Matura 2013

Matura 2013. Arkusze i rozwiązania z języka polskiego

Obrazy przeszłości i refleksje na temat pamięci w utworach Elizy Orzeszkowej i Krzysztofa Kamila Baczyńskiego oraz rola autorytetu w społeczeństwie według Stefana Żeromskiego - to tematy do wyboru na egzaminie maturalnym z języka polskiego na poziomie podstawowym. Publikujemy arkusz i zaproponowane przez eksperta INTERIA.PL rozwiązania zadań.

Strona nie odświeża się automatycznie. Użyj klawisza F5 lub kliknij TUTAJ!

Reklama

Zobacz arkusz z j. polskiego (poziom podstawowy)


Maraton maturalny

Centralna Komisja Egzaminacyjna zmieniła terminarz matury. Zwykle po języku polskim podstawowym, uczniowie rozwiązywali arkusz na poziomie rozszerzonym. Od tego roku CKE spróbowała tak rozbić egzaminy, żeby dwa bardzo popularne przedmioty nie musiały być zdawane tego samego dnia. I tak na przykład, pierwszego dnia matury, o godzinie 14:00, egzaminy z wiedzy o tańcu napisało 104 abiturientów. Najwięcej zdających podejdzie w tym roku do egzaminu podstawowego z matematyki. Będzie to prawie 407 tysięcy osób. Ta liczba bierze się stąd, że wielu uczniów poprawia swoje wyniki z poprzednich lat. Matematyka na poziomie podstawowym jest przedmiotem obowiązkowym. Uczniowie będą go pisać w środę rano.

Trzeci obowiązkowy przedmiot to język obcy. Tradycyjnie największą popularnością cieszy się język angielski. Na poziomie podstawowym zdaje go 89 procent maturzystów. Do poziomu rozszerzonego podejdzie 86 tysięcy abiturientów.

Drugim co do popularności jest język niemiecki. Podstawę zdaje prawie 45 tysięcy uczniów, a rozszerzenie - prawie 5,5 tysiąca. Rosyjski na obu poziomach będzie zdawało ponad 15 tysięcy osób, francuski - 3,5 tysiąca, hiszpański - 1800, a włoski - niecały tysiąc.

Znikoma część chce się sprawdzić ze znajomości łaciny. Poziom podstawowy zdawać będzie 115 osób, a rozszerzony - 90. Jeszcze mniej chętnych było na język kaszubski: podstawa - 25, a rozszerzenie - 8 osób.

Uczniowie mogą zdawać nawet do sześciu przedmiotów dodatkowych. Wybór uzależniają od wymagań uczelni, do których składają papiery. W tym roku najpopularniejsza jest geografia. Podstawę zdaje 48 tysięcy uczniów, a rozszerzenie 32,5 tysiąca. W przypadku biologii 30,5 tysiąca uczniów zmierzy się z biologią na poziomie podstawowym, a na rozszerzonym ponad 46 tysięcy. 

Poziom podstawowy z chemii zdaje ponad 10 tysięcy, a rozszerzony prawie 37 tysięcy abiturientów. 19 tysięcy uczniów zmierzy się z fizyką podstawową, natomiast z rozszerzeniem ponad 15 tysięcy. Wiedzą historyczną - zarówno podstawową jak i rozszerzoną - sprawdzi po 10 tysięcy uczniów. Łatwiejsza wydaje się wiedza o społeczeństwie, skoro na poziomie podstawowym WOS zdawać będzie ponad 33 tysiące, a na rozszerzonym ponad 21 tysięcy

Pozostałe przedmioty zdaje już dużo mniejsza liczba maturzystów. Informatykę na obu poziomach - prawie 5 tysięcy, historię sztuki - niecałe 4 tysiące, filozofię - 700, historię muzyki - nieco ponad 400, wiedzę o tańcu - 104 osoby.

Rozwiązania zadań maturalnych w INTERIA.PL!

Codziennie specjaliści INTERIA.PL z wybranych dziedzin będą opracowywać odpowiedzi na pytania zawarte w arkuszach egzaminacyjnych. Eksperci przygotują rozwiązania zadań zarówno z poziomu podstawowego, jak i rozszerzonego.

Rozwiązań należy szukać na stronie głównej portalu Interia.pl i na Facebooku.

Jak ci poszło na maturze z polskiego? Podyskutuj na forum!

Już teraz przygotuj się do ustnej prezentacji!

IAR/PAP/INTERIA.PL

Wyróżnij ten komentarz spośród pozostałych, niech zobaczą go wszyscy!

Aby wyróżnić ten komentarz wyślij SMS o treści KOLOR na numer

7271

I wpisz otrzymany kod w polu poniżej

Ok

Koszt całkowity SMS 2,46 PLN Nota prawna O co chodzi z wyróżnieniem?

Wasze komentarze (1564)

Dodaj komentarz Sortuj
gimli78403

~gimli78403 -

heja. mnie poszlo całkiem spoko. wybralem temat z potopu i mam tylko jedną taka watpliwosc. czy jak pisalem przez caly tekst, ze Andrzej i Kmicic to dwie rozne postaci, to bedzie blad kardynał???? prosze o szybką odp

ewelina

~ewelina -

Hehe ale jaja znalazłem maturkę próbną z polskiego na stronie we24.pl

dkjcbfd

~dkjcbfd -

Nie bądz taki mądry Adam ,

Adam

~Adam -

taka matura to porażka...tak naprawde to w ogóle nikt nie musi sie do niej przygotowywać, dostaje sie gotowy tekst, wystarczy tylko troche kojarzyc i tyle...to banał...i to ma byc egzamin dojrzałości?..co młodzi ludzie wiedzą o jezyku?..o literaturze?...nie potrafia sami napisac wypracowania i wykazać sie wiedzą, polotem, zrozumieniem, własnym zdaniem i pogladami.... wychowujemy matołów... zenada, a nie edukacja na poziomie....

dzienius

~dzienius -

sory ale 500 zł w kopercie i po problemie

Matura 2013

~Matura 2013 -

Fakt nie może wybiegać w przyszłość !!!

kami91

Wesoły kami91 -

Boże jakie to proste, tylko zwykły osioł by nie zdał !

Załączniki:
zeus1

~zeus1 -

Ja zdawałem mature 10 lat temu i sie wogóle do niej specjalnie nie uczyłem.Dzien wczesniej piłem z kolegami na rynku(KrK).Miałem juz nagraną robote w Irlandi wiec tylko czekałem na koniec liceum. Na lekkim kacu wpadłem w pierwszy dzien miałem tylko 1 opcje Wierszyk bo zadnej lektury nie czytałem(gdy wy siedzieliscie nad lekturami ja korepetycje godzina za godzina z angielskiego} wiec szybka recenzja wiersza Szymborskiej cos tam o koncu XX wieku i zdane na 4 .Potem matematyka boze co za banał pamiętam ze jarac mi sie chciało i w ostatnim zadaniu sie walnołem na samym koncu wiec tez 4 było. Na koncu angielski na 5 potem ustne zdałem i juz mogłem zarabiac pieniadze,a ze swoje juz zarobiłem to na studja teraz idę wiec młode siksy zdajace na agh prwadziwy egzamin bedziecie miały juz ze mna na roku

3xblaster

~3xblaster -

ello, jak napisałem w zadaniu 4: 1) Świat rozwija się= animizacja 2) Wszystko dzieje się tak szybko, że slowo pisane przestało już nadążać= personifikacja, to mam to dobrze ?

RysiekK

Obojętny RysiekK -

matura sztucznym reliktem prusko-bismarkowskiego systemu przymusowej tresury niewolników..o sorry"powszechnej oświaty". Otóż: jest sobie jakiś tam egzamin państwowy potwierdzany certyfikatem ( humorystycznie nazwanym świadectwem dojrzałości ) OK niech sobie jest i państwo wykorzystuje go do swych celów czyli jako jeden z wymogów wobec różnych urzędniczyn. Niestety, państwo wpycha swe brudne łapska i w tą dziedzinę życia i poprzez narzucanie uczelniom żądania od kandydatów mania matur narusza swobodę zawierania umów między tymi szkołami, a usługobiorcami, którzy w takim systemie staja zatracają ten właściwy statut klientó i stają się petentami państwowych instytucji. Zdrowa sytuacja byłaby taka, że szkoły , nawet państwowe same ustalałyby wymagania wobec kandydatów n.p. organizując egzaminy wstępne i jedynie sprawą kandydata byłby sposób ich posiąścia. przy okazji : Mniemam, że nie trzeba przypominać że drugą przyczyną patologi szkolnych jest też tzw obowiązek szkolny.