Malezyjski samolot zestrzelony na Ukrainie

Tragedia na Ukrainie. Tusk rozmawiał z Bidenem

Premier Donald Tusk rozmawiał z wiceprezydentem USA Joe Bidenem na temat katastrofy, do której doszło na Ukrainie.

Wcześniej w Waszyngtonie podczas konferencji prasowej prezydent Barack Obama powiedział, że malezyjski samolot pasażerski został zestrzelony pociskiem rakietowym odpalonym z obszaru na wschodzie Ukrainy, kontrolowanego przez wspieranych przez Rosję separatystów. Podkreślił, że separatyści na Ukrainie stale otrzymywali z Rosji wsparcie, w tym broń ciężką i przeciwlotniczą. Prezydent USA ocenił, że czwartkowa katastrofa Boeinga 777 linii Malaysia Airways była globalną tragedią i zaakcentował, że konieczne jest wiarygodne śledztwo międzynarodowe w tej sprawie. Zapewnił, że USA są gotowe udzielić wszelkiej niezbędnej pomocy.

Reklama

Obama wezwał do natychmiastowego zawieszenia broni na wschodzie Ukrainy. Zarzucił Rosji, że niejednokrotnie odmawiała podjęcia działań, niezbędnych do deeskalacji sytuacji na Ukrainie.

Również Bronisław Komorowski na konferencji prasowej po spotkaniu z Donaldem Tuskiem ocenił, że zestrzelenie samolotu malezyjskiego to problem globalny.

W piątek Donald Tusk o katastrofie rozmawiał telefonicznie z kanclerz Niemiec Angelą Merkel, prezydentem Francji Francois Hollande'em i premierem Wielkiej Brytanii Davidem Cameronem. Na konferencji prasowej po spotkaniu z szefami MSW, MSZ i MON Tusk oświadczył, że zestrzelenie samolotu pasażerskiego na terenie Ukrainy jest aktem terroru.

Reklama

Najlepsze tematy

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje