Papież Franciszek usuwa niewygodnych kardynałów?

Decyzją papieża Franciszka jeden z amerykańskich konserwatywnych kardynałów i przeciwnik zmian w Kościele katolickim został przeniesiony na marginalne w hierarchii Kurii Rzymskiej stanowisko.

Papież Franciszek odwołał kardynała Raymonda Burke’a z funkcji prefekta Trybunału Sygnatury Apostolskiej, mianując go jednocześnie patronem Suwerennego Zakonu Maltańskiego.

Reklama

Jak komentuje serwis CNN powołując się na opinię komentatora z "National Catholic Reporter", nowe stanowisko konserwatywnego amerykańskiego kardynała jest wyłącznie symboliczne i nie daje realnej władzy.

Watykan nie podał powodów przeniesienia kardynała Burke’a.

CNN pisze, że zmiana stanowiska nie była dla nikogo zaskoczeniem. Sam Burke przyznał, że jego pozycja w Trybunale Sygnatury Apostolskiej spadała.

Przypomnijmy, że amerykański kardynał jest jednym z najzagorzalszych przeciwników reform Kościoła katolickiego, których orędownikiem jest papież Franciszek. Jednocześnie Burke nie boi się głośno krytykować pomysłów głowy Kościoła dotyczących m.in. kwestii homoseksualizmu.

"Papież nie ma prawa w dowolny sposób zmieniać nauczanie Kościoła dotyczącego niemoralności związków homoseksualnych, nierozerwalności związku małżeńskiego, czy jakichkolwiek doktryn" - powiedział w wywiadzie dla serwisu Buzzfeed.

Dowiedz się więcej na temat: Franciszek | papież Franciszek

Reklama

Najlepsze tematy

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje