Papież: Życie konsekrowane w wersji light byłoby karykaturą

W uroczystość Ofiarowania Pańskiego (Matki Bożej Gromnicznej) papież Franciszek przestrzegł zakonników i zakonnice przed stylem życia konsekrowanego w wersji "light". To byłaby jego karykatura - powiedział papież podczas poniedziałkowej mszy w Watykanie.

Od 1997 roku z inicjatywy Jana Pawła II święto to obchodzone jest jako Światowy Dzień Życia Konsekrowanego. Rok 2015 papież Franciszek ogłosił Rokiem Życia Konsekrowanego.

We mszy w bazylice watykańskiej uczestniczyli reprezentanci wszystkich zgromadzeń zakonnych z całego świata.

Reklama

W homilii papież powiedział, że droga otwarta przez Jezusa dla osób konsekrowanych "nie ma alternatywy". Podążanie tą drogą, dodał Franciszek, to posłuszeństwo, uniżenie się w posłudze, "uczynienie z siebie sługi, by służyć". Daje to mądrość i radość - mówił.

Papież podkreślił, że posłuszeństwo i uległość nie jest "rzeczą teoretyczną", lecz konkretem.

Dzięki posłuszeństwu i mądrości - zauważył - "uchronimy się przed przeżywaniem naszego życia konsekrowanego na sposób light". - Sprowadziłoby to się do karykatury życia religijnego, realizowanego bez wyrzeczenia, w modlitwie bez spotkania, braterstwie bez komunii, posłuszeństwa bez zaufania, miłości bez transcendencji - stwierdził papież.

Reklama

Najlepsze tematy

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje