Kanonizacja Jana Pawła II

27 kwietnia kanonizacja Jana Pawła II i Jana XXIII

Kanonizacja Jana Pawła II i Jana XXIII odbędzie się 27 kwietnia 2014 roku - ogłosił papież Franciszek podczas konsystorza w Watykanie. W konsystorzu wzięli udział kardynałowie z Rzymu i z innych krajów, wśród nich kardynał Stanisław Dziwisz.

Zgodnie z przewidywaniami obaj papieże zostaną wyniesieni na ołtarze w Niedzielę Miłosierdzia Bożego, święto ustanowione przez Jana Pawła II.

Reklama

Data mszy kanonizacyjnej została ogłoszona przez papieża Franciszka niespełna pół godziny po rozpoczęciu konsystorza. Po krótkiej modlitwie w Sali Konsystorza prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych kardynał Angelo Amato przedstawił sylwetki obu kandydatów do świętości. Zwrócił szczególną uwagę na ich służbę na rzecz pokoju, podkreślając, że do niej zachęca także papież Franciszek. Przypomniał również, że Jan XXIII i Jan Paweł II stali na czele Kościoła w okresach "radykalnych transformacji" i krzewili ideę godności człowieka.

W konsystorzu uczestniczyli także dwaj polscy purpuraci pracujący w Watykanie; to prefekt Kongregacji Wychowania Katolickiego kardynał Zenon Grocholewski i przewodniczący Papieskiej Rady ds. Świeckich kardynał Stanisław Ryłko.

Intencją Franciszka od początku było wspólne wyniesienie na ołtarze dwóch papieży.

Dwaj wielcy papieże XX wieku

Papież już w lipcu podczas rozmowy z dziennikarzami dał do zrozumienia, że jest skłonny przychylić się do prośby kardynała Dziwisza o organizację mszy kanonizacyjnej na wiosnę, a nie zimą tego roku, jak pierwotnie planowano. Metropolita krakowski argumentował, że zima nie jest dogodnym terminem dla pielgrzymów z Polski wybierających się na tę uroczystość do Watykanu.

Zwraca się uwagę na to, że świętymi ogłoszeni zostaną dwaj wielcy papieże XX wieku. W obu przypadkach ich procesom kanonizacyjnym towarzyszyły wyjątkowe okoliczności. Jan Paweł II, ogłoszony błogosławionym w 2011 roku, zostanie kanonizowany w rekordowo krótkim czasie, dziewięć lat po śmierci.

Przyspieszono również kanonizację Jana XXIII, zmarłego w 1963 roku. Franciszek uczynił bowiem istotny wyjątek. Zgodził się na kanonizację bez wymaganego do niej zgodnie z przepisami kościelnymi drugiego cudu uzdrowienia. Papież zdecydował, że wystarczy jeden przypadek cudu, czyli ten wybrany do beatyfikacji Dobrego Papieża w 2000 roku.

Dowiedz się więcej na temat: Jan Paweł II | Jan XXIII | beatyfikacja

Wyróżnij ten komentarz spośród pozostałych, niech zobaczą go wszyscy!

Aby wyróżnić ten komentarz wyślij SMS o treści KOLOR na numer

7271

I wpisz otrzymany kod w polu poniżej

Ok

Koszt całkowity SMS 2,46 PLN Nota prawna O co chodzi z wyróżnieniem?

Wasze komentarze (679)

Dodaj komentarz Sortuj
........

~........ -

Przeraża mnie jak wielu rodaków jest otumanionych religią i Kościołem.

KMW

Obojętny KMW -

ZADAJMY SOBIE JEDNO KRÓTKIE PYTANIE , CO MY Z TEGO MAMY ? BO KLER MA KASE A MY WYDATKI , KTO JEST CWANIAKIEM A KTO FRAJEREM ? ILI POLAKÓW MA PRACE DZIĘKI JP II A ILE ZAKŁADÓW PRACY ZAMKNIETO I ILU RODAKÓW SZLAJA I SZMACI SIĘ PO ZMYWAKACH EUROPY?

Jan Paweł II

~Jan Paweł II -

Nich zstąpi Duch twój i odnowi oblicze tej ziemi...Jezu Ufam Tobie

mi

~mi -

Zgadywanka : czyim patronem będzie JP2 ?

widz

~widz -

To był człowiek, człowiek,jak tysiące innych, jak miliony innych. Nie widzę w nim świętości. Nie wiem, co z wami ludzie, że szukacie ( jak widać na siłe) tzw. świętości, ideału itd. Jak dla mnie jest to wręcz chore, smutne. Ale kto wie, może kiedyś ludzie przejrzycie na oczy, tego wam z całego serca życzę, prawdy.

hhhhhhahahahaha

~hhhhhhahahahaha -

O widzę że tłumnie rodzinnie same komuchy i inne takie fuuuu zebrały się na wpisywanie komentarzy negatywnych, oj kociołek się grzeje...oj będzie skwierczenie....oj będzie smrodek...ale będzie too late !

rodzina

~rodzina -

a syn Wojtyly tez bedzie ? Nie nie juz nie bedzie bo kler go zamordowal !!! ale wnuki beda panie dziwisz ,a to sie pan zdziwisz !!!!!

asia

~asia -

i to takie pilne?kogo to obchodzi? żałosny kraj katoliczków

zielony

~zielony -

podczas 2 wojny swiatowej i okupacji pan wojtyla siedzial cicho

rico

Obojętny rico -

Raczej KATolizacja jp2.