Papież: Ewangelię głosi się z łagodnością, a nie kijami

Papież Franciszek powiedział w piątek, że Ewangelię głosi się z łagodnością, a nie "kijami". W kościele Del Gesu w Rzymie papież odprawił mszę dziękczynną za kanonizację Piotra Fabra z Francji, pierwszego kapłana jezuity żyjącego w XVI wieku.

Franciszek wpisał Fabra, którego uważa ze swój wzór, w poczet świętych 17 grudnia zeszłego roku, w dniu swych urodzin.

Reklama

Podczas mszy, odprawionej w najważniejszą uroczystość jezuitów, Najświętszego Imienia Jezus, papież mówił: "My, jezuici chcemy być naznaczeni imieniem Jezusa, działać pod sztandarem jego Krzyża, a to oznacza, mieć uczucia Jezusa".

- To znaczy myśleć, jak On, kochać jak On, widzieć jak On, iść jak On. To znaczy robić to, co zrobił On, z Jego uczuciami, uczuciami Jego serca - powiedział Franciszek.

Wyraził przekonanie, że jezuitów cechuje "święty i piękny niepokój" oraz otwarcie wobec innych.

Do zgromadzonych w kościele 350 jezuitów apelował, aby podążali drogą świętego Piotra Fabra, jednego z pierwszych towarzyszy założyciela zakonu świętego Ignacego Loyoli.

"Piotr - powiedział papież - był całkowicie skoncentrowany na Bogu i dlatego mógł wyruszyć, w duchu posłuszeństwa, często na piechotę w każdy zakątek Europy, by z łagodnością prowadzić ze wszystkimi dialog i głosić Ewangelię".

"Ewangelię głosi się z łagodnością, z braterstwem, z miłością"

- Myślę o pokusie, którą możemy mieć my i którą ma wielu, by łączyć głoszenie Ewangelii z inkwizytorskimi kijami, potępieniem  - powiedział Franciszek.

- Nie, Ewangelię głosi się z łagodnością, z braterstwem, z miłością  - przypomniał papież.

Piotr Faber (1506-1546) był współpracownikiem świętego Ignacego Loyoli, założyciela jezuitów.

W epoce wielkiego postępu reformacji był zwolennikiem reformy Kościoła katolickiego, przemierzył wiele krajów Europy, uważany był za duchowego przewodnika biskupów. Został ogłoszony błogosławionym przez Piusa IX w 1872 roku.

Życzeniem Franciszka było to, by proces kanonizacyjny jezuity, który trwał bardzo długo, został zakończony.

Dowiedz się więcej na temat: papież

Reklama

Najlepsze tematy

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje