Malezyjski samolot zestrzelony na Ukrainie

Rosja: Ukraiński system Buk był aktywny w dniu katastrofy

Zestrzelony malezyjski samolot znajdował się w zasięgu dwóch ukraińskich systemów przeciwlotniczych dalekiego zasięgu C-200 i trzech baterii Buk. Istniała możliwość koordynowania działań - twierdzi rosyjskie ministerstwo obrony. To kolejna tego typu teoria Moskwy w sprawie katastrofy. Tamtejsze media krótko po tragedii zaczęły odsuwać podejrzenia od Rosji.

Rosyjski resort obrony poinformował, że właściwości techniczne systemu Buk pozwalają na wymianę informacji o celach powietrznych między bateriami jednego dywizjonu. Dlatego pocisk rakietowy mógł być wystrzelony z każdej baterii rozlokowanych w okolicach Doniecka.

Rosja tuż po katastrofie zaprzeczała, aby miała cokolwiek wspólnego z tą katastrofą. Rosyjskie media opublikowały od razu oświadczenie ukraińskich separatystów, którzy obciążyli odpowiedzialnością za zestrzelenie boeinga ukraińską armię.

Reklama

Później podawano kolejne "sensacyjne" informacje.

Agencja Ria Novosti poinformowała, że rzekomo są świadkowie zestrzelenia malezyjskiego boeinga. Takie informacje przekazała, powołując się na donieckich separatystów. Ich zdaniem samolot malezyjskich linii lotniczych zestrzelić miał ukraiński myśliwiec Su-25.

Z kolei prezydent Rosji Władimir Putin odpowiedzialnością za katastrofę obciążył Ukrainę twierdząc, że nie doszłoby do tego, gdyby Kijów nie wznowił działań zbrojnych przeciwko separatystom.

Zestrzelony samolot

Boeing 777, najprawdopodobniej zestrzelony, rozbił się w czwartek na terytorium Ukrainy, niedaleko od granicy z Rosją. Na pokładzie samolotu było 298 osób; nikt nie przeżył. W rejonie, gdzie spadł malezyjski samolot, trwają walki między prorosyjskimi separatystami a ukraińskimi siłami rządowymi.

Samolot leciał z Amsterdamu do Kuala Lumpur. 50 kilometrów przed wejściem w rosyjską przestrzeń powietrzną zaczął się zniżać. Uderzył w ziemię w okolicach miast Szachtarsk i Torez w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy.

"Maszyna strącona rakietą ziemia-powietrze"

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko uznał katastrofę samolotu za akt terrorystyczny. Zapewnił, że ukraińskie siły zbrojne nie mają nic wspólnego z tą tragedią. Kijów oskarżył "terrorystów" - czyli walczących o przyłączenie wschodniej Ukrainy do Rosji rebeliantów - o zestrzelenie boeinga pochodzącą z czasów radzieckich ciężką rakietą przeciwlotniczą Buk.

USA uważają, że malezyjski samolot został strącony rakietą ziemia-powietrze - powiedzieli agencji Reuters dwaj wyżsi przedstawiciele amerykańskich władz. Jeden z rozmówców Reutera zadeklarował, iż Waszyngton ma silne podejrzenia, że rakietę wystrzelili wspierani przez Rosję separatyści. Dodał, że nie ma żadnych dowodów na to, by rakietę wystrzeliły ukraińskie siły rządowe lub by zaginął im jakikolwiek system rakietowy.

PAP/INTERIA.PL

Reklama

Najlepsze tematy

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy