Katarzyna Piskorska

Katarzyna Piskorska (ur. 2.03.1937), była artystką rzeźbiarką, członkinią Towarzystwa Opieki nad Zabytkami, działaczką warszawskiej Rodziny Katyńskiej. Piskorska znajdowała się w samolocie TU-154 M, który rozbił się 10 kwietnia 2010 roku przy podchodzeniu do lądowania na lotnisku w Smoleńsku w Rosji.

W Charkowie zginął jej ojciec Tomasz Piskorski, podporucznik kawalerii i harcmistrz RP .

Reklama

Jej matka również harcerka, po wojnie wciągnęła córkę do ZHP.

Piskorska była autorką medalu przyznawanego 13 kwietnia w ustanowionym przez Sejm Dniu Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Dostają go osoby szczególnie zasłużone dla ruchu katyńskiego.

Przygotowywała dekoracje na wszystkie doroczne sesje katyńskie na Zamku Królewskim i transparenty na czarne procesje organizowane po umorzeniu przez Rosję śledztwa katyńskiego w 2004 r.

Od początku istnienia Warszawskiej Rodziny Katyńskiej była w jej zarządzie. Tworzyła ołtarze katyńskie na Boże Ciało w parafii Karola Boromeusza na Powązkach - tam ma siedzibę Warszawska Rodzina Katyńska. Opiekowała się też oszkloną gablotą o tematyce katyńskiej na Starych Powązkach.

Była emerytowaną nauczycielką liceum plastycznego w Warszawie. Jej przedwojenny dom przy Powsińskiej 104 przykuwał wzrok przechodniów. Sama dbała o rodzinny dom - byłą powstańczą kwaterę, ostatnią pamiątką po ojcu.

Dowiedz się więcej na temat: katarzyna

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje