"Cześć pamięci wszystkich ofiar katastrofy"

Wdowa po Ryszardzie Kaczorowskim wspominała swego męża podczas uroczystości w Świątyni Opatrzności Bożej. Kaczorowski, ostatni prezydent Rzeczpospolitej na uchodźstwie, który zginął w katastrofie smoleńskiej, spoczywa w Krypcie Zasłużonych w podziemiach Świątyni.

Podczas uroczystości z okazji trzeciej rocznicy katastrofy Karolina Kaczorowska powiedziała, że jej mąż wypełnił historyczne zobowiązanie - złożył swój urząd w ręce prezydenta wybranego przez naród. Stało się to 20 grudnia 1990 roku, gdy Ryszard Kaczorowski przekazał insygnia prezydenckie Lechowi Wałęsie.

Reklama

Karolina Kaczorowska dodała, że po powrocie do Polski jej mąż stał się cenionym symbolem Drugiej Rzeczpospolitej. Przyjmując honory podkreślał, że czyni to w poczuciu obowiązku wobec żołnierzy, którym nie dane było wrócić do Polski.

Wdowa wspomniała, że wieczorem 9 kwietnia 2010 roku Ryszard Kaczorowski odwiedził Kryptę Zasłużonych, w której spoczywa jego przyjaciel, opiekun Rodzin Katyńskich, ksiądz prałat Zdzisław Peszkowski. Rano następnego dnia wyruszył w podróż do Katynia, podczas której zginął. "Cześć pamięci wszystkich ofiar katastrofy" - zakończyła Karolina Kaczorowska.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje