak środków na usamodzielnienie się (29 proc.) i założenie rodziny (25 proc.) to największe problemy młodych Polaków w percepcji społecznej.

- Powody do wstydu w Polsce - Dokonanie kradzieży (22 proc.), prowadzenie samochodu "na podwójnym gazie" (21 proc.) oraz odbywanie kary w więzieniu (17 proc.) - to są powody do wstydu zdaniem Polaków.

- Kto ma w Polsce najtrudniej? - Zdaniem respondentów grupą społeczną, która obecnie znajduje się w najtrudniejszej sytuacji bytowej, są młodzi ludzie po studiach (39 proc.).

- Ile powinniśmy zarabiać - Prawie połowa z nas (42 proc.) uważa, że do godnego życia w Polsce wystarczą zarobki 2-3 tys. złotych netto.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje