Schetyna: Zakończenie śledztwa i sprowadzenie wraku zamknie trudny etap

Szef sejmowej komisji spraw zagranicznych Grzegorz Schetyna uważa, że zakończenie postępowań prokuratorskich ws. katastrofy smoleńskiej i sprowadzenie do Polski wraku Tu-154M zamknie pierwszy trudny etap.

- W pierwszej kolejności powinniśmy doprowadzić do zamknięcia postępowań prokuratorskich ze strony polskiej i ściągnąć wrak, bo to zamyka pierwszy etap - powiedział Schetyna w TVN24.

Reklama

- Ten dzień i ta sprawa jest dla wszystkich symboliczna. Nie róbmy takiego wrażenia, że ktoś chce zbudować monopol na 10 kwietnia - apelował.

Zdaniem Schetyny pomnik upamiętniający ofiary katastrofy smoleńskiej jest sprawą symboliczną. - Warto skupić się na tym, aby prokuratura zakończyła postępowanie, abyśmy mogli mówić, że ten etap trudny mamy już za sobą. Pomnik to historia, to jest symbol pamięci i szacunku, ale wydaje mi się, że powinniśmy mówić i myśleć o nim, kiedy zamknięte zostanie postępowanie i kiedy sprawa ta będzie już historyczna - mówił.

Zapewnił, że premier Donald Tusk w 3. rocznicę katastrofy odda hołd ofiarom, składając kwiaty pod symbolicznym pomnikiem ofiar katastrofy na Powązkach. - Zawsze to jest dzień i godzina symboliczna. Oddajemy hołd naszym przyjaciołom i ofiarom tej katastrofy i dobrze, że wtedy premier będzie na Powązkach - mówił.

Zaznaczył także, że wyjazd premiera do Nigerii 10 kwietnia wynika z kalendarza wizyt międzynarodowych i należy uszanować terminarz. - Kalendarz międzynarodowy jest taki, że trudno go omijać - powiedział.

10 kwietnia w 3. rocznicę katastrofy smoleńskiej w Warszawie odbędą się uroczystości oficjalne, ale także te zaplanowane przez PiS.

Premier Donald Tusk poinformował, że 10 kwietnia w Katyniu i Smoleńsku rząd reprezentować będą: szef KPRM oraz ministrowie spraw wewnętrznych i obrony. Sam tego dnia wybiera się z wizytą do Nigerii, ale rano złoży kwiaty pod pomnikiem ofiar katastrofy smoleńskiej na Powązkach.

Dowiedz się więcej na temat: katastrofa w Smoleńsku | Grzegorz Schetyna

Reklama

Najlepsze tematy

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje