Sto dni do Paczki. Mobilizacja wolontariuszy

Na sto dni przed finałem wolontariusze Szlachetnej Paczki ogłosili mobilizację! We wszystkich miastach wojewódzkich w Polsce spotkali się pod pomnikami bohaterów, którzy w przeszłości mieli odwagę zmieniać świat. Dziś świat zmieniają wolontariusze i pod hasłem "Tworzymy historię" zorganizowali serię happeningów, podczas których przekonywali do włączenia się w akcję. By skala pomocy osiągnęła tak wysoki poziom jak w zeszłym roku, wciąż potrzeba 14 tysięcy ochotników.

"Studniówka" odbywa się co roku na sto dni przed finałem Szlachetnej Paczki. Tym razem wolontariusze świętowali ją pod pomnikami - m.in. pod pomnikiem Adama Mickiewicza na Rynku Głównym w Krakowie i pomnikiem Warszawskiej Syrenki. 

Reklama

Miejsca nie były przypadkowe. Podkreślały, że wolontariusze - jak bohaterowie z przeszłości - są idealistami, którzy mają odwagę brać sprawy w swoje ręce i tworzą historię. Robią to, docierając z pomocą do dziesiątek tysięcy potrzebujących rodzin i dzieci.

- Studniówka Szlachetnej Paczki to wydarzenie, dzięki któremu mamy nadzieję znaleźć jeszcze 10 tysięcy wolontariuszy, by tak jak w zeszłym roku móc odwiedzić ponad 20 tysięcy rodzin w potrzebie - mówiła Ewa Babicka, wolontariuszka Szlachetnej Paczki. 

Rewolucja w pomaganiu

Podczas happeningów wolontariusze ogłosili rewolucję. Odczytany został manifest Lubię Ludzi

- Momentami, które w przeszłości mobilizowały ludzi do działania, często były dramatyczne wydarzenia. Dziś na szczęście żyjemy w innych czasach i możemy tworzyć historię w inny sposób. Ale my też dokonujemy rewolucji. Rewolucji w myśleniu i działaniu: pokazujemy, że nie trzeba wroga, by się zmobilizować i zorganizować - mówił ks. Jacek Stryczek. 

- Zamiast szukać podziałów, my lubimy ludzi, lubimy siebie, wydobywamy z siebie i innych to, co najpiękniejsze. W ten sposób staramy się czynić świat i ludzi dookoła nas piękniejszymi. Dzięki temu wszystkim jest lepiej, lepszy staje się świat. Nasi wolontariusze to bohaterowie na miarę XXI wieku - dodał.

Romantycy i pozytywiści

Szlachetna Paczka działa od 2001 r. Tylko w ubiegłym roku wartość pomocy materialnej przekazanej potrzebującym w ramach projektu wyniosła 47 mln zł. Dlaczego to właśnie wolontariusze pełnią w nim kluczową rolę?

Wolontariusz Szlachetnej Paczki dociera do konkretnych rodzin znajdujących się w trudnej sytuacji i określa, jaki rodzaj pomocy jest dla nich najlepszy. Osobiste spotkanie służy temu, by przekazana pomoc była naprawdę mądra, czyli dała rodzinie szansę na realną poprawę sytuacji i wyjście z biedy. Wolontariusze wspierają także darczyńców, pomagając im przygotować paczki z dedykowaną pomocą dla wybranych przez nich rodzin w potrzebie.

- Wolontariusze nie widzą biedy, ale historię drugiego człowieka. Jesteśmy bardzo często pierwszymi ludźmi, którzy pytają o ich marzenia oraz to, co było dobre. Niejednokrotnie spotkanie z wolontariuszem było najważniejszym, wręcz przełomowym momentem, bo nie zawsze najważniejsza była pomoc materialna, ale to spotkanie z drugim człowiekiem - mówiła Anna Sroka, wolontariuszka Paczki.

Siostrzanym projektem Szlachetnej Paczki jest Akademia Przyszłości. Jej wolontariusz przez kilka miesięcy roku szkolnego regularnie, raz w tygodniu, spotyka się z dzieckiem mającym problemy w szkole i staje się jego przyjacielem i mentorem. Uczy je wygrywać, wzmacnia jego dobre strony, podnosi jego samoocenę i sprawia, że dziecku zaczyna się chcieć.

- Paczka to oryginalny, polski pomysł. Nikt na świecie nie zorganizował tak precyzyjnej, konkretnej i mądrej pomocy na tak duża skalę - dodaje ks. Stryczek. - To nieprawda, że my, Polacy, jesteśmy tylko romantykami. W myśleniu może tak, ale działać potrafimy jak pozytywiści. Paczka pokazuje, jak świetnie potrafimy się zorganizować.

Wielka mobilizacja

Choć finał Szlachetnej Paczki dopiero za trzy miesiące, wolontariusze rozpoczynają pracę już teraz. To ważny moment, bo od tego, ilu ochotników uda się zrekrutować do projektu, zależy ile rodzin otrzyma w tym roku wsparcie. A będzie ono możliwe tylko tam, gdzie znajdą się wolontariusze. W tym roku poszukiwanych jest jeszcze 14 tysięcy osób w 900 lokalizacjach na terenie całej Polski. To dzięki nim już 18 listopada na stronie Szlachetnej Paczki Darczyńcy będą mogli wybierać rodziny, dla których przygotują dedykowaną pomoc.

Finał XVII edycji Szlachetnej Paczki, podczas którego pomoc dotrze do rodzin, odbędzie się w weekend 9-10 grudnia.

Zgłoś się!

Chętni mają czas do 30 września. By zostać wolontariuszem Szlachetnej Paczki  lub Akademii Przyszłości wystarczy wejść na stronę www.superw.pl i wypełnić krótki formularz zgłoszeniowy. Następne kroki to rozmowa i jednodniowe wdrożenie. Po nich pozostaje już tylko podjąć decyzję, podpisać umowę i zacząć pomagać.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy