Papież do księży: Nie proście wiernych o pieniądze za sakramenty

Papież Franciszek zaapelował do proboszczów, by nie prosili wiernych o pieniądze za sakramenty. - Jeśli ludzie widzą interes ekonomiczny, oddalają się od Kościoła - te słowa papieża z jego poniedziałkowego spotkania z duchowieństwem Rzymu przytaczają media.

W trakcie trwającej ponad dwie godziny rozmowy za zamkniętymi drzwiami w bazylice świętego Jana na Lateranie, o której fragmentach informują we wtorek włoskie media, Franciszek mówił księżom z Wiecznego Miasta: "Często zdarza się, że ten, kto przychodzi prosić o sakrament, otrzymuje formularz, a nawet gorzej, proszony jest o pieniądze. Tak nie powinno być".

Papież podkreślił: "Ten, kto przychodzi do Kościoła, powinien czuć się jak w domu, a nie wykorzystywany".

Reklama

Franciszek, niegdyś metropolita Buenos Aires podzielił się osobistymi wspomnieniami. Opowiedział, że jeden z księży w Argentynie wyznał mu, że nigdy nie bierze za nic pieniędzy, na przykład za msze odprawiane w czyjejś intencji. Proboszcz mówił mu: "Mam skrzynkę, a wierni zostawiają tyle, ile chcą. A ja mam teraz prawie dwa razy tyle, co wcześniej".

- Bo ludzie są hojni - dodał papież komentując tę historię.

Dowiedz się więcej na temat: papież | Franciszek | Watykan | papamobile

Wyróżnij ten komentarz spośród pozostałych, niech zobaczą go wszyscy!

Aby wyróżnić ten komentarz wyślij SMS o treści KOLOR na numer

7271

I wpisz otrzymany kod w polu poniżej

Ok

Koszt całkowity SMS 2,46 PLN Nota prawna O co chodzi z wyróżnieniem?

Wasze komentarze (1100)

Dodaj komentarz Sortuj
bad

~bad -

Brawo, mądrze powiedział. Jak mam to dam, jak chce to dam a nie ustalanie jakiś cenników jak w sklepie!!!

polak

~polak -

Prawda jest prosta. Oto fakty: Jeżeli suwerenne Państwo nie będzie płacić "daniny" na Watykan zostaje odcięte od niebiańskiej linii bożej. Taca, czy skrzynka - jaka różnica skoro Państwa płacą majątek za wszystko. Jeżeli KK ma poparcie Najwyższego- to Ten się o swój dom zatroszczy. Jezus kilkoma rybami i kawałkami chleba nakarmił tłumy...A co powiedział o monecie, na której był wizerunek Cezara? Problem polega na tym, że KK to żaden dom boży tylko machina do robienia kasy. A o swe wpływy walczył najbardziej zaciekle i przestępczo, za prawdę zabijał w niesamowitych torturach - celem wypędzania Szatana itd. A dlaczego ma kłopoty? Bo prosty lud zaczął dojrzewać, edukować się i powoli demaskuje ich obłudę. Dziś już nikogo nie pali się na stosie za to, że wierzy iż ziemia to kula "zawieszona" w próżni itp. niegdyś szatańskie herezje. Najgorsze jest to, że mohery pomimo postępu i jawnego życiorysu KK "z piekła rodem" dalej to cudo chcą ratować - w imię czego? Ale spoko, już nowe pokolenie pokazuje, że ta krwiożerca padlina stanie się naprawdę padliną. No chyba, że ten bóg to "kuba rozpruwacz" i uratuje swój kościół.

Władysław

~Władysław -

On sobie może apelować ale w Polsce ludzie z bojaźni czy braku honoru sypią groszem swojemu OKUPANTOWI nawet kosztem zdrowia bo na leki nie starcza!Gdyby szef Watykanu tego naprawdę pragnął to by zaapelował do tzw wiernych by nigdy ani grosza nie ośmielili się dawac na tzw kościół a tzw tacę by ZLIKWIDOWAŁ całkowicie pod groźbą tzw ekskomuniki!

ja

~ja -

Ksiądz nie pochwały mojego ojca bo trzeba było zapłacić 3 panom czyli dla księdza organisty i kościelnego po tym oddaliłem się od wiary a ta informacja to był strzał w 10 jeszcze tylko opodatkować towarzystwo

KRIS

~KRIS -

Ksiądz ma według papy , jeździ rowerem , być ubrany w worek po ziemniakach przewiązany sznurkiem , mieszka pod mostem , sakramenty ma udziela za darmo , a pieniążki przesyłać do Banku Vatikana.

nawrócona

~nawrócona -

Nie za darmo.Ale faktem jest że szczery datek będzie większy niż ten wymuszony,widzę to po sobie kędyś trudno mi było dać 2zł na tace.Dziś gdy mam żywą relacje z Bogiem zastanawiam się ile mogę dać maksymalnie a nie tak jak kiedyś minimalnie.Chwała Panu za Franciszka.

ja

~ja -

jezus sie w grobie przewraca

ministrsnto

~ministrsnto -

No za darmo wszystko beda robic sakramenty tez w kosciele, a utzrymanie swiatyni kosztuje majatek, sami ksieza musza cosc jesc i miec gdie i za co mjeszkac, za uslugi wszelkie nie tylko w kosciele sie placi najlepiej wg taryfikatora. Jedynie w kosciele moznaby umarzac oplate za sakramenty w wyjatkowych sytuacjah dla najbieniejszych wiernyh, bezrobotnych bez dochodow i wtedy taz robic te dakramenty nie w pieknej swiatyni ale pod wierzba w parku, na polach zeby bylo taniej dla ksiezy bez eksploatacji swiatyni, takze przatania, zuzycia energii elektrycznej ito

sinus

~sinus -

Ten papież jest the best. Wojtyła był również, ale Franciszek to dopiero strzał w 10. Dzięki niemu znowu wraca mi wiara w człowieka, a nie pieniądze. Mam obawy, że długo nie pożyje, czarni nie dadzą mu spokoju, bo kasa ucieka.

wójek radzi

~wójek radzi -

kochany papierzu,prosze cie o jedno, byś zainteresował się naszym polskim księciem z torunia. ten biznesmen i bogacz wśród naszych księży posiada duże gmachy i posiadłości. zgromadził to na biednych naszych ludziach emerytach. mam prośbe do ciebie by on te dobra przeznaczył na biednych w Afryce, wiem że możesz na niego jakoś wpłynąć,bo w naszym kraju to on z nikim się nie liczy. wydaje mu się że jest wszechmocny, a nad nim nie ma już nikogo. ciebie ojcze posłucha. tylko ty masz na niego jeszcze jakiś wpływ.