Papież zagrożony atakiem terrorystycznym?

Powtarzają się głosy o zagrożeniu papieża Franciszka ze strony Państwa Islamskiego. Watykan ich nie komentuje, ale na pewno nie lekceważy, o czym świadczą widoczne zmiany w jego kontaktach z wiernymi.

O zagrożeniu dwukrotnie już wspomniał ambasador Iraku przy Watykanie. Bez ogródek oświadczył, że "Państwo Islamskie chce dokonać zamachu na papieża Franciszka".

Papież jest doskonałym celem z medialnego punktu widzenia, wyjaśnił dyplomata. Jego zdaniem okazją do zamachu mogłyby być jego dwie najbliższe podróże. Jeszcze w tym miesiącu do Albanii i w końcu listopada do Turcji.

W związku z tą pierwszą pielgrzymką rzecznik papieski powiedział, że nie przewiduje nadzwyczajnych środków ostrożności. Nie można jednak powiedzieć, że nic się nie zmieniło w samym Watykanie.

Reklama

Podczas dzisiejszej audiencji generalnej Franciszek jak zawsze objechał odkrytym samochodem Plac św. Piotra, ale nie wysiadł z niego ani razu. Zatrzymywał się wyjątkowo rzadko i wyłącznie, by pobłogosławić małe dzieci.

Jedynym odstępstwem od tego nowego stylu było podanie mu przez któregoś z pielgrzymów tradycyjnego argentyńskiego napoju jerba mate, nie skontrolowanego wcześniej przez nikogo z papieskiej ochrony. 

Trwający kiedyś nawet godzinę objazd placu zakończył się dziś po kwadransie.

Reklama

Najlepsze tematy

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje