Izrael bombarduje Strefę Gazy. Hamas odpowiada gradem rakiet

Wojsko izraelskie rozpoczęło kolejne bombardowania, palestyński Hamas odpowiada gradem rakiet, wystrzeliwanych w kierunku Izraela - donosi ze Strefy Gazy specjalny wysłannik Polskiego Radia Wojciech Cegielski.

Wczoraj wieczorem izraelskie wojsko rozpoczęło ofensywę lądową w Gazie. Czołgi i artyleria wjechały w głąb palestyńskiej enklawy i są teraz przy granicy z Izraelem. Premier Izraela Benjamin Netanjahu zapowiedział, że wojsko jest gotowe do rozszerzenia operacji.

Reklama

Wieczorem, w wyniku ostrzału prowadzonego przez izraelski czołg, w mieście Gaza zginęło czworo dzieci w wieku od dwóch do 13 lat.

W podobnym ostrzale w swoim domu Beit Hanun na północy Strefy Gazy zginęła 8-osobowa rodzina.

W ciągu 11 dni, czyli od początku najnowszego konfliktu Izraela z Hamasem, zginęło 285 Palestyńczyków i dwóch Izraelczyków.

"Mordowanie na oślep"

Unia Europejska potępiła "mordowanie na oślep palestyńskich cywilów" i jednocześnie "ostrzał rakietowy Izraela prowadzony przez Hamas ze Strefy Gazy, którego celem jest ludność cywilna".

Oświadczenie tej treści złożyła na konferencji prasowej w Brukseli Maja Kocijanczicz, rzeczniczka szefowej unijnej dyplomacji Catherine Ashton.

Podkreśliła, że UE pozostaje w kontakcie ze stronami konfliktu i z innymi podmiotami politycznymi w regionie, aby doprowadzić do zawieszenia broni.

Działania podejmowane przez Hamas zostały również potępione przez ONZ.

W sobotę w rejon konfliktu uda się sekretarz generalny ONZ. Wizyta Ban Ki-muna ma pomóc Izraelczykom i Palestyńczykom zakończyć rozlew krwi i znaleźć nową drogę do porozumienia.

Reklama

Najlepsze tematy

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy