Kanonizacja Jana Pawła II

​Watykan: Kanonizacja 27 kwietnia to doświadczenie duchowe

Kanonizacja Jana Pawła II i Jana XXIII to przede wszystkim doświadczenie duchowe - mówiono w poniedziałek w Watykanie na konferencji na temat przygotowań do mszy 27 kwietnia. Nie planuje się z tej okazji żadnych wielkich uroczystości towarzyszących w Rzymie.

Rzecznik Watykanu ksiądz Federico Lombardi zapowiedział, że w mszy kanonizacyjnej udział wezmą dwie kobiety, których uzdrowienie uznano za cuda przypisywane wstawiennictwu Jana Pawła II w jego procesie beatyfikacyjnym i kanonizacyjnym. To francuska zakonnica Marie Simon-Pierre i Floribeth Mora Diaz z Kostaryki.

Reklama

Na mszę przyniesione zostaną relikwiarze obu papieży: relikwia krwi Jana Pawła II, którą przygotowano na beatyfikację i relikwia Jana XXIII; nie wyjaśniono, jaka to będzie relikwia.

W poniedziałek 28 kwietnia o godz. 10 na placu św. Piotra odprawiona zostanie msza dziękczynna za kanonizację. Odprawi ją archiprezbiter bazyliki watykańskiej kardynał Angelo Comastri. Ksiądz Lombardi podkreślił, że należy oczekiwać, iż weźmie w niej udział wielu polskich pielgrzymów, którzy pozostaną w Rzymie.

Papieski wikariusz dla diecezji rzymskiej kardynał Agostino Vallini poinformował, że nie planuje ona zorganizowania w Wiecznym Mieście osobnych, specjalnych uroczystości z okazji kanonizacji obu papieży. "To jest święto świętości" - podkreślił.

Kardynał Vallini wyjaśnił, że diecezja kładzie nacisk na to, że kanonizacja powinna być przede wszystkim doświadczeniem duchowym. "Nie chcemy stracić z pola widzenia sedna kanonizacji" - dodał kardynał. Zapowiedział, że w rzymskich kościołach w noc poprzedzającą mszę kanonizacyjną odbędą się czuwania modlitewne. W centrum włoskiej stolicy przez całą noc z 26 na 27 kwietnia będą otwarte kościoły, gdzie będzie można się modlić i przystąpić do sakramentu spowiedzi.

To istotna zmiana w porównaniu z beatyfikacją Jana Pawła II w 2011 roku, gdy na terenie antycznego stadionu Circus Maximus odbyło się czuwanie modlitewne z udziałem dziesiątków tysięcy wiernych.

Obecny w biurze prasowym przedstawiciel rodzinnej diecezji Jana XXIII - Bergamo z północy Włoch - zapowiedział liczne inicjatywy dobroczynne tamtejszego Kościoła z okazji ogłoszenia go świętym. Podkreślił, że to realizacja wezwania papieża Franciszka oraz Jana XXIII i Jana Pawła II, by oddawać dobra kościelne na rzecz potrzebujących.


Benedykt XVI zaproszony na kanonizację

- Emerytowany papież Benedykt XVI został zaproszony na kanonizację Jana Pawła II i Jana XXIII 27 kwietnia - powiedział rzecznik Watykanu ksiądz Federico Lombardi na konferencji prasowej na temat przygotowań do uroczystości pod przewodnictwem Franciszka. - Oczywiście jest oczekiwanie na ewentualną obecność Benedykta XVI - podkreślił w poniedziałek rzecznik na pierwszej konferencji w Watykanie poświęconej przygotowaniom do kanonizacji.

Oczekiwanie to wiąże się przede wszystkim z tym, że emerytowany papież wziął udział w lutym w konsystorzu pod przewodnictwem Franciszka w bazylice Świętego Piotra - podkreślił ksiądz Lombardi. Przypomniał, że Franciszek nazwał Benedykta XVI "instytucją". Zdaniem obecnego papieża jego poprzednik powinien uczestniczyć w życiu Kościoła. Franciszek mówił o tym w wywiadzie dla dziennika "Corriere della Sera".

Odnosząc się do możliwego udziału Benedykta XVI w kanonizacji, rzecznik wyjaśnił: "Możemy stwierdzić jasno, że został zaproszony". Zastrzegł jednak, że do kanonizacji został jeszcze miesiąc, więc obecność poprzednika Franciszka w uroczystościach 27 kwietnia "to otwarta możliwość, nie ma pewności co do tego na tak długo przed tym wydarzeniem".

Zdaniem księdza Lombardiego nie należy czynić żadnych przedwczesnych prognoz. "Pozwólmy emerytowanemu papieżowi spokojnie to przemyśleć" - dodał.

Ksiądz Lombardi podkreślił również, że w Watykanie nie stawia się żadnych prognoz dotyczących liczby uczestników mszy na placu Świętego Piotra. "Nie ma żadnych przewidywań dotyczących liczb. Przyjeżdżajcie spokojnie" - zaapelował watykański rzecznik przypominając, że na mszę kanonizacyjną nie jest potrzebny bilet wstępu.

Tym samym włoski jezuita przedstawił inne stanowisko niż władze Rzymu, które od tygodni mówią o milionach osób, spodziewanych w okresie od Wielkiego Tygodnia do kanonizacji.


Dowiedz się więcej na temat: Watykan

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje