Izrael przekazał USA informacje wywiadowcze nt.. Państwa Islamskiego

Izrael przekazał Stanom Zjednoczonym informacje wywiadowcze na temat Państwa Islamskiego i jego potencjału wojskowego - potwierdził w czwartek wysoki rangą przedstawiciel armii izraelskiej. Informuje o tym w czwartek izraelski lewicowy dziennik "Haarec".

Źródło, na które powołuje się dziennik, ocenia, że walka z Państwem Islamskim będzie trudnym zadaniem, jest to bowiem organizacja, która liczy tysiące bojowników i ma zapewnione dobre finansowanie.

"Nie znikną. Teraz przyczaili się, przygotowując się na atak ze strony Stanów Zjednoczonych" - twierdził wysoki oficer izraelski. Jakkolwiek nie sądzi on, aby jednym z celów państwa Islamskiego miał być Izrael, jednak ostrzega, że "należy traktować poważnie to niebezpieczeństwo".

Reklama

Izraelski wywiad uważa, że Państwo Islamskie ma 30 000 zbrojnych bojowników, a wpływy do jego kasy wynoszą od miliona do trzech milionów dolarów dziennie. Pochodzą z nielegalnej sprzedaży ropy naftowej czerpanej z około 60 szybów naftowych, które kontroluje w północno-wschodnim Iraku i we wschodniej Syrii.

Reklama

Najlepsze tematy

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje